Girişimcilik Haberleri

Astel Elektronik’in başarı öyküsü bir hayli ilginç

Profesyonel görüntü teknolojileri alanında faaliyet gösteren Astel Elektronik’in başarı öyküsü bir hayli ilginç. Üç ortağın Çin’de başlayan üretimi Gebze’deki yeni fabrikalarında ‘Claro’markalı yerli LED ekranlarla devam ediyor. Şimdi gündemlerinde Çinli Absen ile ortak üretim var…


LED ekranlar, son yılların en popüler görsel aracı haline geldi.

Ankara’daki Kızılay AVM, İstanbul Nişantaşı’ndaki City’s veya Optimum AVM’nin önünden geçerken, bu mekânların dışma konan dev LED ekranların görüyoruz. Bu AVM’lerin yanı sıra, birçok mekânda da artık benzer dev LED ekranlara rastlıyoruz. Bu dev ekranları üreticisi, temelleri 1992 yılında Uğur Esin tarafından atılan sonra sırasıyla Tuğberk Büyükbay ve Murat Aydın’ın katılmasıyla üç ortaklı bir şirket haline gelen Astel Elektronik. Üç ortak aralarında iş bölümü yapmış. Esin iş geliştirmeden, Aydın finanstan, Büyükbay ise pazarlama ve satıştan sorumlu. Astel Genel Müdürü olarak çalışan Büyükbay, aynı zamanda şirketin sözcüsü…

SİNEMALARI DİJİTALE DÖNÜŞTÜRDÜLER

İzmir doğumlu Büyükbay, Boğaziçi Üniversitesi’nde Turizm ve Otelcilik bölümünün yanı sıra, Ekonomi bölümünde de okuyup 1988’de mezun olmuş. 2003 yılma kadar Tekofaks şirketinde görüntü sistemleri alanında çalışmış. Buradan ayrıldıktan sonra Astel’e katılmış. Astel, 14 yıldır Panasonic, Christie, Philips, Orion, Prysm, Projecta, Stewart, Xpand, Gefen ve Lighthouse gibi markaların Türkiye temsilciliğim yürütüyor. Ortaklar, Christie markasıyla Türkiye’de 600’ü aşkın sinemayı dijitale dönüştürdü, 110 sinema salonunun yönetimini de üstlenmiş dürümdalar. Büyükbay, sinemaları dijitale çevirirken kendi geliştirdikleri bir yazılım ve NOC (Ağ Operasyon Merkezi) platformu hakkında şu bilgileri veriyor: “Sinemada seans kaçırmak hem seyirci hem de işletmeci için kabul edilebilecek bir durum değil. Bu yüzden Türkiye’nin dört bir yanındaki dijital sinema cihazlarının sürekli çalışır durumda olması gerekiyordu. Biz bu cihazları 7/24 denetleyip, kontrol ve bakımlarını uzaktan yapıyoruz.”

3 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Şirkete son ortak olarak katılan Murat Aydın, işletme konusunda MBA yapmış. Mezuniyet sonrası mali müşavir olarak çalıştıktan sonra 2006’da Astel’e katılmış.

Ortaklar, LED ekran dünyasında olup bitenleri maliyet hesabı açısından değerlendirince, bu alanda işçilik ve mekanik kısımların maliyette önemli bir kalem oluşturduğunu görmüş. Bunun üzerine yeni arayışlara yönelip, maliyet ve kalite konusuna kafa yormuşlar. Ortaklar önceleri şehir merkezinde küçük bir atölye açmak istemiş. Fakat artan talep onları daha büyük düşünmeye zorlamış. Sonunda geçen yıl Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi’nde, 4 bin 700 metrekarelik alana üretim tesislerini kurmaya karar vermişler. Makine ve akşamına toplamda 3 milyon dolarlık bir yatırım yapmışlar.

SORUNLAR MERKEZDEN ÇÖZÜLÜYOR

Fabrikayı kurunca uzun yıllardır metal üretimi yapan Mekatronic’i satın alıp bünyelerine katmışlar. Üretilecek ekranların metal akşamları işi hal-lolunca bu kez satış sonrası teknik servis işini çözmek için kollan sıvamışlar, işin bundan sonrasını Büyükbay şöyle anlatıyor:

“Sinemaları dijitalleştirirken geliştirdiğimiz yazılımımız ve NOC platformunda ciddi bir deneyim kazandık. Bu deneyimi miras alan Provis Teknik Hizmetler ve Elektronik A.Ş.’yi kurduk. Provis, yurtiçi ve dışındaki firmalara hızlı, kaliteli kesintisiz teknik hizmetler sunuyor. Kurduğumuz ekranlar Provis’e sürekli sinyaller gönderiyor. Bu sinyalleri izleyen arkadaşlarımız arızalara uzaktan anında müdahale edip düzeltiyor. Arıza büyükse, gidip ekranın bozulan parçasını değiştiriyorlar.”

SIRADA AVRUPA VE ABD VAR

Büyükbay, İspanyolca ‘Net, açık, bu iş tamam” anlamına gelen “Claro” markasıyla LED ekranların üretimine Çin’de başladıkları bilgisini verip “Bu ülkeden aldığımız malları satarken bazı sıkıntılar yaşadık. Bunun üzerine Çin’de kendi markamızla üretim yapıp, satmaya karar verdik. Geçen yıl Gebze’deki fabrikayı kurunca bu kez üretimi de kendimiz yapmaya başladık. Claro markamızı iç pazardan sonra, Avrupa ve ABD’de de satmayı planlıyoruz” diyor.Büyükbay’a LED ekranda dünyanın önde gelen üreticileri varken, kendilerinin Avrupa ve ABD pazarına ürün satma fikrinin ne kadar gerçekçi olduğunu sorduğumuzda şu yanıtı veriyor:

“Orta segmentte ciddi bir boşluk var. Fiyat/kalite dengesinin iyi yakalandığı Claro markamıza ciddi bir talep olacağına inanıyoruz.”

ÇEVRE DOSTU

“Kuruma özel, her ebatta tasarım yapabiliyoruz. Ekranlar renkli ve canlı görüntüye sahip ayrıca enerji verimlilikleri de yüksek. Çevre dostu olduğu gibi, enerji tasarrufu da sağlıyor.”

Fabrikalarında hali hazırda tek üretim bandında yılda 6 bin 600 metrekare ekran üretimi gerçekleştirdiklerini belirten Büyükbay önümüzdeki döneme ilişkin hedeflerini şöyle açıklıyor:

“Astel çatısı altındaki Mekatronik, Provis ve Claro’da 80 kişilik bir ekibiz. Toplam ciromuz 100 milyon TL’ye ulaşıyor. LED tarafında geçen yıl 22 milyon TL ciro sağladık. Bu rakamı yılsonunda 37 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyoruz. Şirket olarak 2018’de yüzde 25’lik bir büyüme hedefliyoruz. Önümüzdeki yıl üretim kapasitemizi ikiye katlayacağız.”

Markalarını oluşturuyorlar

Astel Elektronik’in girişimci patronları, Panasonic, Christie, Philips, Orion, Prysm, [Projecta, Stevvart, Xpand, Gefen ve Lighthouse gibi ürünlerin Türkiye temsilcisi olarak ithalat, dağıtım ve pazarlama çalışmalarını yürütüyor. Kendi markaları Claro LED ekranların yanı sıra Lite-Out markalarıyla de kendi markalarını oluşturdular. Ortaklar, Lite-Out markalarıyla Türkiye’nin önde gelen projeksiyon perdesi üreticisi konumuna geldi. Büyükbay, profesyonel görüntü sistemleri | konusunda uzman olduklarını vurguladıktan sonra hizmet alanlarını şu şekilde jtanımlıyor: “Astel olarak, projeksiyon cihazları, profesyonel monitörler, LED ekranlar, LED ekran çözümleri, sistem donanımları, dijital, sinema çözümleri, videovvall çözümleri, TV stüdyo çözümleri, simülasyon çözümleri ve kontrol odası çözümlerimizle fark yaratıyoruz.”Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu