Girişimcilik Haberleri

Anne-bebek ürünleri sitesi Mompery.com

Ürünleriyle Ortadoğu’yu fethedecek

Trendyol’dan ayrılan bir ekibin kurduğu anne-bebek ürünleri sitesi Mompery.com, ailelerin ortalama beş çocuğa sahip olduğu Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da büyüyecek. Mompery.com, bu bölgedeki 14 ülkede online satışa başlamayı hedefliyor.

akin hakan ercanAnne-bebek ürünleri sektörü, nüfusu hızlı artan Türkiye’de girişimcilerin en çok dikkatini çeken alanlardan biri. Bu sektör son dönemde e-ticaret girişimcilerinin de ilgi odağı olmaya başladı. Anne-bebek ürünleri satan alışveriş sitelerinin sayısı hızla artıyor.

Trendyol’dan ayrılan beş kişilik bir ekibin kurduğu Mompery.com, bu alanda öne çıkan girişimlerden biri. E-ticaret deneyimi olan beş kişilik bir ekibin, Hakan Mısırlıoğlu, Akın Öztuna, Engin Çekliç, Yiğit Ataoğlu ve Şamil Öncül’ün mart ayında kurduğu Mompery.com, üçüncü ayını doldurmadan yüzde 30 hisse karşılığında 2 milyon dolar yatırım aldı.


Sitenin yatırımcıları ise borsacı Kubilay Yıldız ile Calvin Klein markasını Türkiye’ye getiren ve gayrimenkul yatırımlarıyla tanınan Ercan Canmutlu oldu.

GÜNDE 2 BİN SİPARİŞ

Bebek ve çocuk tekstilinden hamile giyimine, anne-bebek kişisel bakım malzemelerinden aksesuarlara, oyuncak ve eğitim araç gereçlerinden ev dekorasyon ve ev tekstili ürünlerine kadar geniş bir ürün yelpazesiyle hizmet veren Mompery.com, 2013 yılı sonu itibariyle yaklaşık 100 bin üyeye ulaşmış durumda.

2014 yılı sonunda Türkiye’de günde ortalama 2 bin adet siparişe ulaşmayı hedeflediklerini söyleyen Mompery.com’un CEO’su Hakan Mısırlıoğlu, “Türkiye’de anne-bebek ürünleri sektörü online ve off-line pazar ele alındığında 5 milyar TL büyüklüğünde. Konuyu ve sektörü çok iyi bilen, alanında deneyimli, agresif bir ekiple yola çıktık. Anne-bebek gibi niş bir segmentte hala doymamış olan e-ticaret sektörünü büyük bir fırsat olarak görüyoruz. Yıllık yüzde 300 oranında büyüme hedefliyoruz. Beş yıl sonra, günlük 18 bin satış ortalamasına ulaşmak istiyoruz” diyor.Türkiye’de kısa sürede kendi alanında ilk üç oyuncudan biri olan Mompery.com, yurtdışı planlan da yapmaya başladı. Her ailenin ortalama beş çocuğa sahip olduğu Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesine girmeye karar veren Mompery.com, ilk yıl bu bölgedeki 14 ülkede online satışa başlayıp 1 milyon siparişle 50 milyon dolar ciro elde etmeyi planlıyor.

YURTDIŞI HEDEFİ

Ortadoğu’daki potansiyeli görüp yurtdışma açılma kararı aldıklarını açıklayan Mompery.com CFO’su Akın Öztuna, “Ortadoğu’nun demografik yapısının Türkiye ile benzerliği, kredi kartı penetrasyon oranlan, bölgede sektörün henüz aç olması ve pozitif Türk malı algısı, bu projemizin doğmasını sağladı” diyor. Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da anne-bebek ürünleri pazarının büyüklüğünün 25 milyar dolara ulaştığına dikkat çeken Öztuna, Türkiye’deki üreticilerden aldıklan 100 milyon dolarlık ürünü bu bölgeye ihraç edeceklerini belirtiyor.

Diğer taraftan sitenin büyüme hızı fonların da dikkatini çekmiş durumda. Mısırlıoğlu, ABD’li bir fonla görüşme halinde olduklarını ancak henüz bir anlaşmaya varamadıklarını söylüyor.

Mompery.com, sektörde ücretsiz kargo ve üyelik sistemi gerektirmeyen alışveriş imkanıyla fark yaratmayı hedefliyor. Tutarı ne olursa olsun kargo ücreti almadıklarını söyleyen Hakan Mısırlıoğlu, “Ayrıca alışveriş için üye olmak da gerekmiyor. Böylece çok daha hızlı alışveriş imkanı sunmuş oluyoruz” diyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu