Cumartesi , Kasım 25 2017
Anasayfa / Girişimcilik / Yatırım sürecinde müzakereler

Yatırım sürecinde müzakerelerGENEL PRENSİPLER Girişimci, yatırımcı sunumları sonrası kendisiyle ilgilenen yatırımcılarla müzakereye başlamadan evvel hangi koşullarla yatırım almak istediğini genel prensipler olarak belirlemeli. Özellikle aşama aşama her bir büyüme adımı için gerekli yatırım projeksiyonu, kendisinde tutmak istediği hisse oranı ve şirketin ileri süreçlerinde yönetime dair kendi tutumu girişimci tarafından baştan bilinmeli.

yatırımcı sunumlarıGÜVEN BUNALIMINI AŞMAK Şirket yönetiminde tecrübe sahibi olmamak gibi eksiklikler kesinlikle yatırımcının kontrol hisseye sahip olması için sebep değil. Bu eksiklikler yönetim danışmanlığı veya mentorluk ile tamamlanabilir. Bilinçli yatırımcılar, zaten bu temel prensibi genelde çiğnemez. Başlangıçta müzakere sürecinin nasıl yürütüleceğine dair “termsheet” denen dokümanla süreç prensipleri belirlenirse beklenti uyuşmazlığından doğabilecek güven bunalımları engellenmiş olur.

GİZLİLİK ANLAŞMASI Girişimcinin, şirketine yatırım alabilmesinin birinci kuralı güvendir. Yatırımcı ile yapılan müzakerelerde girişimcinin işletmesine dair hiçbir bilgiyi gizlememesi gerekir. Girişimcinin yönetim becerisi, en az iş fikrinin orijinalliği veya büyüme beklentisindeki etkileyicilik kadar önemli. Bu sebeple girişimci, hem işini düzgün yönetebildiğini göstermeli hem yatırımcı adayına karşı dürüst olmalı. Anlaşma sağlandıktan sonra taraflar arasında gizlilik anlaşması ve niyet beyanı imzalanarak sürece hukukilik kazandırılır.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir