Anasayfa / Haberler / Türkçe’nin Yeni Bilimsel Terimleriyle İnternette Tanışın

Türkçe’nin Yeni Bilimsel Terimleriyle İnternette TanışınTürkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından Türkçe Bilim Terimleri Sözlüğü Projesi kapsamında hayata geçirilen Mühendislik Terimleri Sözlüğü, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Bülent Sankur’un yürütücülü-ğünde hazırlandı ve internet üzerinden kullanıma sunuldu. Yaklaşık 35 yıldır Türkiye’de bilim dilinin gelişmesine emek veren Sankur, yüzlerce akademisyenin gönüllü katkısıyla ve büyük bir titizlikle hazırlanan çalışmayla bilim dünyasına yeni terimler kazandırmayı amaçladığını ifade ediyor.

Yeni Bilimsel Terimler
Yirmi iki ayrı mühendislik alanındaki temel terimleri kapsayan, eğitim-öğretimde, yayınlarda ve yönetmeliklerde geçen, endüstri, araştırma, ticaret pratiğinde kullanılan 30 bin te-rimlik Mühendislik Terimleri Sözlüğü, Türkçede terim birliğine varmak için önemli bir adımı simgeliyor. Sözlük aynı zamanda Türkçe bilim ve teknoloji yazını alanında bir başvuru kaynağı olacak. Üstelik Türkçe’nin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla başlatılan proje tamamlandığında Mühendislik Terimleri Sözlüğü’nün yanı sıra Doğa Bilimleri Sözlüğü, Tıp Terimleri Sözlüğü ve Sosyal Bilimler Sözlüğü’nün de eklenmesiyle toplam terim dağarcığı 100 bine ulaşacak. Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünde toplam 550 bin kelime olduğunu düşündüğünüzde, çalışmanın boyutları daha net ortaya çıkıyor. Detaylar için www.tubaterim.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

myfikirler.org

Bunu da İnceledinizmi ?

Türkiye ile Rusya arasındaki ticari ilişkiler

Türkiye ile Rusya arasındaki ticari ilişkiler Proestate Uluslararası Gayrimenkul Yatırımı Forumu’nda atılan adımlarla daha da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir