Girişimcilik Haberleri

Girişim savaşcısı yetiştirecekler

YemekSepeti.com’un icra Kurulu Başkanı Nevzat Aydın, PeakGames Kurucusu Sidar Şahin, Google Kurumsal Pazarlama Müdürü Özgür Kirazcı, Turkcell Perakende Bölüm Başkanı Sait Ayaydın gibi kendi alanlarında uzman 25 isim bir araya geldi ve Türkiye’nin girişimcilere 360 derece destek veren ilk platformu Girişim Savaşçısı kuruldu. Bu programa seçilerek alınan girişimci adaylarının işleri eğitim sırasında sıfırdan kurduruluyor ve danışmanlık desteği ile büyütülüyor.

girisim savascisi

Dijitalleşen dünya ve yeni ekonomi düzeni girişimcilerin kendi işlerini kurmasını kolaylaştırıyor. Ancak başarılı bir iş modeli oluşturabilmek için içimizdeki girişimci ruh da tek başına yeterli olmayabiliyor. Doğru bir iş fikrine, doğru yönteme, iyi çalışan teknolojik bir altyapıya, güçlü bir iş çevresine ve de işinizi kurduktan sonra profesyonel danışmanlık alabileceğiniz mentorlara ve yatırımcılara da ihtiyacımız var. Şimdi girişimci adaylarının tüm bu ihtiyaçlarına yönelik çözümleri tek bir çatı altında toplayarak onlara 360 derece destek sağlayan yeni bir platform kuruldu: Girişim Savaşçısı.


Girişim Savaşçısı programı, girişimci adaylarını öncesinde seçen, sonra onları sıfırdan alarak eğiten ve mezuniyet sonrasında da özenle destekleyen özel bir yapı. Eğitmen kadrosunda bir SAT komandosunu, eski sanayi bakanını, CEO’yu, klinik psikologu ve e-ticaret mentorlarını barındıran programın başlangıcında katılımcılara sıra dışı uygulamalar içeren özel bir eğitim sunuluyor.

4 TL ile bir gün geçirme

4 TL ile İstanbul içerisinde tek günde belirli bir takım görevleri yerine getirme, cehennem haftası uygulamasıyla 36 saat aralıksız çalışma, Riva deresinden, Karadeniz sahillerine kadar kürek çekme gibi daha onlarca uygulamayı bünyesinde barındıran eğitimde öncelikli olarak girişimci adaylarının özgüveninin ve dayanıklılığının artırılması ve disiplinli çalışma becerilerinin iyileştirilmesi amaçlanıyor. Sonrasında ise adaylar yoğun bir teknik eğitim içerisine alınarak iş fikri oluşturmadan, konsept geliştirmeye, pazar ve piyasa araştırmasından, duygusal marka kimliği oluşturmaya, web sitesi kurmadan, sosyal medya uygulamalarına, dijital pazarlamadan, müşteri ilişkileri yönetimine ve ikna psikolojisinden finansa ve şirket kurulumlarına kadar toplam 32 ayrı başlıkta bilinçlendiriliyor.

Tamamının işi de uygulamalı olan bu eğitim programı esnasında kurduruluyor. Eğitimden mezun olan bu seri girişimcilere akabinde profesyonel danışmanlık desteği veriliyor ve işleri büyütülüyor.

Profesyonel danışmanlık desteği

Programda öncelikli olarak girişimci adaylarının özgüveninin ve dayanıklılığının artırılması ve disiplinli çalışma becerilerinin iyileştirilmesi amaçlanıyor. Sonrasında ise kendi işini sıfırdan kuran bir kişinin bilmesi gereken her türlü teknik bilgi girişimcilere uygulamalı olarak aktarılıyor. Girişim Savaşçısı’nın kurucusu Berke Sarpaş, akabinde eğitimden mezun edilen bu seri girişimci savaşçıların bu kez de programa destek veren hızlandırma ve ve inkübasyon merkezleri ile buluşturulduğunu belirtiyor. Bu süreçte tüm savaşçıların projelerine bir yıl boyunca profesyonel danışmanlık desteği sağlanıyor. Sarpaş, “Bu sürecin sonunda para kazanmaya başlayan işler ise yatırımcılarla buluşturularak fonlanıyor” diyor.

Girişim Savaşçısı programına Google Türkiye, Endeavor, inventram, Boot Camp Ventures, Stage-co, Sabancı Üniversitesi Girişimcilik Kurulu, Fongogo ve ideasoft gibi girişimcilik ekosistemine dâhil çok sayıdaki profesyonel kuruluş da yakın destek veriyor.

Egzersizle iyilik felsefesi aşılanıyor

Programın yüzde 40’ı outdoor uygulamalardan oluşuyor. Sarpaş, bunu şu örnekle açıklıyor: “Birinci dönem programın ilk haftasında katılımcılar detaylı olarak bugüne kadarki yaşamlarını, tecrübelerini, ilişkilerini, yaptıkları ya da yapamadıkları işleri, hatalarından çıkarımlarını ve gelmek istedikleri yerleri diğer katılımcılara aktardılar.Sonraki hafta eski Sanayi Bakanı Baki Ataç’ın katılımı ile devam eden programda Ataç, diplomasinin iş dünyasındaki kullanımına yönelik örnekler verdi ve girişimciler için önemli olan çeşitli politik yaklaşım stratejileri hakkında uygulamalı bir eğitim sundu. Sonraki hafta SAT (Sualtı Taarruz) Komandosu Erkan Balcı yönetiminde dayanıklılık ve taaruz eğitimi için sabah 5’te Riva’ya intikal eden Savaşçılar Karadeniz kıyılarına kadar kürek çektiler.”

Girişimcilerin burada kendi açtıkları çukurda ateş yakıp yemek pişiren girişimciler buradaki yaşantıları üzerinden Erkan Balcı ile ritüeller, disiplinli çalışma ve vazgeçmeme felsefesi üzerine özel bir ders yaptığını anlatan Sarpaş, programın 3’üncü haftasında ise Sensei Oğuzhan Ulvi Başkurt ile Aikimode Dojo’da Aikido antrenmanı için bir araya geldiklerini burada egzersizlerle iyilik felsefesi, hayatın darbeleri karşısında asla yıkılmama anlayışı konusunda uygulamalı bir eğitim aldıklarını sözlerine ekliyor.

Sonraki hafta Çolakoğlu Holding CEO’su Yavuz Onay’dan iş dünyasına yönelik stratejik bilgiler alan girişimciler, Klinik Psikolog Barış Gürkaş ile bir araya gelip ilkel beyin, nöromar-keting ve ikna psikolojisi hakkında kapsamlı bir eğitim almışlar. Aynı haftalar içerisinde Sarpaş tarafından aralıklarla sunulan kişilik ve teknik eğitimler ile de donanımlarını güçlendiren savaşçılar, şu sıralar yeni işlerini de kurmuş dürümdalar.

Nasıl Katılabilirsiniz

Programa katılmai için öncesinde www.girisimsavasoisi.org /başvuru adresinden ön başvurunun yapılması gerekiyor. Buradaki soruların yanıtları uzmanlarca incelendikten sonra adaylar psikolog Barış Gürkaş ve girişimci mentoru Berke Sarpaş’m da yer aldığı bir görüşmeye davet ediliyor. Bu görüşmede detaylıca analiz edilen adaylar uzmanlarca puanlanıyor. Hemen akabinde kişilik envanteri testlerine tabi tutulan adayların tüm ölçümlerden elde ettiği genel ortalama 70 puan ve üzeriyse ilgili aday programa katılmaya hak kazanıyor.

Sekiz haftalık eğitim

Programda YemekSepeti’nin kurucusu Nevzat Aydın Girişim Savaşçılan’na internet projeleri konusunda destek verecek. Başka bir önemli isim de PeakGames kurucusu Sidar Şahin. Aynca Google Türkiye’nin Pazarlama Müdürü Özgür Kirazcı, Turkcell Perakende Bölüm Başkam Sait Ayaydın, Ogli Platform Genel Müdürü Umur Özkal, PayU Ülke Müdürü Emre Güzer, Türkiye Fütüristler Derneği’nin eski başkam Ufuk Tarhan, E-Ticaret İşletmecileri Demeği Başkanı Hakan Orhun ve Eski Sanayi Bakam Baki Ataç eğitimde mentorluk yapan 25 isimden bir kaçı. Eğitim toplam 8 hafta. Programa çalışanlar katılabiliyor. Eğitimler İstanbul’da gerçekleştiriliyor. Şehir dışında ikamet edenler de sekiz hafta süresince sadece hafta sonlan İstanbul’a gelip giderek eğitime iştirak edebiliyorlar.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu