Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Üçüncü Köprü Bölgesinde Gayrimenkul Yatırımı

2005 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü üçüncü köprünün yeri için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a beş ayrı güzergah önermişti. Önerilen güzergahlar arasında Nakkaştepe-Ortaköy hattı, Boğaziçi Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü arasında Vaniköy-Arnavutköy hattı, Çubuklu-Yeniköy hattı, Beykoz-Kireçburnu hattı ve Anadolukavağı-Sarıyer hattı vardı.

kopru insaati

Başbakan Erdoğan’ın en kuzeydeki hattı tercih ettiği söyleniyordu. 2006’da üçüncü köprü yeniden gündeme geldiğinde bu kez Karayolları Genel Müdürlüğü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün kuzeyinde üç ayrı güzergah daha belirledi.

Sonuçta en kuzeydeki hat tercih edildi.

ADIM ADIM OTOYOL

“Otoyolun Şile’den sonra Kurna Köy’deki ormanlık araziden geçerek Meşrutiyet, Kızılca, Ahmetli, Sofular, Alacalı, Doğancalı, Sahilköy, Kurna, Göllü, Bozhane, Öğünce, Paşamandıra, Çayırbaşı, Çayağzı, Harmantepe, Karakiraz, İshaklı, Yeşilvadi ve Dağdere köylerinden geçerek Anadolu Hisarı’nm bulunduğu tepeden Sarıyer’e bağlanması planlanıyor. Anadolu Kavağı ile Rumeli Kavağı arasına kurulacak olan üçüncü boğaz köprüsü, Bahçeköy’ün güneyinden geçerek Kemerburgaz, Göktürk, Alibey Barajı, Arnavutköy, Haraççı ve Çatalca’nın kuzeyinden geçerek Silivri’den Kınalı Otoyolu’na bağlanacak.”

KESİNLEŞEN GÜZERGAH

Kuzey Marmara Otoyolu’nun güzergahı 2011 yılının başında kesinleşti. Kesinleşen güzergahı okuyucularımıza aynı yıl “Yeni Otoban Geçtiği Arazileri ihya Edecek” başlıklı haberimizle şöyle duyurduk: “Onaylanan plana göre üçüncü çevre yolu Gebze Şekerpmar Balcık’tan başlıyor.


Akfırat Tepeören’den ve Kurnaköy sapağına yakın bir noktadan geçen yol, Sultanbeyli’nin ormanlık alanlarından ilerliyor. Şamandıra ve Alemdağ’m mücavir alanlarından geçtikten sonra Alemdağ Ormam’na giriyor. Beykoz îshaklı, Paşamandıra, Riva ve Poyrazköy’den üçüncü köprüye bağlanıyor. Üçüncü boğaz köprüsüyle Avrupa Yakası’na geçen yol Garipçe’den Uskumruköy ile Demirciköy’ün arasından geçip Arıköy’ün arkasından Belgrat Or-manları’na giriyor.

Odayeri ve Ağaçlı köylerinin mücavir alanlarından geçen yol, Tayakadm ve Baklalı’mn yanından Hadımköy’e uzanıyor. Büyükçekmece Gölü’nün kuzeyinden Çatalca İnceğiz’deki tarlaların içinden ilerleyerek Silivri Gazitepe’de yapılacak üçüncü havaalamn yakınından geçip TEM Otoyolu Kınalı çıkışında bitiyor.”

ADI YAVUZ SULTAN SELİM OLDU

8 Mart 2011 tarihinde ilan edilen ve yap-işlet-devret modeli ile 23 Ağustos 2011 tarihinde yapılacak ihale, ihaleye girmek için şartname satın alan firmaların talebi üzerine 10 0cak:.2012 tarihine ertelenmişti.

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün proje ile ilgili yatırımcının üstleneceği kamulaştırma bedelini 950 milyon TL’den 400 milyon TL’ye düşürmesine rağmen ihaleye katılan 18 firmadan teklif gelmeyince, dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım İstanbul Boğazı’na üçüncü köprü yapımını da içeren “Kuzey Marmara Otoyolu” projesini özkaynakla yapacaklarını açıklamıştı.

Ancak 29 Mayıs 2012 tarihinde Garipçe-Poyrazköy arasına yapılacak üçüncü köprü ihalesini, 10 yıl 2 ay 20 gün ile en kısa yapım ve işletim süresi veren İçtaş-Astaldi kazandı, ihale tarihinden tam bir yıl sonra temeli atılan üçüncü boğaz köprüsünün yatırım bedeli 4 milyar 500 milyon TL olarak belirlendi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, temel atma töreninde üçüncü köprünün isminin “Yavuz Sultan Selim” olacağını açıkladı. Köprünün 2015 yılı sonunda açılması planlanıyor. Konsorsiyum, işletme süresinin sonunda köprüyü Ulaştırma Bakanlığı’na devredecek.

KÖPRÜ VE OTOYOL ÇALIŞMALARI

Estetik ve teknik özellikleri ile dünyanın sayılı köprüleri arasında yer alacak olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, bittiğinde 59 metre genişliği ve bin 408 metre ara açıklığı ile üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü unvanını kazanacak. 322 metreyi aşan yüksekliği ile dünyanın en yüksek kulesine sahip asma köprüsü olarak anılacak olan köprünün üzerinden sekiz şeritli otoyol ve iki şeritli raylı sistem geçecek. Edirne’den İzmit’e kadar yolcu taşıyacak olan raylı sisteme, Marmaray ve İstanbul Metrosu’yla entegre edilecek sistemle Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve yeni inşa edilen üçüncü havalimanı da bağlanacak.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün yapımı hızla devam ediyor. Üç bin 500 personelle yürütülen çalışmalar sonucu köprü ayaklarının yüksekliği 200 metreyi aştı. Köprü inşaatı sürerken otoyoldaki çalışmalar da devam ediyor. Temelleri atılan 16 numaralı viyadükte ayaklar yükselmeye başladı. Kuzey Marmara Otoyolu üzerinde toplam 65 viyadük inşa edilecek.

GÜZERGAHTA SON RÖTUŞLAR

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, daha önce onaylanan otoyol planının 16 noktasında değişiklik yaptı. Kuzey Marmara Otoyolu’nun genişliğini 43 metre olarak belirleyen bakanlık, Hadımköy ve Silivri arasındaki genişliği 36 metre olarak planladı.

Kuzey Marmara Otoyolu, bakanlığın yaptığı son değişikliklerle yeniden şekillendi. Sancaktepe’yi Paşaköy-Mimarsinan’dan geçen otoyol, Tuzla’yı ise Akfı-rat-Tepeören’den geçerek ilerleyecek. Kurtköy bağlantısı ile Pendik’e bağlanacak olan otoyol, Beykoz’u ise Riva ve Is-haklı’dan geçerek köprüye bağlayacak. Yavuz Sultan Selim Köprüşü’nden sonra Sarıyer ve Uskumruköy-Demirciköy’den ilerleyen Kuzey Marmara Otoyolu, Eyüp’ü Odayeri Köyü’nden ve Sultangazi’yi de Habipler-Hasdal’dan ilerleyerek geçiyor. İstoç ve Ispartakule bağlantıları ile Başakşehir’e bağlanan otoyol, Arna-vutköy’ü Nakkaş ve Hadımköy’den geçerek Çatalca’ya ulaşıyor. Otoyol, Silivri’de ise Küçükkılıçlı ve Ferenköy’den geçiyor.

BAĞLANTI YOLLARI VE TÜNELLER

Kuzey Marmara Otoyolu’nun bağlantı yolları ise beklenen araç trafiğine göre planlandı. Paşamandıra ile Göllü Köyü arasında bir, Göllü ile Bozhane Köyü arasında iki, İshaklı ile Bozhane Köyü arasında bir, Demirci Köy’ünün güneyinde bir adet olmak üzere toplam beş adet tünel yapılacak.Kuzey Marmara Otoyolu’na Çekme-köy, Kayabaşı, Şile&Riva Sapağı, İstoç&Basmekspress, Altmşehir, Başakşehir, Hadımköy&Büyük-çekmece, Sancaktepe, Zekeri-yaköy, Yeşilbayır, Çatalca, De-liklikaya Sanayi, Ispartakule, Ümraniye ve Silivri’den farklı genişliklerde bağlantı yolları yapılacak.

Bakanlık, Gümüşdere-Zekeriyaköy, Kilyos-Zekeriyaköy, Rumeli Feneri-Sarıyer, İzzettin-Çatalca, İnceğiz-Çatalca, Oklalı-Çatalca, Alibahadır-Riva, Paşamandıra-Bozhane, Boz-hane-Paşamandıra, Bozhane-Kılıçlı, Cumhuriyet-Hüseyinli, Şile-Çekmeköy, Kurna-Sancak-tepe, Anadolu Kavağı-Poyrazköy, Akbaba-Poyrazköy, Anadolu Feneri-Akbaba, Şamlar-Sazlıdere, Kayabaşı-Altmşehir ve Onurkent-Başakşehir’e yapılacak alt ve üst geçitleri de otoyol planlarına işledi.

ARAZİ FİYATLARI ARTTI

Yavuz Sultan Selim Köprüsü, İstanbul’un Avrupa Yakasında Garipçe Köyü ve Anadolu Ya-kası’nda da Poyrazköy’deki arazi fiyatlarını yükseltti. Arnavutköy’deki araziler, üçüncü havalimanı projesi ile büyük prim yaptı. Avrupa ve Anadolu yakalarında Kuzey Marmara Otoyolu’nun geçtiği güzergahlarda çıkış noktalarına yakın köylerdeki araziler de yükseldi. Para Dergisi olarak, güzergah boyunca sıralanan ve prim yapan köyleri derledik…

PAŞAMANDIRA KÖYÜ Paşamandıra Köyü’nün içinden geçen Kuzey Marmara Otoyolu’nun çıkış noktası, köye 6 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Riva Deresi’ne yakın olan köyde, Riva Kanalı ve marina projesi gündeme gelince arazi fiyatları yükselmişti. Geçtiğimiz yıl yaz aylarında metrekare fiyatlarının ortalama 70-90 TL olduğunu ifade eden Karanfil İnşaat Emlak’tan Abdullah Karanfil, bugün en kötü yerde metrekare fiyatının 150 TL’ye çıktığım söylüyor. Kadastro yoluna cepheli yerlerde arazi fiyatları 220-250 TL’ye kadar çıkıyor.

İSHAKLI KÖYÜ

Otoyol köy merkezine çok yakm geçiyor. Bölgede ortalama fiyatların 200-250 TL aralığında olduğunu ifade eden Kanal Riva Gayrimenkul’dan Faruk Melek, konumuna göre metrekare fiyatlarının 500 TL’ye kadar çıktığını söylüyor.

Kanal Riva Projesi’nin bölgede fiyatları artırdığını belirten Melek, bölgeyi turizm merkezi haline getirmesi hedefleyen projenin fiyatları bu seviyeye çektiğini vurguluyor. Yatırımcıların gayrimenkullerini satmak yerine ellerinde tutmayı tercih ettiği bölgede, satılık taşınmaz bulmak oldukça zor.

CUMHURİYET KÖYÜ

Kuzey Marmara Otoyolu’nun güzergahının belirlenmesiyle Cumhuriyet Köyü ve çevresinde başlayan hareketlilik, Kanal Riva Projesi ile birlikte arazi fiyatlarım üç kat artırmış durumda. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün yakınlığının yatırımcıların dikkatini bölgeye çektiğini belirten Emlak Yapı Group’tan Ömer Demir, arazilerin metrekare fiyatlarının 200 TL’den başlayıp 500 TL’ye kadar çıktığını söylüyor.

ÇATALCA

izzettin Mahallesi, otoyolun Çatalca çıkışma merkezden sonra en yakın yerleşim yeri. Hem otoyol hem de havaalanı projelerine olan konumu ile değer kazanan bir bölge. Bölgede fiyat aralığının oldukça geniş olduğunu ifade eden gayrimenkul danışmanı Fırat Servet Kayalar, arazilerin metrekare fiyatlarının 60-120 TL arasında değiştiğini söylüyor, iki çıkış noktası arasında kalması ve üçüncü havaalanı bölgeye değer kazandırmış.

FENERKÖY

Silivri sınırları içerisinde iki çıkış noktasından biri olan Fenerköy, merkeze olan yakınlığı ve tüm altyapı hizmetlerinin hazır olmasından dolayı bölgenin en değerli yerlerinden biri. 2014 yerel seçim sonrası mahalle statüsüne geçecek olan köyde, fiyatlar konumuna göre değişiklik gösteriyor. Köy merkezine ve otoyol bölgesine yakm olan arazilerde metrekare fiyatları 50-100 TL arasında değişiyor.

KÎNALI

Trakya’da tüm ana yolların kesişme noktası olan Kınalı Bölgesi ve gişeleri, Kuzey Marmara Otoyolu’nun da bitiş noktası, imar planlarında EBT lejantında (Eğitim, Bilişim ve Teknoloji Alanı) kalan bölgede, arazilerin metrekare fiyatı ortalama 65-85 TL arasında değişiyor.

İstanbul’daki raylı ulaşımın da başladığı nokta olarak görünen bölgede, Silivri Ceza infaz Kurumu da bulunuyor. EBT alanlarının yanı sıra fuar ve festival alanı, kentsel ve bölgesel donatı alanı da bu bölgede.

ODAYERİ-AĞAÇLI KÖYLERİ

Otoyol güzergahı ilk açıklandığında, Odayeri ve Ağaçlı köylerinde arazilerin metrekare fiyatları 200-300 TL seviyelerine kadar yükselmişti. Otoyol çalışmaları başlayıp projedeki gelişmelerle birlikte fiyatlarda yüzde 100’lük bir artış oldu. Realty World Ertemel Gayrimenkul’den Hüsnü Kaygusuz, bölgedeki arazilerde metrekare fiyatlarının konumuna göre 450-600 TL seviyesine kadar çıktığını vurguluyor. Kaygusuz’a göre bölgede daha düşük fiyattan yer bulmak oldukça zor.

USKUMRUKÖY-KUMKÖY

Uskumruköy ve Kumköy’de arazi fiyatları hızla yükseldi. Daire ve villa satışları ise neredeyse durma noktasına gelmiş durumda. Talep olmamasına rağmen mal sahiplerinin villa ve daire fiyatlarını sürekli artırdığını ifade eden İpekyolu Gayrimenkul’den Filiz Ağar, “Araziye rağbet var ama bölgede konut satışları neredeyse durdu” diyor. Ağar, bölgede arsaların metrekare fiyatlarının 450-600 dolar arasında değiştiğini söylüyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu