Girişimcilik Haberleri

Girişimci Cenk Gökan’dan Ambulans Uçak Kiralama İşi

Ambulans uçakla Türkiye’de büyüyecek

cenk gokanÖzel jet kiralama hizmeti veren Plures Air, Türkiye’de büyüme alanı olarak ambulans uçak kiralamayı seçti. Uluslararası uçuşlar gerçekleştiren Plures Aihn kurucusu Cenk Gökan, Türkiye’de yalnızca bir adet ruhsatlı ambulans uçak bulunduğunu, bu boşluğu doldurmak için önümüzdeki dönemde yeni anlaşmalar yapacaklarını söylüyor.

Özel uçak kiralama sektörü henüz Türkiye’de yeni gelişmekle birlikte kullanıcısının giderek çoğaldığı bir sektör. Bu boşluğu gören girişimci Cenk Göktan, kurduğu Plures Air adlı şirketle bu anlamda büyük bir boşluğu dolduruyor. Özellikle yurtdışına yönelik özel jet kiralama, ambulans uçak hizmeti veren Gökan, yakın zamanda Türkiye’de ambulans uçak kiralama sektörünü daha da geliştirmek için yeni anlaşmalar yapacak.


Gökan’ın hikayesi ise şöyle: Cenk Göktan, genç yaşında birçok işle uğraştı. Plastik geri dönüşüm merkezinden gümrüğe kadar pek çok iş dalında çalıştı. En son bir uçak kargo şirketinde çalışmaya başlayan Gökan, hava operasyonu bölümüne geçti. Burada uçağı oldukça iyi tanıdı. Libya savaşının başlamasıyla birlikte bu ülkeden getirilen yaralılar için bir ambulans uçak kiralama hizmeti olmadığını gören Gökan, bunun üzerine ozelucakkiralama.com adlı siteyi kurdu.

O dönemde Doğuş İnşaat’ın Libya’da bulunan personelini bu yolla Türkiye’ye taşıdı. Hatta bu hizmeti için Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Gökan’ı bizzat arayıp, ‘teşekkür’ etti.

Aynı zamanda Libya devrik lideri Muammer Kaddafi kabinesinde Kaddafi’ye karşı çıkan dışişleri bakanını Libya’dan Katar’a taşıdı. 2012 yılında ise ortağından ayrılarak, Plures Air’ı kurdu.

Riyad’dan Ûntaıuf e uçurdu

Uluslararası VIP jet kiralama ve ambulans uçak kiralama sektörlerinin önemli şirketlerinden biri haline gelen Plures Air, grup uçak kiralama, kargo uçak kiralama ve ambulans uçak hizmetleri veriyor. Aylık 500 bin ile 600 bin TL arasında bilet satışı gerçekleştirdiklerini söyleyen Cenk Gökan, yeni bir şirket olmalarına rağmen 2012 yılını 9.5 milyon TL ciro ile kapattıklarını ifade ediyor. Plures Air, ayda ortalama 10 uçuş gerçekleştiriyor. Gökan yıllık ise 100 ile 150 arasında uçuş gerçekleştirdiklerini söylüyor.

Çeşitli ülkelerden acentelerle çalıştıklarını kaydeden Gökan, en çok uçuşu ise Suudi Arabistan, Rusya, Ukrayna ve Yunan Adaları’ndan gerçekleştirdiklerine dikkat çekiyor. Gökan, “Örneğin geçtiğimiz aylarda böbrek nakli için bir hastayı Riyad’dan Clevland’e uçurduk” diyor.

Ambulans uçağa ağırlık verecek

Türkiye’de özel jete sahip yaklaşık 110 işadamının olduğunu ancak bunların arasından yalnızca 10 ile 15’inin jetini kiraya verdiğini ifade eden Gökan, bu işin ise dünyada oldukça geliştiğine dikkat çekiyor. Özel jet kiralama sektörünün en çok ABD ve Almanya’da geliştiğini söyleyen Gökan, “Ambulans uçak kiralama sektöründe de oldukça geri kalmış durumdayız. Türkiye’de yalnızca bir adet ruhsatlı ambulans uçak var. Ancak bu sektör ABD’de tavan yapmış durumda” diyor.Bununla birlikte ambulans uçak kiralama sektörüne ağırlık vereceklerini ve önümüzdeki yıl buna yönelik çalışmalar başlatacaklarını belirten Gökan, ambulans uçak kiralama ile uçuş sayısını yıllık bine ulaştırmayı hedeflediklerini sözlerine ekliyor. Gökan, 2013 yılı sonunu ise yüzde 20 ciro artışı ile kapatmayı planladıklarını bildiriyor.

“Jetleriniz uçurun”

Girişimci Cenk Gökan, iş jeti olan Türk iş adamlarını dünyada önemli bir sektör haline gelen jet kiralama sektörüne dahil olmaya çağırıyor. Türkiye’de hali hazırda 110 kadar Türk iş adamının kurumsal ya da özel iş olmak üzere jetlerinin bulunduğunu belirten Gökan, şunları söylüyor:

Bunlardan bir kısmıyla hali hazırda çalışıyoruz. Ancak önemli bir kesim Türk iş jeti alanlarda boş yatıyor. Bu iş jetlerinin alan kirası, teknik masraflar, pilot ve personel giderleri gibi yıllık 400 bin Euro’yu bulan maliyetleri oluyor. Bir iş jetinin günlük gideri ise en az bin 100 Euro. Bu uçaklar uçmak için alındı. Boş saatlerini VIP jet kiralama sektöründe değerlendirmelerini tavsiye ediyorum.”

“Tulder piyasanın üzerinde ücret istiyor”

Türk iş adamlarının kendi jetleri için saat ücreti olarak piyasanın en az 2 bin dolar üzerinde fiyat istediklerini belirten Gökan, bu durumun; uluslararası kiralama yapan kendileri gibi şirketlerin yurtdışı iş adamlarının jetleriyle çalışmalarına neden olduğunu ifade ediyor. Havacılık piyasasında saat başı uçuş fiyatının 2 bin ile 2 bin 500 dolarken Türk iş adamlarının uçakları için saat başı 4 bin dolar civarında ücret istediklerine dikkat çeken Gökan, işadamlarının çoğunun da kiraya vermemeyi tercih ettiğini kaydediyor. Bu nedenle Türk iş jetlerini tercih etmediklerini bildiren Gökan, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Halbuki Plures Air olarak yabancı iş adamlarının iş jetleriyle her gün çeşitli des-tinasyonlarda uluslararası uçuşlar gerçekleştiriyoruz. Suudi Prensler ya da AvrupalI üst düzey yöneticiler bizimle çalışıyor. Bu operasyonlarda örnek olarak Yunan bir iş adamının jetini kiralayıp İngiliz bir iş adamını Monaco’ya ya da dünyanın her hangi bir noktasına uçuruyoruz. İstiyoruz ki bu uluslararası iş potansiyelimizden Türk iş adamları da faydalansın.”

Ortadoğu ambulans uçağı biliyor

Ambulans uçak kiralamada Afrika ve Ortadoğu bölgesinden çok fazla talep geldiğim belirten Cenk Gökan, bu alanda, uluslararası piyasada çok iyi bilinirlik yakalarlıklapmı söylüyor. Afrika ve Ortadoğu bölgesinde hastasını ülkeden ülkeye nakletmesi gereken birinin aklına ilk önce Türkiye ve sonra da Hures Air geldiğini belirten Gökan, “Müşterilerimize sadece uçak vermekle kalmıyoruz, izinler konusunda da yardımcı oluyoruz. Böylelikle işimiz sayesinde tanınır olduk. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da ambulans uçak ihtiyacı olduğunda bizi buluyor. Resmi prosedürler yetişmediğinde kurtarıcı rolümüz oluyor” şeklinde konuşuyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu