Haberler

Türkiye’nin en büyük meyve markası geliyor!..

MeyvecilikMeyvecilik son dönemlerde büyük sanayicilerin de ilgi alanına girdi. Önde gelen işadamları, geniş arazilere çok büyük yatırımlar yapıyor. İzmir, Manisa, Denizli, Karaman, Niğde, İsparta, Adana, Mersin, Tokat, Çanakkale, Bursa, Şanlıurfa gibi illerde 100 dekar ve üzerinde modern meyve bahçeleri kuruluyor.

Bu alandaki en büyük yatırımlardan birini, Anadolu Grubu, özgörkey Grubu ve Brezilyalı narenciye devi Sucocitrico Cutrale’nin ortaklaşa kurduğu Anadolu Etap yapıyor. Firma 2010 yılından bu yana Çanakkale, Balıkesir, Konya, Adana ve Şanlıurfa’da toplam 24 bin metrekare alanda meyve çiftlikleri kurdu. Bu çiftliklerde şeftali, kayısı, vişne, elma, portakal ve nar ağaçları bulunuyor. Ağaç dikimi her yıl planlandığı gibi devam ediyor. Bugüne kadar yapılan yatırımın toplam tutarı 230 milyon doları geçti. Ağaç sayısı 3 milyona dayandı. 2020 yılına kadar ağaç sayısının 10 milyona ulaşması planlanıyor. Yatırım toplamı da 500 milyon dolar olarak öngörülüyor. Anadolu Etap’ın ilk ağaçları meyve vermeye başlamış, ilk hasatlar geçen yıl yapılmıştı. Bu yıl yeni ağaçlarla birlikte üretim de katlanacak.


Firma uzun vadede 200 bin tonun üzerinde meyve üretimiyle Avrupa’nın en büyük meyve üreticisi olmayı hedefliyor.

Anadolu Etap, ürettiği meyvelerin bir kısmını sanayinin kullanımına sunarken, bir kısmını da sofralık olarak market raflarına ulaştıracak. Ulusal zincirlerle bunun görüşmeleri devam ediyor. Haliyle bu çapta üretim kapasitesi olan şirket markalaşma çalışmalarını da sürdürüyor. Anadolu Etap Genel Müdürü Demir Şarman, henüz marka isminin belirlenmediğini ancak bu yaz sonunda markalı meyvelerin piyasada olacağını söylüyor. Şarman, “Sadece kendi ürettiklerimizi değil, sözleşmeli olarak bizim denetimimizde ürettirdiğimiz meyveleri de markalı olarak sofralara ulaştıracağız” diyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu