Bayilik Veren Firmalar

Beyaz Et Restoranlarının Franchise Şartları

Tüketicinin sağlıklı ve düşük maliyetli beslenmeyi tercih etmesi beyaz et restoranlarının işine yaradı. Zincir restoranların sayısı hızla artıyor. Hepsinin kendine has yemek ve pişirme tarifi var. İşte pazarın öncü markalarının yatırım şartları…


SADECE tavuk ürünleri satan restoranların sayısı müthiş bir hızla artıyor, farkındasınız değil mi? Kırmızı et fiyatlarındaki artış nedeniyle hem lezzet hem de fiyat açısından tüketicinin talebi beyaz et ürünlerine yöneldi. Tüketici protein ihtiyacının önemli bir kısmını beyaz et ürünlerinden karşılar hale geldi. Pazarın hızla büyümesinde başlangıçta yabancı menşeli firmalar etkili oldu. Sadece tavuk ürünleri satan restoranlara yönelik ilginin yoğunluğu nedeniyle, bu alanda faaliyet gösteren şirketler adeta şube açma yarışına girdiler.

Bu alanda franchise veren markaları araştırdık. Hangi şirket nerelerde şube açmayı planlıyor? Bir restoran açmanın maliyeti nedir? İşte detaylar…

tavuk_kanatlar

KFC

ilk kez franchise veriyor

KFC’nin Türkiye’deki yönetimini 2013’te devralan Yum Brands o tarihten bu yana hızlı bir değişim sürecinden geçiyor. Organizasyon yapısı ve restoranlar yeniden yapılandırılıyor. KFC Türkiye Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Zeliha Şener, “Yalnızca restoran yatırımları değil, mutfak teknolojisi, istihdam, hijyen, gıda güvenliği ve ürün çeşitliliği alanlarında da çalışmalara devam ediyoruz” diyor. Mevcut 102 restoranın 99’u Yum Brands tarafından işletiliyor. Diğer üç restoran franchising sistemiyle açıldı. Firma beş yıl içinde Türkiye’de 400 yeni restoran açmayı hedefliyor. Yeni açılacak şubeler için İstanbul, Ankara, Muğla, Aydın, Antalya ve Anadolu’daki potansiyel illerden gelecek talepler değerlendiriliyor.

Markanın franchise’ı için başlangıç bedeli 48 bin 800 dolar. Firma, sürekli franchise ödemesi olarak ciro üzerinden yüzde 6 oranında bedel alıyor. Franchise sistemiyle açılacak bir restoranın girişimcilere maliyeti, lokasyon ve diğer etkenlere bağlı olarak 700 bin TL ile 1 milyon 200 bin TL arasında değişiyor. Yeni açılacak restoranlar için uygun lokasyonlardaki AVM’ler ve merkezi caddelere öncelik verilecek. AVM’lerde açılacak şubeler için oturma alanıyla birlikte ortalama 100 metrekarelik bir alan gerekiyor. Caddelerde bulunan şubeler ise 75-100 kişilik, ortalama 250-300 metrekarelik alanlara kuruluyor. Firma, franchise verirken yatırım yapmak için yeterli sermayeye ve sağlam girişimcilik ruhuna sahip, üç yıl içerisinde minimum beş restoran açabilecek yatırımcıları tercih ediyor.

Telefon: 0212 705 00 00

POPEYES

Şube sayısını artıracak

TAB Gıda bünyesinde faaliyet gösteren ABD menşeli Popeyes’in 132 şubesi var. Bunların dördü franchising sistemiyle açılmış. Şirket, 2016’da öncelikle Popeyes restoranlarının bulunmadığı illerde yeni şubeler açmayı hedefliyor. Franchise giriş bedeli 40 bin dolar+KDV. Ortalama işletme sermayesi ise 400 bin dolar+KDV. Reklam katılım payı olarak cirodan yüzde 5 pay alınıyor. Ayrıca sürekli franchise ödemesi olarak cirodan yüzde 8 pay talep ediliyor. Franchise adaylarından standartları karşılayabilecek restoranlara sahip olmak dışında öncelikle girişimci bir ruha ve başarma hırsına sahip olması tercih ediliyor. İşyerinin yaya ve taşıt trafiğinin yoğun olduğu, fast food işletmeciliğine uygun ana arterler, AVM’ler, süpermarketler, sinema, dershane ve okulların yoğun olduğu bölgelerde olması tercih ediliyor. Restoran büyüklüğünün 300 metrekare civarında olması isteniyor.

Telefon: 0212 310 66 00 E-posta: franchise@tabgida.com.tr

TAVUK DÜNYASI

Çin’de iki şube birden açtı

tik şubesini 2011’de İstanbul’da açan Tavuk Dünyası, 2015’te çok hızlı bir şekilde büyüdü. Şirketin Türkiye’de 87, Almanya’da üç, Hollanda ve Rusya’da birer, Çin’de ise iki restoranı bulunuyor. 2016’da da büyüme planı olan şirket, bu doğrultuda yurtiçi ve yurt-dışında yeni restoranlar açacak. Şirket franchising sistemiyle açılacak yeni şubeler için öncelik verilecek illeri şu şekilde sıralanıyor: İzmir, Ankara, Trabzon, Manisa, Denizli, Aydın, Muğla, Antalya, Kayseri, Edirne ve Tekirdağ. Tavuk Dünyası’nın franchise giriş bedeli 50 bin euro olarak belirlenmiş. Ortalama işletme sermayesi 450 bin TL. Reklam katılım payı olarak aylık cirodan yüzde 0.5 pay alınıyor. Sürekli franchise ödemesi ise yüzde 3 olarak belirlenmiş. AVM’lerde açılacak Tavuk Dünyası restoranları için 100-150 metrekare büyüklüğünde işyerleri gerekiyor. Ziyaretçi girişi yüksek AVM ile yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu caddeler tercih edilecek. Franchise seçimi konusunda titiz davranan şirket, franchise sistemini benimsemiş, restoranlarla yakından ilgilenebilecek yatırımcılarla çalışmayı tercih ediyor.

Telefon: 0216 399 17 80 E-posta: info@tavukdunyasi.com

TAVADA TAVUK

Özel reçeteleri var

Tavada Tavuk, pazarın en yeni şirketlerinden biri. 2013’te, Ata-net tarafından kurulmuş. Şirketin şimdi 10 şubesi var. Bunlar İstanbul, Çanakkale, Zonguldak, Kastamonu, Gaziantep ve Çorlu’da. Firma, 2016’da franchising sistemiyle yeni restoranlar açmaya devam edecek.Bir Tavada Tavuk restoranı açmak için AVM’lerdc büyüklüğü 50-150 metrekare arasmda değişen işyeri gerekiyor. Gerekli inşaat ve dekorasyon işleri Atanet’in franchise departmanı tarafından yürütülüyor. Firmanın standartlarında profesyonel ekipler tarafından yapılan çalışmalar sıkı bir denetimden geçirildikten sonra franchise adaylarına anahtar teslim olarak veriliyor. Bir restoranın kurulum maliyeti 250-400 bin TL arasında değişiyor.

Telefon: 0212 428 11 88 E-posta: ozkan@tavadatavuk.net

JUSTCHIKN

Aydtn’da kuruldu

Aydın merkezli Just Chik’n, 2014’te kuruldu. Halen iki şubesi var. Şirket, 2016’da beşi franchise olmak üzere toplam 12 restoran açmayı hedefliyor.

Yeni açılacak şubeler için öncelik Ege Bölgesi’nde olacak. Ancak diğer illerden gelecek franchise talepleri de değerlendiriliyor. Firma diğer markalar gibi hem AVM hem de caddelerde şubeler açacak. Restoranların 80-120 metrekare kapalı, 30 metrekare açık teras alanı olması isteniyor. Bir Just Chik’n şubesi açabilmek için gerekli olan işletme sermayesi 200-300 bin TL arasında değişiyor. Sürekli franchise ödemesi yüzde 5 olarak belirlenmiş.

Telefon: 0506 23172 13 E-posta: franchise@justchikn.com.tr

TAVVUK

Türkiye genelinde şubeler açacak

Tavvuk restoranları beyaz et üreticisi Keskinoğlu tarafından açılıyor. tik Tavvuk restoranı Manisa Akhisar’da açılmıştı. Şirket franchising sistemiyle yeni restoranlar açıyor. Firma franchise yatırım şartlarıyla ilgili yeni bir çalışma yapıyor. Bu değerlendirme sonucunda oluşturulacak yeni yatırım şartları önümüzdeki ay açıklanacak.

AVM’lerde açılacak Tavvuk restoranlarının büyüklüğü 40-70 metrekare arasmda değişecek. Şehir merkezlerinde açılacak Tavvuk restoranlarının büyüklüğü ise bölge potansiyeline göre belirlenecek. Şehir içindeki restoranlarda piliç çevirme ve tavuk döner ağırlıklı bir menü sunuluyor. Şehir içindeki restoranlarda paket servis hizmetinin yanı sıra piliç eti, yumurta ve zeytinyağı ürünleri de satılacak. Franchising sistemiyle açılacak restoranlar için öncelik gelişmiş il ve ilçelerde olacak.

Telefon: 444 888 5 E-posta: info@tavvuk.comBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu