Perşembe , Şubat 14 2019
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Yeni Doğan Bebeklerin Gözlerinin Rengi Neden Zamanla Değişir?

Yeni Doğan Bebeklerin Gözlerinin Rengi Neden Zamanla Değişir?Bebeklerin gözleri yeni doğduklarında genellikle gri-mavi renktedir.

Ancak zamanla -genellikle bir yaşma kadar- göz renkleri değişir. Saç rengi de genellikle bebekler büyüdükçe koyulaşır.

bebeklerde goz rengiBir insanın gözünün rengi derken aslında gözbebeği etrafındaki iris yapısının renginden bahsederiz. İris göz bebeğinin büyüklüğünü ve göze giren ışık miktarını kontrol eden yapıdır. Birçok farklı göz rengi olmasına rağmen irisin renginden sorumlu tek bir pigment türü vardır ve iris yapısının rengi saça ve deriye de rengini veren melanin pigmentinden kaynaklanır.
2019'da Çok Para Kazanma Yolları ve İş Fikirleri İçin Tıklayınız...

Melanin melanosit adı verilen hücreler tarafından üretilir. Bir insanın gözünün ne renk olduğu melanin pigmentinin miktarına ve niteliğine bağlıdır.

Göz rengi genetik bir özelliktir.

Göze rengini veren pigmentlerin miktarı ve niteliği genlerdeki bügilere göre sentezlenir. Genetik bir özellik olmasına rağmen göz renginin çocukluğun ilk dönemlerinde nasıl değişebildiği sorusu akla gelebilir. Bebekler doğduklarında sahip oldukları melanin miktarı çok az olduğu için gözleri genellikle gri-mavi renktedir. Bebekler doğduktan sonra ışık, melanosit hücrelerindeki melanin üretimini tetikler. Ancak melanin üretimi deri ve saçlarda olduğu gibi sürekli değildir. Genel olarak bir yıl içinde genetik olarak belirlenen melanin miktarına ulaşılır.

  Beyin-Bilgisayar Arayüzüne Açık Kaynak Desteği Geliyor
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Gece gören mobil haritalama sistemi

Mitsubishi Electric, yol yüzeyleri ve yol kenarı özellikleri hakkında 3D konumlandırma verileri toplamak üzere araca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir