Cumartesi , Aralık 15 2018
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Uzayda 3 boyutlu baskı

Uzayda 3 boyutlu baskıGezegenimizde 3 boyutlu baskı yapabilen yazıcılarla harikalar yaratılıyor; yapay organlar, girift mimari yapıların kesitleri, mobilyalar, karmaşık aletler ve hatta alışkın olmadığımız türden pratik çözümler. Bir de bunu uzayda yaptığımızı düşünün. Bir gezegende bizim adımıza üretim yaparak, insan kaşifler için yaşam ve araştırma üsleri üreten robot yazıcılar hiç de fena olmazdı değil mi?

Uzayda 3 boyutlu baski
Mars’ı keşif için yollanacak olan ilk astronotlar çok tehlikeli bir görevi üstlenecekler. Yolculuktaki radyasyon riski ve çok zorlu olduğunu bildiğimiz iniş süreci sadece bir başlangıç. Asıl zorluklar gezegenin yüzeyinde yaşanacak. Kısıtlı besin malzemesi ve sınırlı araç gereçle gidileceği de kesin. Böyle riskli ve yardım alamayacakları kadar uzak bir ortamda beklenmedik ufacık bir terslik bile tüm planları alt üst edebilir. Örneğin, iniş modü-Lünün yaşamsal açıdan önemli bir parçası zarar görse, bunu onarabilirle şansları çok düşük olacaktır.

NIAC’da onaylanan ‘Hiç Yoktan Biyomalzemeler Var Etme’ projesi tüm bu sorunlara çözüm sunabilir. Hatta gezegen keşiflerinin ileri safhasında yaşam ve çalışma alanları üretmesi bile planlanıyor. Sistem en gelişmiş biyoyazıcıdan bile daha komplike. Biyoyazıcılarda canlı hücrelerin kullanıldığı baskı metodunu kopyalıyor, bunu uzay araçları ve yaşam alanları üretimi için kullanıyor. Dahası, insanlar için tıbbi destek verebilmesi; yani yapay organ ve doku üretmesi de planlanmış,

  Kişisel verilerin korunması için gecikilmemeli
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Hades adlı proje bir yapay zeka merkezi olacak

ALİBABA Grup’un sahibi olduğu Hong Kong’daki South China Morning Post (SCMP), yapay zeka ve robotiğe …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir