Şirket Haberleri

Vepa Group, New Balance’ı hızla büyüttü

vepaVepa’nın 10 yıl önce distribütörlüğünü aldığı New Balance’ı hızla büyütmesi kendisine dış pazarların kapısını açtı. Şirket, Azerbaycan, Romanya, Gürcistan, Bulgaristan, Irak ve Türkmenistan’ın da yönetimini aldı.

Yurtdışındaki ilk mağaza Gürcistan’da açıldı. Bu arada yurtiçinde de büyüme devam ediyor. Halen 60 olan yurtiçindeki mağaza sayısının iki yılda 100’e çıkarılması planlamyor.


Temelleri 1958 yılında atılan Vepa Group, distribütörü olduğu uluslararası markalar ve hayata geçirdiği mağaza konseptleriyle Türk perakende sektörünün en köklü isimlerinden biri. Çok fazla göz önünde olmayan şirket, sessiz sedasız önemli bir dönüşüm gerçekleştiriyor. Kurucusu Vedat Öztarhan’m vefatından sonra ikinci kuşağın elinde hızlı bir büyüme sürecine girdi. Bu büyüme hem yeni markalarla hem de yurtdışına açılarak gerçekleştiriliyor.

Vepa Group’u fotoğrafını çektiğimizde karşımıza iki temel sektörde faaliyet gösteren ve distribütörlükler vasıtasıyla büyüyen bir şirket çıkıyor. Bu iki ana sektörün biri kozmetik, diğeri ise spor giyim pazarı. Şirket, cirosunun yaklaşık yüzde 35’ini kozmetikten, yüzde 65’ini spor giyimden sağlıyor.

KOZMETİKTE İKİ ZİNCİR

1988 yılında Estee Group ile distribütörlük anlaşması yaparak Türkiye’de kozmetik ithal eden ilk şirket olan Vepa, bu alandaki büyümesini hız kesmeden sürdürdü. Şu an kozmetik sektöründe Shiseido, Nars, h20, Valmont ve Make Up For Ever gibi markalarla yola devam ediyor.

Vepa’nın kozmetik sektöründe iki perakende zinciri bulunuyor. Bunlardan biri Nars. 2010 yılında Nars’ın distribütörlüğü alındıktan sonra Avrupa’da ilk Nars mağazası Vepa Group tarafından İstanbul’da açılmıştı. Şu an şirketin beş Nars mağazası var. Hedef beş yıl içinde Nars’ın mağaza sayısını 15’e çıkarmak.

Kozmetikteki ikinci zincir, 201 l’de distribütörlüğü alman ve dünyanın en önemli profesyonel makyaj markalarından biri olarak kabul edilen Make Up For Ever. Vepa şu ana kadar dört Make Up For Ever mağazası açtı. Beş yıl içinde bu mağazaların sayısı 10’a çıkacak.

Vepa’nın kurucusu Vedat Öztar-han’ın oğlu Tuncer Öztarhan, kozmetik sektöründe üst gruba hitap ettiklerini söylüyor. Öztarhan, yeni markalarla görüştüklerini belirtirken, “Temsil ettiğimiz markalarla Türk kozmetik sektörünün yüzde 8’lik dilimine hitap ediyoruz. Avrupa’da bu oran yüzde 25 seviyelerinde. Bu da bizi gelecek için ümitlendiriyor ve yeni marka arayışlarına yöneltiyor. Şu an cilt bakımı alanında birkaç şirket ile görüşmelerimiz sürüyor. Kısa sürede bununla ilgili duyurularımızı yapacağız” diyor.

HEDEF 100 MAĞAZA

Vepa, spor giyim pazarında da Türkiye’nin en tecrübeli gruplarından biri. 1980’lerin başlarında Amerikan Eagle’ı Türkiye’ye getirdi, 1989 yılında Nike’ın Türkiye distribütörü oldu. Vepa, 2001’e kadar yani Nike Türkiye’de kendi yatırımlannı yapmaya karar verene dek markanın distribütörlüğünü üstlendi. Nike ile yolların ayrılmasından sonra ne yapacağı merakla beklenen şirket, boşluğu 2004’te bir başka ABD’li şirket New Balance ile doldurmuştu.

Bu yıl itibariyle Vepa’nm New Balance ile olan işbirliği 10’uncu yılını tamamladı. Vepa, bu sürede yaklaşık yıllık 800 bin çift ayakkabı satışına ulaşarak spor ayakkabı pazarının en popüler markalarından biri haline gelmeyi başardı. Özellikle lifte style olarak adlandırılan günlük giyün modelleri tüketicilerden yoğun ilgi görüyor. Geçen yıl yaşanan büyüme yüzde 35’ler seviyesinde gerçekleşti.

Şu anda Türkiye genelinde 60 New Balance mağazası var ve yıl sonuna kadar bu sayı 75’e çıkacak. Hedef önümüzdeki iki yıl içinde mağaza sayısını 100’e ulaştırmak. Bayilik vermeyen Vepa, tüm mağazaları kendisi işletiyor.

YURTDIŞINA AÇILDI

Tuncer Öztarhan, Vepa’nın şu anda New Balance’m Avrupa’daki en başarılı operasyonlarından biri olduğunu söylüyor. Özellikle lifte style kategorisinde birçok Batı Avrupa ülkesini geride bırakarak bir numaraya oturduklarını dile getiriyor.Bu başarı Vepa’ya New Balance dünyasında yeni kapılar da açtı. Öztarhan, bazı ülkelerin yönetim hakkının Vepa’ya verildiğini söylüyor. Öztar-han’ın verdiği bilgiye göre, bu ülkeler şimdilik Azerbaycan, Romanya, Gürcistan, Bulgaristan, Irak ve Türkmenistan’ı kapsıyor. Fakat bu sayıya kısa sürede yeni ülkeler de eklenebilecek.

Tuncer Öztarhan, Bu ülkelerin bazılarında kendilerinin mağazalaşacağını, bazılarında ise alt bayilikler vererek büyüyeceklerini ifade ediyor. Bununla ilgili ilk adım geçtiğimiz yıl Gürcistan’da açılan New Balance mağazası oldu. 50 yıllık geçmişinde Türkiye’de yüzlerce mağaza yöneten Vepa böylece ilk kez yurtdışına açıldı.

Öztarhan’m verdiği bilgiye göre, şimdi sırada Romanya var. Eylül ayında Bükreş’te ilk New Balance mağazası açılacak. Hemen ardından ise Azerbaycan pazarına girilecek. Öztarhan, Romanya’da üç yıl içinde beş mağazaya ulaşmak istediklerini dile getiriyor.

MAĞAZALAŞMA HIZLANACAK

Vepa’mn tekstil sektöründe New Balance dışında üç mağaza zinciri daha bulunuyor. Bunlardan biri Vepa’62. 2007 yılında Vince Camuto Group ile BCBGeneration, Jessica Simpson ve Vince Camuto markalarını içeren bir distribütörlük anlaşması imzalayan şirket, Vepa ’62 ismiyle birden çok markanın yer aldığı kadınlara yönelik bir ayakkabı ve çanta mağazası zinciri kurmuştu. Şu anda sekiz adet Vepa’62 mağazası bulunuyor ve bu sayının önümüzdeki iki yıl içinde 2 katma çıkarılması planlanıyor.

Bir başka zincir Liu.Jo. Vepa, İtalya’nın en tanınmış giyim ve aksesuar markalarından biri olan Liu.Jo ile 2012’de distribütörlük anlaşması imzalamıştı. Şu ana kadar dört adet Liu.Jo mağazası açtı. Yıl sonuna kadar iki adet Liu.Jo. mağazası daha açılacak.

Şirketin perakendedeki son atağı ise SportSoul oldu. Performans ve günlük yaşam markalarını, kadın, erkek ve çocuk kategorilerinde müşterilerine sunan SportSoul, geçen eylül ayında kuruldu. Şu anda İstanbul’da iki SportSoul mağazası bulunuyor.

Bu arada Tuncer Öztarhan tıpkı kozmetikte olduğu gibi spor giyim pazarında da yeni markalarla görüştüklerini, yılbaşına kadar henüz Türkiye’ye gelmemiş önemli bir markayı bünyelerine katacaklarını söylüyor.

VEPA MAĞAZALARI CANLANDIRILACAK

Genç kuşak hatırlamasa da, Vepa uzun yıllar çok katlı mağazacılıkla uğraşmış ve asıl büyümesini bu şekilde sağlamıştı. Hazır giyime oldukça meraklı olan Vedat Öztarhan’m 1960’ların başında kurduğu Vepa Konfeksiyon, sekiz ilde 15 mağazaya kadar çıkmıştı. Bugünün departman store mağazacılık anlayışıyla zamanında oldukça popüler olan Vepa mağazalarında kadın, erkek ve çocuk giyimi üzerine her şey bulunabiliyordu.

Tuncer Öztarhan, kardeşiyle birlikte hedeflerinden birinin babasının kurduğu Vepa mağazalarını tekrar canlandırmak olduğunu belirtirken, “Aile büyüklerimiz zamanında çok güzel işlerin altına imza atmışlar. Örneğin dayım Demir Ural gömlek üreticiliğinde çok başarılıydı, gömlek kralı olarak anılırdı. Abimle birlikte hayalimiz bu operasyonları yeniden canlandırmak. Henüz attığımız somut bir adım yok ama bu hayalimizi en kısa zamanda uygulamaya sokup Vepa mağazalarına yeniden hayat vermek istiyoruz” diyor.Bir Yorum

  1. bu kadar kendini anlatan öven firmada müşteri memnuniyeti yok şikayet var sayfasında konu ile ilgili çok şikayet var kesinlikle kullanılmamalı bu ürün

    Vepa Group
    Vepa Group Nb Ayakkabı Çok Çabuk Deforme Oldu!

    Tüketiciler kullanmasını bilmiyorlar ne güzel satın sonra rapor bu cevap tamam yeterli ayrıca test raporu sadece kendileri için geçerli ürün değiştirme müşteri memnuniyeti yok ayakkabı duruyor kullanılmıyor kısa sürede deforme oldu…

    “Test rapor sonucunuz kontrol edilmiştir ve aşırı deformasyon kaynaklı kabul edilememiştir. Materyal kaynaklı hataya rastlanılmayan ürünleri maalesef kabul edememekteyiz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.” Bu kadar basit cevap ve çözüm yok ürünümün değiştirilmesini talep ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu