Bilim - Teknoloji - İnovasyonGirişimcilik Haberleri

‘Akıllı’ ev sistemleriyle 36 ülkeye yayıldı

Akıllı ev ve otomasyon ile bina haberleşme sistemleri üreticisi Mas, bugün 40 milyon TLyi aşkın cirosuyla Türkiye’de 1 milyondan fazla eve hizmet veren bir teknoloji şirketi. Farklı ihtiyaç ve taleplere göre kendi AR-GE’si ile tasarladığı ürünlerini dünyaya da açan şirket, 36 ülkeye 4,5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiriyor. Mas’ın 2016 hedefi, ürün gamını genişleterek yurtdışı pazar sayısını artırmak ve sektörün global oyuncularından olmayı sürdürmek.


Teknolojinin hızla geliştiği ve her gün yeni fikirlerin ürünleştiği günümüz dünyasında, artık var olanların arasından sıyrılmak da zor bir hal aldı. Böyle bir ortamda teknolojiyi insan hayatını kolaylaştırıcı şekilde kullanarak yaratıcı fikirlerle fark yaratmak, en önemli kriter haline geldi. Bu kritere hizmet eden yeni nesil ürünlerden biri de, her türlü yaşam alanını ‘akıllı’ hale getirebilme özelliğine sahip olan akıllı ev ve bina otomasyon sistemleri.

Akıllı ev ve otomasyon

Isıtma-soğutma, perde-panjur, hırsız alarmı, yangın algılama, interkom ve enerji gibi sistemlerinin kontrolünü kapsayan bu ürünlerin pazarı da gün geçtikçe büyüyor. Temelleri 1963’lere dayanan, 1980’den beri bu sektörde olan Mas Akıllı Ev Otomasyon Sistemleri de pazarın oyuncularından biri.

1963 yılında İskenderun’dan İstanbul’a gelerek kırtasiye sektörüyle ticari hayata giriş yapan Nizam Kaplan, daha sonra elektrik sektörüne geçiyor ve bu alandaki ilk üretimine 1980’ler-de kapı otomatikleri ve zilleriyle başlıyor. Mas Kapı Otomatikleri, değişen teknolojiyle tasarlanmış yeni ürünlerle 2000 yılına kadar geliyor. 20001i yıllar şirket için büyümenin ve ürün gamında çeşitliliğin başladığı dönem oluyor. Binalar için sesli ve görüntülü konuşma sistemleri üretimine de başlayan Mas, 2002’de Türkiye’deki ilk renkli görüntülü, LCD ekranlı konuşma sistemini piyasaya sürüyor.

TÜBİTAK’tan destek aldı

Bu yıllarda, şirketin şimdiki yönetim kurulu başkanı ikinci kuşak Seçkin Kaplan ODTÜ Makine Mühendisliği’ni bitirerek ekibe katılıyor ve büyümeye ivme kazandırıyor. 2007’den itibaren siyah-beyaz görüntülü konuşma sistemleri üretimini bitiren ve tamamen renkli sistem üretimine dönen şirket, sadece apartmanlara değil bin, 2 bin dairelik büyük sitelere de hizmet vererek büyüyor. Günümüzde ise Akıllı Ev&Otomas-yon’, ‘Entegre Alarm Sistemleri’ ve İnterkom’ olarak üç faaliyet alanıyla hizmet veren bir şirket halini almış durumda. 2015’te yüzde 23 büyümeyle 40 milyon TL ciroya ulaşan ve 36 ülkeye toplam 4,5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Mas, 2016’da yüzde 30 büyüyerek 55 milyon TL’lik ciro rakamına ulaşmak için çalışmalarına devam ediyor. Şirket kendisine, pazar sayısını 50’ye yükseltme ve 6 milyon dolarlık ihracat hedefi de koymuş. Türkiye genelinde franchise vererek büyümek yerine kendi işlettiği 23 showroom ile hizmet veren Mas, yılsonunda bu sayıyı da 50’ye çıkarmayı amaçlıyor. AR-GE’sini kendisi yapan ve TÜBİTAK’tan da destek alan şirket, yakın zamanda Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Teknoparkı’na geçerek çalışmalarını orada sürdürecek.

1 milyon eve ulaştı

Şirketin yönetim kurulu başkanı Seçkin Kaplan, verdikleri hizmetleri şöyle özetliyor: “Akıllı Ev&Otomasyon ürünlerimiz için dili Türkçe olan akıllı telefon uygulaması tasarladık. Bu uygulama ile müşterimiz, hazırladığımız ‘senaryolar’ ile evini dışardan yönetebiliyor. Örneğin, ‘evden çıkış senaryosu’ ile mobil cihazı vasıtasıyla evinin ışıklarını söndüre-biliyor, prizlerinin enerjisini kesebiliyor ya da panjurlarını kapatabiliyor. Kişinin ihtiyaç ve yaşam tarzına göre kendisinin belirlediği ‘kişiye özel’ senaryolar da oluşturuyoruz. Entegre Alarm Sistemleri; su basma sensörü, gaz ve hırsız alarm takip sistemleriyle daire sakinini tehlikeli durumlarda uyarıyor, interkom ise farklı ihtiyaç ve taleplere cevap verebilen görüntülü/görüntüsüz bina iletişim sistemleri anlamına geliyor. Müşterilerimiz arasında daire, site ve rezidans oteller bulunuyor. Bugün Türkiye’de, görüntülü ve akıllı sistemleriyle toplamda 1 milyon eve ulaştık.”

insan hayatına konforu, kaliteyle beraber getirdiklerini ve evin zarar görmesini engelleyerek insanların hayatlarını kolaylaştırdıklarını söyleyen Kaplan, enerji tasarrufu sağladıklarını da sözlerine ekliyor.

Kişiye özel hizmet

Sadece toplu konut ve sitelere değil bireylere de kişiye özel olarak hizmet veren Mas, ürünlerini isteğe göre tasarlıyor ve satış sonrası da ek bir maliyet olmadan özel servis hizmeti veriyor. Bu nedenle hem kurumsal hem butik çalışan bir yapıya sahip. Teknolojiyi ve dünya pazarlarını takip eden Mas’ın şirket politikasının temel unsurlarından biri de franchise sistemiyle büyümek yerine kendi şubeleşme-sini kendisinin sağlaması. Sadece ‘üretici’ olmak istemeyen şirket, bu yöntemi markanın ta-nınırlığını ve kalıcılığını sağlamak, büyümek ve dünyaya açılabilmek için bir gereklilik olarak görüyor. Bu nedenle ‘Akıllı Ev Otomasyon Sistemleri’ adıyla var olan showroomlarının ve bölge müdürlüklerinin sayısını artırarak müşterilerine birebir hizmet sunma stratejisini sürdürüyor. Kurumsal kimliğini sağlamlaştırmak için altyapı güçlendirme çalışmalarına da ağırlık veren Mas, 2015 itibarıyla 400 çalışan sayısına ulaştı. 2016 hedefi ise, kurumsallaşmayla bu sayıyı 500’e çıkarmak.

Avrupa pazarı ilk hedef

Mas; Avustralya’dan Malta’ya, Fas ve Tunus’tan, Iran, İsrail ve Lübnan’a, Bahamalar ve Rusya’dan ABD ve Almanya’ya kadar dünyanın hemen her kıtasından 36 ülkeye ihracat yapıyor. ihracatını ve pazar sayısını artırarak global oyuncu olmayı sürdürmek için çalışmalarına devam eden şirketin 2016 konjonktüründe, Avrupa kıtasının tamamında etkin olmak var. Toplumsal algı ve kültür farklılıkları nedeniyle her ülkeye özel ürünler geliştirdiklerini söyleyen Seçkin Kaplan, “Türk malı bir elektronik ürünü kendi markanızla ihraç etmek olay bir iş değil. Sayısız rakibin olduğu uluslararası arenada sıyrılıp öne çıkabilmemizi sağlayan, ülkelerden gelen talepleri dikkate alarak üretim yapmak” diyor. 13-18 Mart’ta Frankfurt’ta düzenlenecek olan ‘Light+Building Frankfurt, Aydınlatma ve Yapı Teknolojileri Fuarı’na katılacak olan şirket fuarda, öncelik Avrupa olsa da tüm dünya pazarını hedefleyerek tasarladığı yeni ürünlerinin lansmanını da gerçekleştirecek.Sektörün ilk oyuncularından olduklarının altını çizen Seçkin Kaplan, TÜBİTAK ve tekno-parklar açısından ilgi çekici olan sektörün, gittikçe büyüdüğünü vurguluyor. Tahmini olarak yıllık 150 milyon dolarlık bir pazarda faaliyet gösterdiklerini belirten Seçkin Kaplan, bu rakamın hızla artacağı kanaatinde.

“İnsanlar’akıllı’ ürünlere önyargılı”

Seçkin Kaplan, karşılaştıkları üç temel problemi şöyle açıklıyor: “En büyük sorun, bu ürünlerin maliyetinin yüksek olduğu düşüncesi. İnsanlar, ‘akıllı ev’ deyince önyargılı yaklaşıyor ve paiıaJı olduğu fikriyle üründen uzaklaşıyorlar. Aynı şekilde teknolojiyle mesafeli olanlar, ürünlerin kullammımn zor olduğu düşüncesine kapılıyor. Bir diğer sorun ise, sistemlerin Türkçe olduğunun bilinmemesi. Bu nedenle kendimizi ne kadar iyi anlatabilirsek, sektörü de o ölçüde büyütme şansım yakalayacağız.”Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu