Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Uzayda 3 boyutlu baskı

Gezegenimizde 3 boyutlu baskı yapabilen yazıcılarla harikalar yaratılıyor; yapay organlar, girift mimari yapıların kesitleri, mobilyalar, karmaşık aletler ve hatta alışkın olmadığımız türden pratik çözümler. Bir de bunu uzayda yaptığımızı düşünün. Bir gezegende bizim adımıza üretim yaparak, insan kaşifler için yaşam ve araştırma üsleri üreten robot yazıcılar hiç de fena olmazdı değil mi?

Uzayda 3 boyutlu baski

Mars’ı keşif için yollanacak olan ilk astronotlar çok tehlikeli bir görevi üstlenecekler. Yolculuktaki radyasyon riski ve çok zorlu olduğunu bildiğimiz iniş süreci sadece bir başlangıç. Asıl zorluklar gezegenin yüzeyinde yaşanacak. Kısıtlı besin malzemesi ve sınırlı araç gereçle gidileceği de kesin. Böyle riskli ve yardım alamayacakları kadar uzak bir ortamda beklenmedik ufacık bir terslik bile tüm planları alt üst edebilir. Örneğin, iniş modü-Lünün yaşamsal açıdan önemli bir parçası zarar görse, bunu onarabilirle şansları çok düşük olacaktır.


NIAC’da onaylanan ‘Hiç Yoktan Biyomalzemeler Var Etme’ projesi tüm bu sorunlara çözüm sunabilir. Hatta gezegen keşiflerinin ileri safhasında yaşam ve çalışma alanları üretmesi bile planlanıyor. Sistem en gelişmiş biyoyazıcıdan bile daha komplike. Biyoyazıcılarda canlı hücrelerin kullanıldığı baskı metodunu kopyalıyor, bunu uzay araçları ve yaşam alanları üretimi için kullanıyor. Dahası, insanlar için tıbbi destek verebilmesi; yani yapay organ ve doku üretmesi de planlanmış,Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu