Girişimcilik Haberleri

Girişimci Caner Dinizden Yeni Butik Kahve Markası

caner dinizKirpi Cafe’lerinin kurucusu girişimci Caner Diniz, şimdi de yeni bir butik kahve markası yaratmaya hazırlanıyor. Yemen, Güney Amerika, Kenya, Hawaii gibi dünyanın çeşitli bölgelerinden getirilecek olan kahveler Kirpi’nin merkez ofisinde harmanlanacak.

İstanbul’da beş şubesiyle faaliyet gösteren Kirpi Cafe’nin kurucusu Caner Diniz, yeni bir kahve markası yaratmaya hazırlanıyor. Butik bir kahve konseptiyle Türk kahvesi, filtre ve espresso çeşitlerinin sunulacağı bu yeni girişimin altı ay içinde faaliyete geçmesi planlanıyor.


Türkiye’de lüks segmentte ancak uygun fiyatlı bir kahve konseptinin olmadığından yola çıkarak bu girişimi yapmaya karai verdiklerini söyleyen Caner Diniz, yer bakmaya başladıklarını ve büyük bir ihtimalle ilk etapta bir AVM ile işe başlayacaklarını ifade ediyor.

30 ile 35 metrekare arasında büyüklükte olacak bu kahve butiği için 300 bin dolar yatırım yapılacağını belirten Diniz, “Bu butiğin küp şeklinde olmasını planlıyoruz. İlk etapta yaklaşık 300 bin dolarlık yatırım yapacağız”, diyor.

YEMEN’E GİTTİ

Kahveyi kendilerinin kavuracağını belirten Diniz, şu bilgileri veriyor: “Yemen’den, Hawaii’den, Güney Amerika’dan alacağımız en kaliteli kahveleri kendi merkez ofisimizde kavuracağız. Kahvenin yanı sıra yöresel tatlılar, ev poğaçası, ev simidi ve sandviçler de olacak. Sadece iki adet şube açmayı planlıyoruz. Daha çok şube, daha çok para’ felsefesi benimle zıtlık oluşturuyor. Ben durduğun yere yatırım yapmanın daha değerli olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle zincir olmak gibi bir hedefimiz yok.”

Diniz, ‘iyi kahve’yi yakalamak hedefiyle Yemen’e gitmiş. Oradaki üreticilerle görüştüklerini söyleyen Diniz, kahvenin yetiştiği iç bölgelere girdiklerini ve kahvenin oradaki bütün serüvenini Yemenli üreticilerle birebir yaşadıklarım kaydediyor. Diniz, bundan sonra ise Güney Amerika, Hawaii, Endonezya ve Kenya’ya gideceklerini sözlerine ekliyor.

GLORIA JEANS’İ GETİRMİŞTİ

Hayatının ilk bölümünü Adana’da geçiren ve tüm tatillerde baba mesleği olan mobilya imalatı ve ticarethanesinde çalışan Diniz, 1980’lerde üniversite sınavlarında hem mimarlık hem de turizm işletmeciliğini kazanınca bir yol ayrımına geldi. Yeni yerler görmeyi, yeni şeyler denemeyi seçti ve turizm işletmeciliği bölümünde karar kıldı. Restoran işine aşina olması da böylece kendiliğinden gelişti.Caner Diniz, aslında ilk olarak adını Gloria Jeans Coffee’yi Türkiye’ye getiren isim olarak duyurmuştu. Yani ilk kahve deneyimi 2004 yılına dayanıyor. Bu süreçten hemen sonra kendi işini yapma duygusunun ağır bastığını söyleyen Diniz, “Kendi karakterimde var olan yalnız ve özgür olma duygusu ile Kirpi Cafe’yi yarattım.

Kirpi Cafe’yi yaratırken, başka bir kahve markası ile kendi yarattığım sisteme rakip olmak bana etik gelmediği için, farklı bir alanda ve kendi markam ile var olmayı istedim” diyor.

ÇÖLYAK HASTALARINA ÖZEL MENÜ

2014 yılında Kirpi için bir ya da iki şube açacaklarını belirten Caner Diniz, Kirpi Cafe’lerin bugün 150 kişiye istihdam sağladığını söylüyor. Kendisinin Çölyak hastası olduğunu öğrendiğini ifade eden Diniz, artık Kirpi’de de Çölyak hastalarına yönelik olarak bir menü hazırlayacaklarını ve glütensiz yemek çeşitleri sunacaklarını vurguluyor.Bir Yorum

  1. 2015 yilinin ilk yarisinda, Yerli ve Yabanci Türk Kahvesi tüketicilerinin, Tadi ve Adi ile akıllarında kalacak yeni bir Türk Kahvesi Markası piyasaya çıkacak…
    adını açıklıyorum….’ ATA TÜRK KAHVESİ ‘

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu