Girişimcilik Haberleri

Başarılı Genç Girişimci Onur Candan

onur candan1,5 yıl önce ITÜ Teknokent’te kurulan Visionteractive, Türkiye’nin önde gelen markalarına yeni nesil pazarlama teknolojileri hizmeti veriyor. En büyük güçlerinin AR-GE olduğunu söyleyen kurucu ortaklardan Onur Candan, “Gelecek yıl ihracata başlıyoruz. Hedefimiz bölgesel marka olma olmak” diyor.

Türkiye’nin son dönemdeki en başarılı genç girişimcilerinden biri de Visionteractive şirketinin 25 yaşındaki kurucu ortağı Onur Candan. Kara Harp Okulunda okurken son sınıftan ayrılıp hayallerini gerçekleştirmek için Yeditepe Universitesi’nde endüstri ve işletme eğitimi alan Candan, daha sonra çocukluk arkadaşlarıyla birlikte pazarlama teknolojileri geliştiren Visionteractive’i kurdu. Candan ve arkadaşlarının geliştirdiği ürünler arasında Instagram’da paylaşılan fotoğrafların çıktısını alabilmeyi sağlayan Presstagram, para yerine Tweet atıp hediyenizi alabildiğiniz sosyal otomat Socialmat, yürüyen reklam panosu VValkinad gibi farklı ve sıra dışı ürünler bulunuyor. Candan, çocukluk arkadaşlarıyla birlikte kendi işini kurmaya giden süreci şöyle anlatıyor:

İTÜTEKNOKENT’TE DOĞDU

“25 yaşındayım. Kuleli Askeri Lisesi’ni bitirdim. Kara Harp Okulunun son sınıfında okurken askeri okuldan ayrıldım. Yeditepe Üniversitesine yatay geçiş yaptım. Burada endüstri mühendisliği ve işletme eğitimi aldım.


Kendi işimi kurmadan önce pazarlama alanında çeşitli iş tecrübelerim oldu.

Türkiye Girişimcilik Kulüpler Platformunu kurdum. Rotary, JCI, Endeavor gibi birçok sivil toplum kuruluşunda aktif olarak yer aldım. Visionteractive’i kurmaya ise 3 yıl önce karar verdim. Ancak 1,5 yıl önce bu isteğimi gerçekleştirme imkanı buldum. Çocukluk arkadaşlarımla ürünlerimizden ilki olan Presstagram fikrini bulduk ve ITÜ Teknokent’te 20 metrekarelik bir ofiste yola çıktık.

YENİ NESİL PAZARLAMA

İşimizin konusu aslında pazarlama teknolojileri. Geliştirdiğimiz ürünler markaların müşterileriyle birebir ve sosyal medya üzerinden etkileşime geçmelerini sağlıyor. Ürünlerimiz arasında Instagram’da paylaştığınız fotoğrafların çıktısını alabileceğiniz bir cihaz olan Presstagram, Tweet ile çalışan langırt Socialgoal, para yerine Tweet atıp hediyenizi alabildiğiniz sosyal otomat olan Socialmat bulunuyor. Bir başka ürünümüz VValkinad ise bir nevi yürüyen reklam panosu işlevi görüyor. 1,5 yıl içinde sektörümüzde yer alan ve yeni nesil pazarlama iletişimine bütçe ayıran şirketlerin yüzde 70’ine ulaştık.

HIZLI BÜYÜDÜ

Finansal anlamda da her çeyrek bir sonraki çeyreğe göre yüzde 100 un üzerinde bir büyüme gerçekleştiriyoruz. En büyük gücümüzü ise AR-GE’den alıyoruz. Önümüzdeki dönemde de hedefimiz, AR-GE ve yeni ürün geliştirme yatırımlarımızı artırmak. Mevcut ürünlerimizi geliştirmenin yanında sektöre yeni ürünler kazandırmaya devam edeceğiz. Sektörde Visionteractive’in yeni çıkaracağı bir ürünün heyecanla beklendiği bir konuma ulaşmak istiyoruz. Şimdiden ağırlıklı komşu ülkeler olmak üzere 9 farklı ülkeden ürünlerimizle ilgili talepler alıyoruz. 2015 yılı başında hedefimiz yurtdışına ürünlerimizi ihraç etmek. Bölgesel bir marka olmak en büyük hedeflerimizden biri. Yatırım ihtiyacımızsa şu an için bulunmuyor. Şirket Ortağım Melek Yatırımcı Ağı tarafından destekleniyoruz. 2’nci tur yatırım için mevcut yatırımcılarımızla iş planımız çerçevesinde çeşitli çalışmalar yapıyoruz.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu