Ek İş Ek Gelir Yöntemleri

Amway İle Ev Hanımlarına Ek İş İmkanı

Amway
Türkiye’de her 5 kişiden 3’ü kendi işine sahip

Amway Avrupa tarafından bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilen Girişimcilik Araştırması sonuçlarına göre girişimciliğin önündeki en büyük engel’başarısızlık korkusu! Buyılki araştırmanın en büyük farklarından biri de katılan ülke sayısı. 2013 araştırması ABD, Kolombiya, Meksika ve Avustralya’nın da dahil olduğu 24 ülkede gerçekleştirildi. Araştırmada girişimcilik potansiyelinin yükselişini sürdürdüğü gözlemleniyor, Türkiye ise kendi işine sahip olma oranı en yüksek beş ülke arasında yer alıyor.

anway ek is

Amvvay Avrupa’nın Girişimcilik Araştırmasının 4’üncösünûn sonuçları açıklandı. Dünya Girişimcilik Haftası için Amvvay Avrupa tarafından dünyanın önde gelen pazar araştırma şirketi GFK Almanya’ya ve Münih Teknik Üniversitesi işbirliğinde yaptırılan araştırma bu sene sınırlarını genişleterek dünyanın çeşitli bölgelerinden 24 ülkeyi kapsadı.


14-99 yaşları arası 26 bin kadın ve erkek arasında gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 70’i kendi işine sahip olmaya olumlu yaklaşıyor ve kendi işine sahip olma potansiyeli sürekli olarak yüksek düzeyde seyrediyor. Başarısızlık korkusu ise yüzde 70 oranla yeni bir iş kurmanın önündeki en büyük engel olarak göze çarpıyor. Diğer yandan, kamu kaynakları, iş kurma kredileri ve girişimcilik eğitimi, işletme kurma kararında insanları teşvik ediyor.

Türkiye girişimcileri 30 yaş altı

Genel amacı, farklı ülkelerdeki girişimcilerin ekonomik potansiyeline işaret etmek ve potansiyel girişimcileri planlarını hayata geçirmelerinde desteklemek olan araştırmada Türkiye’de her 5 katılımcıdan 3’ünün (yüzde 61) kendi işine sahip olmaya yönelik tavrı olumlu. Ayrıca üniversite mezunu katılımcıların (yüzde 67), girişimciliğe karşı daha olumlu yaklaştıkları görülüyor. Özellikle 30 yaşın altındaki genç katılımcılar (yüzde 53) ve öğrenciler (yüzde 56) ciddi bir girişimcilik ruhu sergiliyor.

Doğu Anadolu (yüzde 78), Karadeniz ve Marmara bölgelerinden (her biri yüzde 75) katılımcılar girişimciliğe karşı olumlu tavır sergilerken, Ege (yüzde 30) bölgesi ise dünya ortalamasının çok altında kalıyor.

Başarısızlık korkusu

Ülkemizdeki girişimcilik potansiyeli halen dünya ortalamasının (yüzde 39) üzerinde kalmayı sürdürürken araştırmaya katılan tüm ülkeler arasında da beşinci sırada bulunuyor.

Ayrıca katılımcıların yüzde lfi halihazırda kendi işine sahip olduğunu belirtiyor.

Dolayısıyla, Türkiye en yüksek kendi işine sahip olma oranına sahip beş ülke arasında yer alıyor. Ve tıpkı uluslararası ortalamada olduğu gibi (yüzde 70), Türkiye’deki her 3 kişiden 2’si (yüzde 66) girişimlerinde başarısız olma korkusunu işletme kurmalarının önünde bir engel olarak görüyor.

Araştırmaya göre Türkler, ekonomik şart ve engeller karşısında çok daha az endişeliler. Uluslararası ölçekte en yüksek sırada yer alan bu durum ‘iflastan kaynaklanan finansal yükler’ (yüzde 41) ve ‘ekonomik kriz tehdidi’ (yüzde 31) olurken, Türk katılımcılar ise bu konulardan çok daha az endişeleniyorlar (sırasıyla yüzde 20 ve yüzde 15).En cesur ABD, en ürkek Japonya

Halihazırda kendi işine sahip olduğunu teyit eden insanların sayısı ise nispeten düşük. Rusya (yüzde 3), Danimarka ve Finlandiya (her biri yüzde 4) son sıralardayer alıyor. Özellikle girişimciliğe yönelik olumlu bir tavra sahip olan ama kendini bir iş kurarken tahayyül edemeyen ülkelerde, başarısızlık korkusu çok ciddi bir engel olarak öne çıkıyor.

Özellikle Japonya (yüzde 94), İtalya ve Çek Cumhuriyeti (her biri yüzde 91) vatandaşları girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlanmasından korkuyor. Tam aksine, ABD (yüzde 62), Hollanda (yüzde 55) ve Meksika’da (yüzde 50) ise başarısızlıktan korkmayanların yüksek oranlarda olduğu görülüyor.

Düşük riskli işler

Başarısızlık korkusunun güçlü olduğu ülkeler aynı zamanda düşük riskli iş modellerinin de özlemini çekiyor. Bu, Almanya (yüzde 34), İtalya (yüzde 29), Macaristan, Türkiye ve Ukrayna’da (her biri yüzde 26) girişimciliği teşvik eden en büyük üç etken arasında yer alınır

Amvvay Avrupa Kurumsal ilişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael W’ Meissner bu durumu, “Amvvay olarak, doğrudan satış sektöründe uluslararası ölçekte başarılı düşük riskli bir kariyer fırsatı sunarak kadınlar, yaşlılar, etnik azınlıklar ve gençler arasında girişimciliği teşvik ediyor ve bir nevi iş geliştirme merkezine benzer bir destek sunuyoruz” diye açıklıyor.

Girişimciliğe dost ve düşman ülkeler

Rapor katılımcıların toplumun genelini ne kadar girişimcilik dostu olarak gördüğü konusunda da veriler sunuyor. Uluslararası ortalama ülkelerinin aynı derecede girişimcilik dostu ve düşmanı olduğunu belirtiyor. ABD (yüzde 73) ve Avustralya’daki (yüzde 62) katılımcılar kendi ülkelerini en girişimcilik dostu ülkeler olarak oylarken, krizden etkilenen ülkelerden katılımcüar ise kendi toplumlarını en girişimcilik düşmanı olarak görüyor: Portekiz (yüzde 76), Macaristan (yüzde 74), İspanya, İtalya (her biri yüzde 64) ve Romanya (yüzde 57).

En önemli nedeni bağımsızlık

Araştırma sonuçları aynı zamanda teşvik edici gerekçeler hakkında da net bir ifade sunuyor. BU konuda öne çıkan sonuçlar şöyle:

Katılımcılar bir çalışandan bağımsız olmayı ve kendi fikirlerini hayata geçirmeyi (yüzde 43) yeni bir iş kurma konusundaki baskın nedenler olarak gösteriyor. Öte yandan, kamu kaynakları ve iş kurma kredileri (yüzde 42), girişimcilik eğitimi ve ticari yeteneklerin öğretilmesi (yüzde 33) ve akıl hocalığı, iş ağları üzerinden destek (yüzde 27) gibi iş kurulmasını teşvik edici unsurların hayata geçirilmesi gerekiyor.

Anway gibi evlere ek iş veren firmalar hakkında paylaşımlarımız devan edecek.2 Yorum

  1. Amway zaten dünyanın en iyi network marketing firması olma özelliğini yıllardır kaybetmedi

  2. Amway zaten dünyanın en iyi network marketing firması olma özelliğini yıllardır kaybetmedi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu