Girişimcilik Haberleri

Akıllı şebeke çözümüyle Silikon Vadisi’ne gidecek

Dünyadan girişimcileri, yatırımcıları ve danışmanları buluşturan, IBM SmartCamp Bölge Finali bu yıl Türkiye’de gerçekleştirildi. Değişik coğrafyalardan girişimci şirketlerin birincilik için mücadele ettiği final İstanbul’da düzenlendi. Silikon Vadisi’ndeki IBM dünya finaline katılmaya hak kazanan üç şirket Temando (Avustralya), TMC (Malezya) ve REENGEN (Türkiye) oldu.

smartcam istanbul

Son beş yıl içinde kurulmuş olan ve dünyanın karşı karşıya olduğu temel sorunlara çözümler sunan yeni nesil yenilikçi şirketlerin katıldığı IBM SmartCamp etkinliğinin bölge finaline ev sahipliğini bu yıl Türkiye yaptı. IBM Türk Ekosistem Geliştirme Grubu’nun öncülüğünde düzenlenen ve girişimcileri dünya yatırımcılarıyla buluşturan, ünlü konuşmacıların katıldığı etkinlikte Orta ve Doğu Avrupa, Afrika, Asya ve Avustralya’dan sekiz finalist şirket birincilik için yarıştı.


Yarışma sonucunda akıllı şebeke çözümleriyle Türkiye’den REENGEN, e-ticaret için nakliye çözümleriyle Avustralya’dan Temando ve toprak kayması için erken uyarı sistemi geliştiren Malezya’dan TMC, şubat ayında Silikon Vadisi’nde düzenlenecek IBM SmartCamp Dünya Finali’ne katılmaya hak kazanan şirketler oldu.

Türkiye’de 3’üncüyıl

Yarışmada sosyal medya ve internet üzerinden oylarla Halkın Seçimi ödülünü kazanan şirket ise tarım sektörü için verilere dayanarak analitik ve teknolojik kolaylıklar sunan çözümüyle Güney Afrikalı MySmartFarm şirketi oldu.Türkiye’deki üçüncü yılını dolduran IBM SmartCamp etkinliğinde daha önceki yıllarda Romanya’dan katılan SkinVision (2011) ve Türkiye’den Exa-Tech (2012) birinciliği elde ederek, bölge ve dünya finaline katılma şansı kazanmışlardı.

Akıllı şebeke çözümü

REENGEN’in geliştirdiği proje, akıllı şebeke (Gridlntelligence-GI) çözümü üzerine. Geleneksel elektrik iletim ve dağıtım sistemlerindeki verimsizliği ve kayıpları tespit etmek ve ucuz, tak&çalıştır ve taşınabilir formatta akıllı şebeke platformu görevini yürütüyor. Çözümün sunduğu gerçek zamanlı izleme ile enerji kuruluşlarına ve şebeke operatörlerine veri madenciliği yazılımı, gelişmiş analitik, taşınabilir algılama teknolojisi ve kablosuz ağ şebekesi ile daha iyi, daha verimli şebeke kullanımı sağlanıyor. Kamu hizmetleri donanım ücreti ödemeden SaaS bazlı olarak bu teknolojiden yararlanabiliyor.

Girişimci şirketlere fırsatlar sunuyor

Bugün dokuz büyük; araştırma laboratuvarında, 3 biniti üzerinde çalışanı ve her yıl ortalama 6 milyar dolarlık AB-GE yatırımı, 42 inovasyon merkezi ile IBM, yenilikçi teknolojileri geliştirmek alanında dünyada sayılı şirketler arasında yer alıyor. 100 yılı aşkın deneyimi ve sahip olduğu geniş kaynak havuzu ile özellikle genç girişimci şirketlere yeni fikirler geliştirmeleri açısından fırsatlar sunuyor. Küresel Girişimcilik Programı da, destek ve kaynakları aracılığıyla yeni nesil yenilikçi şirketlerin bankacılık, binalar, şehirler, bulut bilişim, eğitim, enerji, besin, devlet, sağlık, altyapı, üretim, kamu güvenliği, ulaşım, perakende, telekomünikasyon, trafik gibi iş dünyasının hızla büyüyen ve devrim niteliğinde teknolojilere aç olan sektörlerinde yeni iş fırsatları yakalanmasına yardımcı olmayı hedefliyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu