Girişimcilik Haberleri

B-fit İle Kadınlara Özel Spor Merkezi Açmak

B-fit Kadınları Girişimci Yapıyor

b-fitKadınlara özel spor merkezi b-fit, bugün 228 şubeyle 49 ilde faaliyet gösteren ve 250’den fazla kadına girişimci olma imkanı sunan bir eko sistem yarattı, b-fit’in kurucusu Bedriye Hülya, yakaladığı bu başarıyla Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nda ‘Türkiye’nin Kadın Sosyal Girişimcisi’ kategorisinde finale kaldı.

Kadınlara özel spor salonu konsepti Türkiye’de oldukça ilgiyle karşılandı. ABD’de gördüğü 30 dakikalık egzersiz sisteminden memnun kalan ve bu konsepti Türkiye’ye taşıyan Bedriye Hülya, b-fit adını verdiği kadınlara özel spor salonu ile kısa sürede büyük bir başarıya ulaştı.


Hülya’nın yarattığı bu sistemin en önemli özelliği, girişimcilerin kadın olması. Hülya, yarattığı bu eko sistemle Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nda ‘Türkiye’nin Kadın Sosyal Girişimcisi’ kategorisinde finale kaldı.

Bedriye Hülya’nın hikayesi ise kısaca şöyle: İzmir Amerikan Lisesi’nden mezun olduktan sonra işletme ve psikoloji dallarında lisans ve lisansüstü eğitimini tamamlayan Hülya, turizm sektöründe otel, restoran, seyahat acentesi kurdu. Bunların yanı sıra hediyelik eşya dükkanları, tekstil firmaları, ithalat konusunda da girişimler yapan Hülya, aynı zamanda çeşitli üniversitelerde psikoloji ve iş hayatında girişimcilik ile ilgili eğitimler verdi.

2006 yılında ise beş kadınla birlikte b-fit’i kuran Hülya, kadınların franchisingyoluyla kendi işini kurmasını hedefleyen bu girişimi bu gün 228 merkeze ulaştırdı. Türkiye’de şu an 49 ilde bulunan b-fit merkezleri 200 bin kadına spor yapma, 250’den fazla kadına girişimci olma ve 500’den fazla kadına iş imkânı sağlıyor.

ABD’de doğan iş fikri

2009 yılında Endeavor Derneği tarafından 2009 yılı ‘En Başarılı Girişimcisi’, 2013 yılında ‘ Schvvab Vakfı tarafından ‘Türkiye Sosyal Girişimcisi’ ödüllerini alan Hülya, b-fit’i kurma sürecini şöyle anlatıyor: “Amerika’da yaşadığım yıllarda, günde sadece 30 dakikamı egzersize ayırarak çok da-ha’sağlıklı bir yaşamı keşfetmem sonucu ‘Bu benim işime yaradıysa Türk kadının da işine yarar’ diyerek bizde b-fit’i kurma fikrini oluşturdu. Ardından geçen iki yıl boyunca araştırmalar yaptık ve çeşitli eğitimlere katıldık. Ancak önemli olan, Amerika’da 13 milyon kişinin katıldığı bu sistemi Türkiye ve Türk kadınları için uygun bir formata sokmaktı ve bu amaçla hepsi kendi alanında tecrübeli olan 5 iş ortağımızla birlikte 2005 sonunda çalışmalara başladık.”

b-fit sisteminin, bir üye ve spor salonu ilişkisinden ibaret olmaması gerektiği fikrinde birleştiklerini söyleyen Hülya, yarattıkları farkındalıkla kadınların hem iş sahibi hem çalışan hem de üye olabildiği b-fit markasının doğduğunu ifade ediyor.

İlk şube Ürdün’e

b-fit’i Türkiye’de büyütürken bir yandan da Ortadoğu, Orta Asya ve Balkanlar’a da açmak için projeler geliştirdiklerini vurgulayan Bediye Hülya, Ortadoğu’da ilk şubelerini Ürdün’e açacaklarını belirtiyor. Bunun ardından Ürdün’e ikinci şubenin de açılacağını bildiren Hülya, “Daha sonraki yolumuz yine kadınlara doğru gidiyor. Meslek eğitimleri alanında çalışmayı planlıyoruz. B-fit yurtiçi ve yurtdışında büyürken bir yandan da egzersize ulaşması engelli başka topluluklara da egzersiz yapacak alanlar tasarlıyoruz. Bunun yanı sıra kadınlara eğitim alanında yeni yatırımlarımız olacak” diyor.Yurtiçinde ise 49 ilde faaliyet gösterdiklerini kaydeden Hülya, önümüzdeki yıl Artvin, Burdur, Çankırı, Antakya, Kastamonu, Zonguldak, Aksaray, Kırıkkale, Sinop, Rize, Siirt, İğdır, Tunceli, Nevşehir’de franchise vereceklerini ve 30 merkez daha açacaklarını sözlerine ekliyor.

Kendilerine franchise almak için başvuran kadınlar için iş kurmanın her aşamasında destek verdiklerini söyleyen Hülya, “Hatta bir anlamda en başından birlikte kuruyor, işletmesinin ilk günlerine kadar birlikte oluyor ve sonra bırakıyoruz kendi kanatları ile uçmaya. Ancak ne zaman yardıma ihtiyacı olsa daha o fark etmeden biz fark ediyor ve destek ekibimizi iş başına gönderiyoruz” diyor. Nitekim B-fit açmaya karar veren kadın girişimci, mekan seçiminden, şirketini kurmaya, eleman bulmaktan, marangoza kadar destek sağlıyor.

Yeni kadından herkes korkuyor

Türkiye’de kadınların iş kurmasına karşı olan birçok insan olduğuna söyleyen Bedriye Hülya, bunun nedeni olarak kadının toplumun dayattığı rollerin dışına çıkmasına kimsenin tahammülü olmamasını gösteriyor. Hülya, “Bu yeni kadından herkesin ödü kopuyor. En öncede kadının kendisi korkuyor. Benim kadınlara tavsiyem korkunun üstüne gidip içlerindeki cevheri ortaya çıkarmaları. Etraf bir söyler iki söyler ama azmi görünce herkes saygıyla şapka çıkarır” diyor.

Aylık 20 bin TL ciro hedefi

bi-fit merkezi açmak için alman franchise giriş bedeli 35 bin TL ile 39 bin TL + KDV arasında değişiyor. Bir şube için yapılması gereken toplam yatırım miktarı ise 50 bin TL ile 60 bin TL arasında. Bir b-fit şubesi için aylık 10 bin TL ile 20 bin TL arasında ciro hedefleniyor. 2013 yılını 250 merkez ile kapatmayı hedeflediklerini söyleyen Bedriye Hülya, 2014 yılında ise bu sayıyı 350 merkeze ulaştırmayı hedeflediklerini kaydediyor.

İş kurmak isteyen girişimciler yeni iş fikirleri kategorilerimizide incelemelerinde fayda olacaktır.Bir Yorum

  1. Eşim b-fit spor salonu açmak istiyor,ancak görüşebileceğimiz hiç bir telefon numarası bulamadık.Bize bu adresten ulaşıp ne yapmamız gerektiği konusunda yardımcı olabilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu