Bayilik Veren Firmalar

Türkiyede Franchise Verecek Yabancı Markalar

Türkiye franchise pazarı yatırımcılar ve girişimciler için fırsatlarla dolu…

Henüz Türkiye pazarında yerini almamış, bir çok yeni, farklı, ilgi çekici konsept var. Yüksek ticari potansiyeli ile Türkiye, yabancı zincir markaların iştahını kabartıyor…

Yabancı franchise markalarının iştahını kabartan pazar; TÜRKİYE

yabanci franchise verenlerFarklı sektörden olmak üzere 7 yabancı markanın pazara giriş süreçlerini yönetiyoruz. Türkiye pazarı ekonomik durumu, nüfusu, kentleşme hızı, yeni markalan deneme istekliliği gibi birçok sebeple yabancı franchise markalarının iştahını kabartan bir pazar konumunda. Henüz Türkiye Pazarı’nda yerini almamış, bir çok yeni, ilgi çekici konsept var. Türkiye Pazarı yüksek potansiyeli olmasına karşın yabancılar için zorluklarıda olan bir pazar.. Bunun en önemli nedeni, iş kültürü ve iş yapış şekillerindeki farklılıklar… Yabana firmalar, Türk potansiyel Franchiseelerle birbirlerini anlamak konusunda zorluk çekiyorlar.

Sektör bazında incelersek, yiyecek/içecek franchiseları diğer sektör firmalarına göre Türkiye Pazar’ına girme konusunda daha istekli. Yabancıların şehir ve lokasyon seçimlerinde ilk sırada İstanbul geliyor. Ankara’nın hızlı ve yeni gelişen yapısıyla, özellikle yiyecek içecek ve lüks giyim konusunda atılımları mevcut. Örneğin mayo markaları için Muğla, İzmir, Antalya gibi şehirler çok uygun. Türkiye’nin her şehrinin farklı markalar için farklı fırsatlarla dolu olduğunu göz ardı etmemek gerekiyor.

C House italia

2006 yılında kurulan İtalya merkezli C House Italia’nın, 13 ülkede toplam 33 şubesi bulunuyor. Markanın hedefi, uluslararası alanda Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Hindistan ve Avrupa’da büyümek,Türkiye pazarına girerek özellikle İstanbul, Ankara, Antalya ve İzmir’de şubeler açmak… Franchise giriş bedeli 80.000 Euro. Markanın 30 m2’den 2000 m2’e kadar değişen alanlar için konsepti mevcut.

crepe

2004 yılında kurulan Crepeaffaire İngiltere ve Almanya’da toplam 11 şubeye sahip. Marka uluslararası büyüme için Avrupa’yı hedeflemiş ve Almanya ile başlangıç yapmıştır. Önümüzdeki 5 yılda Türkiye’de en az 5 şube açmayı hedefliyor. Franchise giriş bedeli, franchise verilecek bölgenin büyüklüğüne göre değişiyor.

Wok&Go

2008 yılında kurulan Wok&Go toplam 16 şubeye sahip. Avrupa, Amerika ve Ortadoğu’yu hedefleyen marka, Türkiye’de yeni bir konsept olan noodle bar ile, tercih edilen olmayı hedefliyor. Franchise giriş bedeli, franchise verilecek bölgenin büyüklüğüne ve potansiyeline değişiyor. Lokasyon kriterleri ise şehrin merkezi noktaları, AVM’ler, iş merkezleri…

La bottega def Caffe

1992 yılında kurulan ve İtalya merkezli olan La bottega del Caffe, İtalya ve İngiltere’de toplamda 86 şubeye sahip. Avrupa’da yayılmayı hedefleyen marka, Türkiye’yi de öncelikli hedef pazarları arasında belirlemiş durumda. Franchise giriş bedeli, franchise verilecek bölgenin büyüklüğüne ve potansiyeline göre değişiyor.

Elevation Burger

2005 yılında kurulan ABD merkezli kurulan Elevation Burger, 9’u Ortadoğu’da toplam 40 şubeye sahip. Marka, aynı hızlı büyümeyi Türkiye pazarında da gerçekleştirme hedefinde. Franchise giriş bedeli, franchise verilecek bölgenin büyüklüğüne göre değişiyor. Lokasyon olarak görünürlüğü yüksek, 1800 – 2000 m2’lik net alana sahip mekanlar tercih ediliyor.

Coffee Republic

1995’de kurulan İngiltere merkezli kahve markası Coffee Republic’in, toplam 180 şubesi bulunuyor. Ingiltere pazarında olduğu gibi güçlü ve yaygın bir franchise zincirini Türkiye’de de kurmayı hedefliyor. Franchise giriş bedeli, bölgenin potansiyeline göre değerlendirilmektedir. Lokasyon olarak şehirdeki merkezi yerler, alışveriş merkezleridir.

Parah

1953 yılında kurulan Parah, 8 şubeye sahip. Türkiye’de popüler yazlık mekanlarda tercih edilen mayo ve plaj kıyafetleri markası olmayı hedefliyor. Franchise giriş bedeli 12.000 Euro olup ciro üzerinden sürekli franchise ödemesi bulunmuyor. Lokasyon kriteri AVM’ler, yazlık mekanlar, turistiktik beldelerdir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu