Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Uygun fiyattan ver de ayağımız alışsın

ANLATACAĞIM olayı ilk öğrendiğimde benim için gerçekten ufuk açıcı bir deneyim olmuştu. Çünkü bizim kültürümüzde devletimizin güvenlikle ilgili kuramlarından biri bizden bir şey yapmamızı isterse o isteği sorgusuz ve de bedelsiz olarak yerine getiririz. Fakat aşağıda anlatacağım ABD’deki olay benim bu konularla ilgili ufuk çizgimin sınırlarını bir hayli değiştirdi.

Suriyeli hacker grubu

Olayı ortaya atan Suriye Elektronik Ordusu (SEA) isimli hacker grubu. SEA’nın yayınladığı belgelerle de desteklediği iddiası şu: ABD Federal Polisi yani herkesin bildiği ismiyle FBI’m Dijital Müdahale Teknoloji Birimi (DITU) Microsoft’tan kullanıcı bilgilerini satın almış. Microsoft’tan talep ettiği her veri transferi için ise 50 ila 200 dolar aralığında bir ödeme yapılıyormuş. Yayınlanan belgelerde aylık toplam ödemelerin yüz binlerce dolar seviyesine ulaştığı belirtiliyor.

FBI HAKKINDA İLGİNÇ İDDİALAR

SEA’nın bu iddialarının doğru olup olmadığını anlamak için CV’sine baktığımızda oldukça etkileyici bir kariyer ile karşılaşıyoruz. Az zamanda çok işler başarmışlar. Geçtiğimiz yıl Financial Times, AP, The New York Times gibi pek çok medya kuruluşunu hack’leyerek ün yaptılar. Sonrasında Microsoft’u art arda üç kez hack’lediler. Geçtiğimiz aylarda yayınladıkları Microsoft’un FBI’dan aldığı ödemeleri gösteren dokümanları bu hack’lemeler sırasında elde ettikleri düşünülüyor. Bu dokümanlarda FBI’ın yazılım devinden kullanıcı bilgisi talep ettiği ve transferi yapılan bilgiler karşılığında Microsoft’a ödeme yaptığı gösteriliyor. Transfer başına 50 – 200 dolar olarak alınan meblağ örneğin Kasım 2013’te toplamda 281 bin dolara ulaşmış. Yayınlanan belgeler konusunda Microsoft ve FBI’dan herhangi bir resmi açıklama hâlâ gelmiş değil. Yalanlama yapılmadığına bakılırsa, belgelerin gerçek olduğunu kabul etmekten başka seçeneğimiz kalmıyor.


Diğer yandan hacker’ların bu belgeleri nasıl ele geçirdikleri hâlâ tartışma konusu. Daha önce Microsoft’u kısa bir süre içinde üç kez vuran Suriyeli hackerlar site ön yüzü değiştirme (defacement) ve Twitter hesap hırsızlığı da yapmışlardı. Yayınladıkları dokümanlar, bu saldırılar sırasında bazı sunuculara da sızılmış olabileceği şeklinde yorumlanıyor

AŞAĞI TÜKÜRSEN SAKAL, YUKARI…

Bu olayların ufkumuzu geliştiren tarafına tekrar döndüğümüzde ABD’deki uygulamalara da bakmak gerekiyor. Şöyle ki, ABD’de iletişim firmalarının devlet kuramlarına sağladığı bilgiler karşılığında fatura kesmeleri ve ödeme almaları normal bir durum. Bizde de durum böyle mi inanın bilmiyorum. İlk fırsatta operatörlere ve BTK’ya sorarız diyeceğim ama cevap verebileceklerinden emin değilim. Bir düşünün, “Kullanıcı bilgilerini devletin güvenlik kuramlarıyla kanunlar çerçevesinde paylaşırken karşılığında fatura kesiyor musunuz?” şeklindeki soruya nasıl bir cevap verirsiniz? “Evet” deseniz kullanıcı bilgilerini paylaştığınızı itiraf etmiş olursunuz ve arkasından yeni sorular gelir. “Hayır” deseniz arkasından başka sorular gelir. Son günlerin moda tabiriyle “Hadi bakalım, ateistler bunu da açıklasın!..” durumu.ABD’de iletişim kurumlan ile devlet kurumlan arasındaki ticari ilişkinin normalliğini gösteren geçmiş olaylar var. Daha önce ABD yönetimi, telekom operatörleri tarafından dolandırıldığı gerekçesiyle bir dava açmıştı. Obama yönetiminin iddiası, Sprint’in sadece dinleme hizmetini ücretlendirmek yerine dinleme için gerekli yeni ekipman ve donanım paralarını da faturaya yansıtarak dinleme faturalarını şişirdiği yönündeydi.

Bu olayları da hafızamız bize tekrar hatırlattığında ortaya çıkan bu yeni durum yani Suriyeli hacker grubu tarafından Microsoft’la ilgili yapılan bu açıklamalar çok da şaşırtıcı gelmiyor.

Musa SavaşBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu