Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Zambiya ile yeni ortaklıklar kurmak

zambiyaTürkiye’ye illi resmi ziyaretim geçen hafta yapan Zambiya Dışişleri Bakam Harry Kalaba, ekonomik ilişkileri geliştirmek içrn iş konseyleriyle ve şirketlerle görüştü. Türkiye’den ünalat ve enerji sektörü için Zambiya adına fırsatlar olduğunu ifade eden Harry Kalaba, şirketlerle işbirliği yapmak istediklerini söylüyor.

Altı ay önce Türkiye’ye büyükelçilik açan Zambiya, Türkiye ile son derece zayıf olan ekonomik ilişkilerini geliştirmek için çalışmalarını başlattı. Geçen hafta Zambiya Dışişleri Bakanı Harry Kalaba, Türkiye’ye ilk resmi ziyaretini yaparak kurduğu siyasi temaslarının yanı sıra ekonomik ilişkiler nezdinde de iş konseyleriyle ve şirketlerle görüştü.


Türkiye de Zambiya ile yeni ortaklıklar kurmak, ikili ticareti çeşitli projeler ve sektörlerle artırmak istiyor. Zambiya’da özellikle tarım, üretim ve altyapı çalışmaları, ülkelerinde geliştirilmesine öncelik verilen alanlar. Zambiya, Türkiye için en büyük fırsatı ise enerjide görüyor ve bu alanda Türk şirketleriyle işbirliği yapmak istiyor.

İMALAT SANAYİ FIRSAT

Harry Kalaba ile geçen hafta geldiği İstanbul’da Türkiye-Zambiya ekonomik ilişkileri üzerine konuştuk. Türkiye’nin gerçekten çok stratejik bir konumda bulunduğunun altını çizen Harry Kalaba, “Türkiye bizim için hem Avrupa, hem Asya’da ticaret yapmamız açısından önemli fırsatlar sunuyor. İmalat konusunu Türkiye’den öğrenmek istiyoruz” diyor. Gebze Organize Sanayi’yi ziyaret eden Harry Kalaba, burada birçok alandaki endüstri için imalatın hem yuıtiçi hem de yurtdışı için yapıldığı bunun kendileri için fırsat olduğunu belirtiyor.

ENERJİDE TEKNOLOJİ TRANSFERİ

Harry Kalaba, enerji tarafında da teknoloji transferi konusunda işbirliği yapılabileceğine dikkat çekiyor. Türkiye’nin enerji sektöründe büyük potansiyele sahip olduğunu ifade eden Kalaba, jeotermal enerji istasyonları yapımında da işbirliğinin mümkün olduğunu, Türkiye ile Zambiya bu gibi alanlarda işbirliği yapabileceğini ifade ediyor. Enerji konusunda kapasiteyi geliştirmeleri gerektiğini söyleyen Kalaba, Türkiye’nin bu konuda kendilerine fırsat yaratabileceğini ifade ediyor. Ankara’da enerji konusunda çeşitli dernek ve enerji konsorsiyumlanyla görüşen Kalaba, İstanbul’da da bazı şirketlerle temasta bulunmuş.

VERGİ AVANTAJI

Türkiye’den yatırım yapma isteyenlere ise Kalaba şunları söylüyor:

“Zambiya stabil bir şekilde gidiyor. Vergi avantajlarımız var. Uzun vadede paranızı tutabileceğiniz bir yer. Zambiya’ya yatırım yaptığınızda tüm Afrika ile de bağlantı kurmuş oluyorsunuz. Ayrıca Zambiyadan gelen ürünler Avrupa pazarlarına tercihli olarak girme hakkına sahip. Zambiya’yı bir kapı olarak görebilirsiniz.”Ulaşımın Türkiye-Zambiya arasında çok büyük problem olduğuna da dikkat çeken Kalaba, “Mutlaka Lusa-ka’ya direkt uçuş olmalı” diyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu