Girişimcilik Haberleri

Global girişimcilik haftası

murat ozyeginENDEAYOR’IN organize ettiği Global Girişimcilik Haftası, 18-24 Kasım tarihleri arasında düzenlendi. Gençleri yeniklikçi potansiyellerini keşfetmeye ve girişimciliği bir kariyer alternatifi olarak değerlendirmeye teşvik eden Endeavor’ın girişimcilik haftası yapıldı.

Türkiye’de ilk kez 2009’da düzenlenmeye başlanan etkinlik her geçen yıl daha da etkili bir organizasyona dönüşüyor. 2012’deki Global Girişimcilik Haftası’nda 21 ilde 127 etkinlik düzenlenmiş, etkinliklere 41 bin 500 kişinin birebir katılımı sağlanmıştı. Bu yıl ise 100’e yakın etkinlik organize edildi. Endeavor’m “İyi Girişim Zirvesi”, “TOBB’un G3 Forumu”, TEPAV’ın “Politikacılar Konferansı”, Sabancı Üniversitesi’nin “Girişimci Nasıl Olunur?”, Uluslararası Girişimcilik Merkezi’nin “Sürdürebi-lirlik Girişimcilik Eğitmenleri Eğitimi” ve Galata Business Angels’ın “Mentor Danışmanlığı” gibi etkinlikler bunlardan ilk akla gelenler.


Endeavor Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özyeğin, “Bugün dünyada 200 milyon yeni iş imkanına ihtiyaç duyuluyor ve bu rakam sekiz sene sonra 500 milyona ulaşacak. Bir de bu istatistik ile ülkemizin genç nüfusunu birleştirirsek ve bu genç nüfus için ileriki dönemlerde yaratmamız gereken iş olanaklarının boyutunu düşünürsek, girişimciliğin ülkemizin ekonomik politikalarının en merkezinde olması gerektiğini bir kere daha anlarız” diyor.

Türkiye’de sekiz yıldır faaliyet gösteren Endeavor Türkiye, 2006’dan bu yana toplam 36 şirketi temsilen 52 girişimci seçmiş. Bugün bu şirketlerden 24’üne halen aktif olarak destek sunuluyor. Endeavor, girişimcilerinin yönettiği şirketlerin 302 milyon dolarlık toplam ciro ve 3 bin 978 kişiye istihdam yaratmasına katkı sağlamış.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu