Girişimcilik Haberleri

E-ticaret Alanında Kadın Girişimcilerde Başarılı Oluyor

E-ticaretin avantajlarından faydalanarak kendi girişimini kurma cesareti gösteren kadınların sayısı giderek artıyor. Kadınları anlayan kadınlar, özellikle dekorasyon, ev tekstili, kozmetik, moda, bebek ve çocuk giyimi üzerine oldukça başarılı işler ortaya koyuyorlar.

e-ticarette kadin girisimciler

”Kadınlar E-ticarette Cirit Attı”, “Kadınların E-ticaret Sevdası”, “Kadınlar Online Alışverişi Çok Sevdi”… Dijital ekonomiyle ilgili yazılan-çizilen her şeyde, kadınların internetten alışverişi ne kadar hızlı benimsediği, bu ve benzeri başlıklarla anlatıldı hep. Bugüne dek e-ticarette hep ‘müşteri olarak’ sahip oldukları potansiyel ile haber olan kadınların internette ne kadar süre kaldığı, daha çok hangi ürünlerle ilgilendiği ve gezindikleri alışveriş sitelerinde ne kadar harcama yaptıkları konu oldu. Ancak artık kadınların e-ticarette girişimcilik başarıları üzerinden konuşmanın zamanı geldi. Özellikle kendi ilgi alanlarında önemli fırsatları değerlendiren kadınlar, e-ticaret dünyasında yaptıkları başarılı çıkışlarla konuşulmayı hak ediyorlar…


Kıran kırana rekabetin yaşandığı, pazarlama maliyetlerinin her geçen gün arttığı, dikeyde fırsatların yavaş yavaş tükendiği e-ticaret pazarına kadınlar yaratıcı girişimleriyle canlılık getiriyorlar. Özellikle dekorasyon, ev tekstili, kozmetik, moda, bebek ve çocuk giyimi üzerine oldukça başarılı işler ortaya koyuyorlar. E-ticarette çok farklı motivasyonlarla kendi hikayelerini yaratan kadınların sayısındaki bu çarpıcı artışta elbette e-ticaretin kendine özgü avantajları da etkili. E-ticaretin girişimcilere daha esnek, aynı zamanda daha geniş bir ticaret ortamı yaratması, iş dışı yaşamlarında da pek çok sorumluluk üstlenen kadınlar için önemli kolaylıklar demek.

Neden kadınlar için daha avantajlı?

“İş dünyasında kadın istihdamının yetersizliği bir sorun olarak hâlâ gündemini koruyor. Dolayısıyla girişimci olmak isteyen ama ailevi ya da finansal nedenlerden ötürü esnek bir çalışma ortamına ihtiyaç duyan kadınlar için e-ticaretin çok önemli olduğunu inanıyorum” diyen E-Tohum Kurucusu Burak Büyükdemir, e-ticaretin kadınlara hem sosyal hem de ekonomik açıdan pek çok avantaj sağladığını belirtiyor: “İşinizi size en uygun olan zaman ve mekanda yürütme imkanı tanıyan e-ticaret için gereken sermaye de diğer işlere nazaran hayli düşük. Bu da pek çok kadın için önemli bir imkan” diyor.

Ezgi Güler / TurkishtimedergiEtiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu