Girişimcilik Haberleri

Fitness’ta Türkiye’de fırsat çok

Pozifit.com, internetten spor salonu üyelikleri, özel veya grupfitness dersleri alabildiğiniz bir site. Kurucusu Burcu Göbülük, İngiltere ve Amerika’da yatırım fonu yöneticiliği yapmış genç bir girişimci. Göbülük, İşimiz internetten fîtness alışverişi satmak” diyor ve ekliyor: “Fitness’ta Türkiye’de fırsat çok.”

burcu gobulukBurcu Göbülük, 32 yaşında. Robert Kolej mezunu genç bir girişimci. Amerika’da ekonomi ve endüstri eğitimi aldı. Yurtdışmda yaşadığı 12 yıl zarfında, JP Morgan’dan Morgan Stanley e kadar dünyanın önde gelen yatırım bankalarında çalıştı. Göbülük, kendi işini kurmaya yatırım fonu yöneticiliği yaparken karar verdiğini söylüyor. “Devamlı başarılı girişimcilerle iç içe olmak insanda ister istemez ‘Kendi şirketimi kurmam lazım’ dürtüsü yaratıyor” diyen Göbülük, 2 yıl önce kendi işini kurmak için Türkiye’ye döndü. 1,5 yıl önce de internetten spor salonu üyeliğiyle özel fitness dersi satın almayı sağlayan Pozifit.com’u kurdu. Göbülük, yatırım danışmanlığından girişimciliğe giden hikayesini şöyle anlatıyor:

Tersine beyin goçu

“Robert Kolej’i bitirdikten sonra Amerika’da Northwestern Universitesi’nde endüstri mühendisliği ye ekonomi eğitimi aldım.


2005 yılında Londra’ya taşındım ve Morgan Stanley’de yatırım bankacılığı bölümünde işe başladım. 3 yıl Morgan Stanley’de çalıştıktan sonra yatırım tarafına geçmeye karar verdim.

Özel bir yatırım fonu olan Advent International’ın Londra ofisinde çalışmaya başladım. Yatırımcı bakış açısıyla hayata bakmak, başarılı girişimcilerle iç içe olmak insanda kendi işini kurma dürtüsünü uyandırıyor. Ben de 5 yıl Amerika’da, 7 yıl da Ingiltere’de yaşadıktan sonra kendi işimi kurmak için 2 yıl önce Türkiye’ye döndüm.

FİKİR MARATONDAN ÇIKTI

İş fikrim, yurtdışmda yaşadığım kolaylıkların Türkiye’de olmadığını fark etmemle ortaya çıktı. 4 yıl önce Advent’ta çalışırken ekip olarak Boston’daki bir maratona katıldık. Maraton hazırlığı sırasında özel bir hocadan performans dersleri aldım, ayrıca pilates derslerine devam ettim. Her iki dersin de randevularını internetten online yapıyordum. Bu hizmet, kolaylığı ve pratikliği sayesinde daha çok spor yapmamı sağlarken hayatımı da kolaylaştırdı. Daha sonra Türkiye ziyaretlerim sırasında sporla ilgilenenlerin ‘fitness alışverişi’ fikrine nasıl baktıklarını araştırmaya başladım. İngiltere’de de aklımdaki fikre benzer bir site olan Payasugym.com’un kurucusuyla iletişime geçtim. Iş fikrime, Amerika’daki örnekleri inceledikten sonra özel fitness eğitmenleriyle grup derslerini de ilave ettim. 6 ay önce de sitem resmen faaliyete başladı. Bugün bünyemizde 30 spor salonu, 60 kadar da eğitmen var. Şu anda İstanbul’dayız, çok yakında İzmir ve Adana’ya da açılmak istiyoruz.

İSTANBUL DIŞINA YAYILACAK

internette spor salonu seçerken sadece Ekşi Sözlük veya Foursquare’deki yorumlara bakıp bir değerlendirme yapabiliyorsunuz. Kişisel eğitmenleri bir araya getiren ve detaylı şekilde profillerini listeleyen bir platform yok. Pozifit’i kurarken amacım spor merkezleri için esnek üyelikler isteyenlere, kullandıkları kadar ödedikleri ama bir o kadar da yüksek kalitede servis sağlayan seçenekler sunmaktı. Diyelim ki Levent’te ofisten çıktınız ve spinning grup dersine gitmek istiyorsunuz ancak spor salonu üyeliğiniz yok. Hemen Pozifit’e girip size yakın tüm seçenekleri ve saatleri görüntüleyebilir, internetten ödeme yapıp derse girebilirsiniz. Fitness alanında çok büyük iş fırsatları var.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu