Ek İş Ek Gelir Yöntemleri

Evde Peynir Yaparak Ek Gelir Sağlamak

Yaşam koşulları zorlaşmakta ve ev hanımları aile bütçesine kazanç kapısı bulmak için evde ek iş yapmak isterler. Bayanlar evinden ek kazanç sağlamak için peynir yaparak para kazanabilir. Evde yapılan peynirler pazarlarda ve market gibi satış noktalarında tüketiciyle buluşturulabilir. Yapacağınız peynirleri çevrenizdeki insanlarada satarsanız geri dönüşü marketlerden daha fazla olabileceği gibi kazancıda fazla olacaktır.

peynir yapimi

Temel gıdalardan biri olan peynir gerekli koşullar oluşturulduğunda evde yapılabilmekte ve hatta ticareti yapılarak para kazanılabilmektedir.

Evde peynir tarifi

Gerekli malzemeler;

  • – 5 litre tam yağlı veya yarım yağlı süt (tercihen tam yağlı)
  • – 1/2 kg süzme veya normal yoğurt
  • – 2 yemek kaşığı tuz
  • – Peyniri koyup suyunu süzmek için yeteri büyüklükte, tüy bırakmayan bez torba

Hazırlanışı;

Süt kaynama noktasına kadar ısıtılır. Kaynamanın ilk başladığı anlarda yoğurt ilave edilir ve yoğurt süt içerisinde homojenik bir şekilde eriyinceye kadar karıştırılır. Bunun ardından ısıtma işlemi ortalama 5 – 6 dakika kadar devam etmelidir.Sütün yavaş yavaş pıhtılaşması ile tuz eklenir. Isıtma işlemi devam ederken diğer yandan da karıştırmaya devam edilmelidir. Bu işlemler sürerken pıhtılaşan sütün yavaş yavaş topaklaştığı görülür. Bu süreç ise ortalama 5 dakika kadar sürmektedir.

Yapılan işlemler sonucunda sütün tamamı peynire dönüşür ve peynir topaklarının sudan ayrıştığını görmek mümkündür. Suyun hafif bir şekilde yeşilimsi renk alması ile süt tenceresi ocaktan indirilir. Tenceredeki su süzülerek topaklar bir torba içerisine doldurulur. Torbanın ağzı sıkı bir şekilde bağlandıktan sonra üzerine bir ağırlık konarak en az 12 en fazla 24 saat baskı altına alınır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu