Şirket Haberleri

Yaset, dermokozmetik sektörüne girdi

Yaset, dermokozmetik sektörüne girdi

Türkiye’nin en köklü ecza depolarından Galenos Ankara & Yaset, portföylerini birleştirerek ortak hareket etme kararı aldı. Toksöz Ailesi’nin sahibi olduğu şirketlerden Galenos, ecza deposu faaliyetlerini üstlenirken, Yaset dermokozmetik alanına adım attı. Ailenin ikinci kuşak temsilcisi Münire Toksöz’ün genel müdürlüğünü yürüttüğü Yaset, ABD’li QSS markasını Türkiye pazarına soktu. Hedef, ABD’nin alanındaki ünlü markasını, Türkiye’de 200’e yakın eczanede satmak ve üç yıl içinde 10 milyon TL ciro elde etmek.

dermo kozmetikilaç sektörünün önde gelen yatırımcılarından Tokgöz Ailesi, kamuoyunda daha çok Sanovel ilaç ve sonradan girdikleri ve önemli mesafe aldıkları gıda alanlarındaki yatırımları ile tanınıyor. Ailenin ilaç dağıtım alanında da önemli yatırımları sözkonusu.

1975 yılında Ankara’da bir aile şirketi olarak hayata geçirilen Galenos Ecza Deposu ile 1992’de Akif Toksöz tarafından kurulan Türkiye’nin ilk ithal ilaç deposu Yaset de alanlarında etkin çalışmalara imza atıyor.


Son yıllarda ilaç sektöründeki değişimin etkisi ile bir dönüşüm sürecine girme gereği duyan aile, ilaç dağıtım sektöründe faaliyet gösteren iki şirketi bir çatı altında birleştirme yoluna gitti. Galenos’un 900’ün üzerinde eczane ve 50’den fazla özel hastane müşterisi bulunuyor. 2013 sonu itibariyle ecza deposu ve dağıtım alanındaki faaliyetler, 300 çalışanı bulunan Galenos tarafından yürütülecek.

Yaset ise grubun daha önce faaliyet göstermediği dermokozmetik alanında yatırımlara yönlendirilecek. Bu alandaki ilk yatırım ise ABD’nin alanındaki önemli markalarından olan OSS’in Türkiye temsilciliği alınması oldu. YASET. dermokozmetik alanında önemli bir yatırımhamlesi başlattı ve Türkiye genelinde örgütlenmelere gitti, ikinci etapta markanın ihracatına dönük faaliyetler realize edilecek.

Bu kararların alınmasında ve uygulanmasında ailenin, ikinci kuşak temsilcilerinden Münire Tokgöz’ün de önemli payı var.

ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra ailenin isteği üzerine yedi yıl kadar Sanovel ilaç’ta farklı pozisyonlarda görev yapan ve bir yıl önce Galenos ile Yaset’in genel müdürlüğüne gelen Münire Toksöz, yeniden yapılanmada etkin görev aldı. Yeni yatırımların realize edilmesinde de öncü oldu, iki şirketin güçlerini birleştirme yoluna gittiklerini söyleyen Toksöz, “Yaset olarak ilaç dışı bir kategori olan dermokozmetik alanına yöneldik. Yeni bir oluşumla işe koyulduk. Bu alanda ünlü ABD markası OSS’yi Türkiye’ye getirdik. QSS, ABD’de alanında çok etkin bir marka. A Plus alana hitap ediyor. Yakında Türkiye pazarında eczanelerde satışa çıkacak. Bu marka ile ilk üç yıllık hedefimiz 10 milyon lira, beş yılda da 20 milyon TL’lik ciroya ulaşmak” diyor.

200 eczaneye girecek

iyileştirici özelliği bulunan ve içerisinde güçlü etken maddeler barındıran ürünleri ihtiva eden dermokozmetik sektörünün Türkiye’deki büyüklüğü 1 milyar dolar olarak tahmin ediliyor.

Her yıl yüzde 15’ler düzeyinde büyüme potansiyeline sahip. Tamamen dermotologlar tarafından öneriliyor ve sadece eczanelerde satılıyor. 80’e yakın markanın satışa sunulduğu Türkiye dermokozmetik pazarında ABD. Fransa ve Almanya menşeli ürünler öne çıkıyor.

Öte yandan 24 bin eczanenin faaliyet gösterdiği Türkiye’de, dermokozmetik ürünlerinin toplam satışının yüzde 64’ü sadece 330 eczane tarafından yapılıyor. Böyle konsantre bir ekip tarafından yürütülen dermokozmetik satışlarının yaygınlaşması için potansiyelin yüksek olduğu vurgulayan Münire Tokgöz, amaçlarının sahada etkin bir planlama ile öne çıkmak olduğunu söylüyor.Gelecek gördükleri bu alanda üç yılda ilk üçte yer almayı hedeflediklerini belirten ailenin ikinci kuşak yöneticisi Toksöz, yeni yatırımlarına ve Türkiye pazarına sundukları markalarına ilişkin şunları anlatıyor:

“QSS, Miami Üniversitesi Hastanesi, Mount Sinai Hastanesi ve Hollyvvood Dermatoloji ve Kozmetik Uzmanları Kliniği’nde klinik çalışmada etkinliği kanıtlanan bir marka. A plus grubuna hitap eden bu ürünü, Türkiye’de sadece 150-200 eczanede satışa sunacağız. Eczacıları ve estetisyenleri eğitime alacağız, ilk etapta 14 referans ürün sunacağız. Zamanla portföyümüzü geliştireceğiz.”

İhracat da yapacak

En yeni teknolojileri kullanan QSS, bitkisel kök hücre biyoteknolojisi gibi alanlarda ürünler geliştiriliyor. Jennifer Lopez, Michelle Obama gibi ünlü isimlerin kullandığı ürünlerinde kullanılan bu teknolojiyi Avrupa’ya ilk getiren OSS’in ürünleri 25 ülkede satılıyor. 89 lira ile 269 lira arasında değişen fiyatlarla markanın A plus grubuna hitap ettiğini söyleyen Toksöz, şunları ekliyor:

“Firmadan ihracat yetkisi de aldık. Şu sıralar bu konuyu detaylandırıyoruz. Markanın Türkiye pazarında oturmasından sonra önümüzdeki yıl buradan ihracata da başlayacağız. Türkiye pazarının ötesinde ihracata yönelik çalışmalarımızla, uluslararası pazarda da söz sahibi olmayı planlıyoruz. Ayrıca B ve C grubuna hitap eden farklı marka araştırmalarımız da sürüyor. Önümüzdeki yıllarda buna yönelik ürünler de piyasaya sunacağız.”

Itriyat işine de girdi

Galenos ile ilaç dağıtımı, Yaset ile dermokozmetik alanında faaliyet gösterdiklerini, 2009 yılında babalan tarafından kurulan Starmed firması kanalıyla Tadelle, Sarelle, Sagra ürünlerinin İç Anadolu distribütörlüğünü üstlendiklerini de belirten Toksöz, şunları ekliyor: “Galenos’ta portföy birleştirmenin yanı sıra iki gelişme dalıa yaşandı. Öncelikle bir yatırım da gerçekleştirdik. Kastamonu’da da bir şube açtık. Buradan çevreye daha rahat sevkiyat yapabiliyoruz. Öte yandan Galenos’ta sadece işimiz ilaçtı. Itriyat kalemlerimiz yok. Bizim çatımız da bu ürünler de bulunmalı diye düşündük ve ürün portföyümüzü geliştirdik. Şu anda bünyemizde 3 binin üzerinde ıtriyat kalemi de var.”

Özlen Bay YılmazEtiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu