Şirket Haberleri

Yeni mini perakende zinciri Buybox

Küçük devin büyük hedefi

Yeni mini perakende zinciri Buybox, yedi ayda 60 satış noktasına ulaştı. Yılsonuna kadar Ankara ’da 100 satış noktası hedefine koşan şirket, 2017 sonuna kadar 20 ilde yaygınlaşmayı hedefliyor…


“YENİ nesil büfe” anlayışım Ankaralılar ile tanıştıran mini perakende zinciri Buybox, yedi ayda 60 satış noktasına ulaştı. 2016 sonuna kadar Ankara’da 100 satış noktası hedefine koşan Buy-box, bu yıl İstanbul başta olmak üzere tüm büyükşehirlerde şubeler açmaya hazırlanıyor. 2017 sonuna kadar 20 ilde yaygınlaşmayı planlayan firma, uluslararası alanda da yakın bölgelere göz kırpıyor. Bir işletme modeli olduğu kadar bir “iş ve yatırım alanı” da olan Buybox, yatırımcılara doğrudan devir modeli ile kısa sürede, istedikleri noktada, istedikleri sayıda Buybox satış noktasına sahip olma imkanı sunuyor.

Buybox

BEŞ MİLYON KIŞI ALIŞVERİŞ YAPTI

Dünyada ilk kez yeni bir iş modeli geliştirerek küçük metrekarelerde perakende ağını oluşturan Buybox, 7 Temmuz 2015 sabahı 07.00’de ilk alışveriş fişini keserek resmi olarak faaliyete başladı. Tek merkezden, çok noktada ve doğrudan işletme modeli ile çalışan firmanın satın alma, depolama, planlama, dağıtım, eğitim, oryantasyon ve işletme süreçlerinin tamamı 4 bin metrekarelik bir alanda kurulmuş olan Ankara Bölge Merkezi’nden yönetiliyor. 400’ün üzerinde ürün çeşitliliğine sahip olan Buy-box, yedi günlük stok devir hızıyla ilerliyor. Sistem otomatik olarak eksilen sto-ğu algılıyor. Bir sonraki gün en geç 14.30’a kadar bütün satış noktalarında eksiklikler tamamlanıyor. Yedi ay gibi kısa bir sürede 5 milyon kişinin alışveriş yaptığı Buybox, şu aşamada 176 kişilik bir kadro ile faaliyet gösteriyor.

Buybox’ın kullanmakta olduğu kiosklar, İzmir ve Kayseri’deki fabrikalarda üretiliyor. 9, 12 ve 20 metrekarelik tasarımların üretildiği fabrikalarda, önümüzdeki dönemde talebe göre 40 ve 50 metrekarelik kioskların da üretilmesi planlanıyor. Kiosklarm üzerinde reklam alınabilen alanlar da bulunuyor.

HEDEF: ANKARA’DA 100 NOKTA

Yedi ayda Ankara’nın en merkezi noktalarında 60 satış noktasına ulaşan Buybox, yılsonu-na kadar 100 satış noktasına ulaşmayı hedefliyor. Temmuz ayında açılır açılmaz, 11 ilden davet aldıklarını söyleyen Buybox Yönetim Kurulu Başkanı Tanyel Demirel, bu yıl içinde İstanbul ve tüm metropollerde pozisyon almayı hedeflediklerini söylüyor. 2017 yılı sonuna kadar ise metropoller başta olmak üzere 18-20 ilde yaygınlaşmayı düşündüklerini ifade ediyor.Kentlerin en işlek noktalarında yüksek karlılıkla çalışan Buybox noktalarını, yapılacak yatırımın çok kısa sürede geri döneceği kazançlı bir iş alanı olarak nitelendiren Demirel, çok sayıda işbirliği ve satın alma talebiyle karşılaştıklarını aktarıyor.

DOĞRUDAN KİOSK SATIŞI VAR

Buybox’ın kullanmakta olduğu kiosk-lar, yurtiçi ve dışından da ilgi görüyor. Doğrudan kiosk satışıyla ilgili çalışmalar yaptıklarını belirten Demirel, birçok ilden ve özellikle bazı uluslararası pazarlardan çok yüksek sipariş aldıklarını açıklıyor. Güney Afrika’dan 9 metrekarelik kiosklar için talep geldiğini söyleyen Demirel, “Ülke bazında 500-bin adet gibi sayılar konuşuluyor” diyor.

Buybox’lar anahtar teslim kuruluyor

Buybox, yaygınlaşma stratejisi doğrultusunda birden çok noktada faaliyet göstermek isteyen yatırımcı kişi ya da kurumlarla ilgili olarak da özel bir çalışma yürütüyor. Yönetim Kurulu Başkanı Tanyel Demirel, şu bilgileri veriyor: ‘Tüm kiosklar Buybox tarafından üretiliyor.

Belirlenen lokasyona satış noktası kuruluyor. Kuruluşa ilişkin tüm yasal gereklilikler tamamlanıyor. İşletmeye ilişkin tüm alt yapı çalışmaları yapılıyor; ekipman noktalara kurularak, noktalar işletmeye hazır duruma getiriliyor ve devir sözleşmesi tamamlanıyor.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu