Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Yerçekimi Neden Dünya’nın Her Yerinde Aynı Değildir?

yer cekimiYoğunluğu her noktada aynı olan küre şeklindeki bir yapının merkezinden eşit uzaklıktaki noktalara etki eden kütleçekim kuvveti eşittir. Ancak şekli tam küresel olmadığı için Dünyanın kütleçekim alanı her yerde aynı değildir. Dünyanın kendi etrafındaki dönüşü, şeklinde bazı düzensizliklere sebep olur. Dünyanın ekvator hizasındaki çapı kutuplardakinden yaklaşık 40 kilometre daha uzundur.

İki cisim arasındaki kütleçekim kuvveti aralarındaki uzaklığın karesiyle ters orantılı olduğundan, kutuplardaki bir cisme etki eden kütleçekim kuvveti ekvatordakinden %0,66 daha fazladır. Dünya ile Ay arasındaki kütleçekim etkileşimi de Dünyanın şeklinde düzensizliklere neden olur.


Bunun yanı sıra yüzey şekilleri de Dünyanın kütleçekim alanındaki değişimlerin nedenlerindendir. Örneğin ekvator bölgesinde 5000 metre yüksekliğindeki bir dağın zirvesinde bulunan bir insanın ağırlığı, deniz seviyesindeki ağırlığından daha düşüktür.

Son yıllarda yapılan araştırmalar buzullardaki erimenin, okyanus tabanının hareketli yapısının Dünyanın kütleçekim alanını etkilediğini gösteriyor.

Kayaçların yoğunluğu da Dünyanın kütleçekim alanında düzensizliklere neden olur. Çoğunlukla kayaçların yoğunluğu 2-4 g/cm3 arasında değişir yani 1 cm3 kayacın kütlesi 2-4 gram aralığında olabilir. Yoğunluğu düşük tortul kayaçlardan oluşan bölgelerdeki kütleçekim kuvveti, yoğunluğu yüksek kayaçlardan oluşan bölgelere göre daha düşüktür.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu