Perşembe , Kasım 15 2018
Anasayfa / İş Fikirleri / Uygun Arazide Çiğdem Üretimi

Uygun Arazide Çiğdem ÜretimiAnadolu florasında bulunan bir tür çiğdem ‘kolşisin’ adıyla anılıyor. Botanikteki ismi ‘colchicum autumnale’ olan bu türden çiğdemler tıbbi bitkiler içinde ayrıcalıklı bir yere sahip. Başlıca tedavi seçeneği olarak görülen ‘kolşisin’ özellikle damla (nlkris, gut) hastalığının neredeyse tek devası.

Çiğdem Üretimi
Yangılı eklem rahatsızlıklarından biri olan gut hastalığını tedavi eden kolşisin Ailevi Akdeniz Ateşi’ olarak bilinen süreğen hastalığın tedavisinde de izole edilerek kullanılıyor. Son araştırmalar kolşisin’in kardiyovasküler (kalp damar) hastalıklarında da etkili olabileceğini gösteriyor. Ancak belirli yetiştirilen bu bitkinin özel kültüre alındığı yerler var. Anadolu’nun çeşitli yörelerinde biraz sabır ve dikkat isteyen yetiştiriciliğini yapmak mümkün.

Tamamıyla tıbbi amaçla kullanılan bitkinin gıda olarak tüketilmesi sakıncalı. Bitkiden izole edilen özütün ya da bitki yumrularının özel usullerle üretime alınması gerekiyor. İlgili laboratuvar ve ilaç üreticilerine ihracı iyi bir gelir kapısı olabilir. Yetiştiricilik için öncelikle bilgi sahibi olunmasında yarar var. Çiğdemin yanı sıra başkaca seçeneği bulunmayan ‘antispazmodik’ (sancı giderici) bazı tıbbi bitkileri de nadas usulü yetiştirmek karşılıklı verimi artırıyor. Tıbbi bitkiler yetiştirilecek arazilerin gözetim altında olması ve doğallığının korunması şart. Fakat dikkat!.. Bu tür bitkilerin tümü şiddetli zehir sayılabilecek maddeleri içerdiğinden tetikte olmak gerekiyor. Bilgi, beceri ve uzmanlık isteyen bu iş mutlaka özel korunaklı arazilerde yapılmalı.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

www.myfikirler.org

Bunu da İnceledinizmi ?

Çocuk Kitapları Pazarında Yazar, Çevirmen, Editör, Yayıncı, Herkese İş Var

Çocuk kitapları, kitap yayıncılığı dünyasının en hızlı büyüyen segmenti haline geldi. İşini ciddi yapan yayınevleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir