Girişimcilik Haberleri

Etohum öncülüğünde Startup İstanbul etkinliği

20 milyon dolarlık yatırım geliyor

Etohum öncülüğünde 30 Eylül’de düzenlenecek Startup İstanbul, dünyadaki girişimcilik ekosisteminin önemli isimlerini ağırlayacak. 40 ülkeden bin katılımcıyla gerçekleşecek olan etkinlikte, girişimlerin 20 milyon doların üzerinde yatırım alması hedefleniyor.

e tohum kurucusu burak30 Eylül’de Lütfi Kırçlar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek olan Startup İstanbul, bu yıl 40 ülkeden bin katılımcıyı ağırlayacak. Startup dergisinin işbir-liğiyle 100 girişim ve 200 yatınmcının katılacağı konferaasta, girişimcilik dünyasının son yıllarda gözde kavramlarından biri olan ‘Growth Hacking’ ön plana çıkacak. 2010 yılında ortaya atılan ve erken aşama internet girişimleri İçin ideal bir kavram olan Grovvtl ı I Iacking, Online pazarlamadan farklı olarak, avantaj sağlayan her türlü metriği dikkate alıp kısıtlı bütçelerle eldeki verileri analiz etme, test etme ve ölçiimleme prensibine dayanıyor. 2010 yılından bu yana dünya çapında gerçekleştirilen IBM SmartCamp da bu yıl finallerini Startup İstanbul’da gerçekleştirecek.

Etohum Kurucusu Burak Büyükdemir, “Bu yıl 100 girişim ve 200 yatırımcının katılacağı Startup İstanbul’da 40 ülkeden bin katılımcıyı ağırlayacağız. Etkinlik sonrasında girişimlerin 20 milyon doların üzerinde yatırım alacağını tahmin ediyoruz” diyor. Büyükdemir, sorularımızı şöyle yanıtladı:

Startup İstanbul etkinliği hakkında bilgi verir misiniz?

Startup İstanbul, Etohum olarak yıl boyunca düzenlediğimiz Etohum Cafe toplantılarından Startup Turkey’e kadar pek çok farklı etkinlikten biri. Startup İstanbul, temelde kişi ve kurumların sahip olduklan iletişim ağı ve bilgi birikiminin elde edilmesini, süregelen varoluş mücadelesinde girişimcilerin sektörü yakından tanımasını ve yatırımcıların da desteğiyle bilgiyi ihraç edecek girişimcilerin doğmasını sağlıyor. Bu yıl 30 Eylül’de İkincisini Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştireceğimiz Startup İstanbul, MEF Üniversitesi’nden Prof. Erhan Erkut’un yönetiminde tüm gün boyunca yatırım ve girişim dünyasının önde gelen isimlerini ağırlayacak.

Etkinliğe kimler katılacak?

Dünyada ve Türkiye’de Growth Hacking deyince akla ilk gelen isimlerden biri olan dünyaca ünlü analitik servisi KISSmetrics’in kurucu ortağı Neil Patel, kısaca “düşük bütçeli online pazarlama” olarak tanımlanabilecek bu yöntemi ayrıntıları ve örnekleriyle katılımcılara anlatacak. Konferansta, dünyanın en büyük hızlandırıcıları olarak bilinen 500 Startups, YCombinator, Blablacar, Twitter, Udemy, Aramex, Endeavor, Wayra, Startup Wise Guys, Plan9, Flatölabs, Eleven, Microsoft Ventures gibi şirketler de sunum ve oturumlar aracılığıyla girişimcilerle buluşacak. Dünya çapında yapılan IBM SmartCamp’in finalleri de bu yıl Startup İstanbul’da gerçekleştirilecek. IBM Türkiye’nin içinde olduğu EMEA bölgesinin Startup İstanbul’da belirlenecek olan birincileri ise kasım ayında Londra’da dünya finalleri için yanşacak. Startup İstanbul, zorlu Etohum süreçlerinden başanyla geçen seçilmiş girişimlere de kapılarını açıyor.

Bu girişimciler için ne gibi bir organizasyon yapılacak?

27 Eylül’de İstanbul’daki Microsoft ofisinde gerçekleşecek iki günlük yoğun eğitim ve mentorluk programını tamamlayacak olan girişimciler, 29 Eylül’de Startup İstanbul programla-n kapsamında dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen yatırım ve risk sermayesi şirketlerine sunum yapacaklar.

Etkinlikle neler hedefleniyor?

Tüm yıl boyunca Etohum aşama-lannı başanyla geçmiş ve bin 500 başvuru arasından sıynlarak sektörde ön plana çıkmış girişimciler, katılımcılara ve melek yatırımcılara kendilerini ve yenilikçi fikirlerini çeşitli sunumlarla anlatma fırsatı buluyorlar. Startup İstanbul kapsamında düzenlediğimiz, 30 saniyede etkili tanışıklık sağlayan speednetworking etkinliği ise kısa sürede çok sayıda insanla tanışma imkânı yaratıyor. 50 ile 100 kişinin yaklaşık iki saat içerisinde hızla ama etkili bir şekilde tanışmasını sağlayan bu seans, iş çevresi oluşturmak, yeni girişimciler ve yatırımcılar ile tanışmak için en önemli ilk adımlardan birini sunuyor.

Bu yıl kaç kişinin etkinliğe katılmasını bekliyorsunuz?

Bu yıl 100 girişim ve 200 yatırımcının katılacağı Startup İstanbul’da 40 ülkeden bin katılımcıyı ağırlayacağız.

Etkinliğe katılım koşulları hakkında bilgi verir misiniz?

Girişimciler ve yatırımcılar için ayrı kategorilerimiz var. Yalnızca konferansı takip etmek isteyen katılımcılar da, girişimciler ve yatırımcılar gibi belirli bir katılım ücreti ödedikten sonra aynca başvuru yapıyorlar. Erken bilet seçeneklerimizi de ilk duyurudan sonra web sitemizde yayınlıyoruz.Şu an için http://startupistanbul.com /register adresinden katılım için kayıt yaptırmak isteyenlerin başvurularını 31 Ağustos’a kadar alıyoruz.

Bu etkinlik sonunda ne kadarlık bir yatırım olmasını hedefliyorsunuz?

Bu yıl 100’ün üzerinde girişimci 40 ülkeden geliyor ve İstanbul’da buluşuyorlar. Etkinlik sonrasında girişimlerin 20 milyon doların üzerinde yatırım alacağını tahmin ediyoruz.

Kadın girişimciler ne şekilde destekleniyor?

Bu yıl Startup İstanbul’da bir kez daha dünyanın dört bir yanından kadın girişimcileri ağırlıyoruz. Madeeha Hassan – Savaree, Grazyna Szczepaniak – Booke, Sophia Pervez – Club Internet, Aslı Güvenç – Aslı’nın Dolabı, Mai Medhat – Eventtus ve Monica Cacina – CeeVee bu yıl Startup İstanbul’a katılan kadın girişimcilerimiz. Etkinliğe davet edilen fakat yol masraflarını karşılayamayan bazı genç girişimciler ise kitle-fonlama aracılığıyla internet üzerinden destek toplamaya çalışıyor. Latin Amerika ve Guatemala’nın en genç CEO’lanndan biri olan 24 yaşındaki Maria Leal de konferansa davet ettiğimiz genç kadın girişimcilerden biri.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu