Şirket Haberleri

Turkcell patent rekoru kırdı

Türk Patent Enstitüsü’nün 2015 patent başvuruları değerlendirme sonuçlarına göre, Turkcell iletişim ve haberleşme sektöründe rekor kırarak bir kez daha birinci oldu. Turkcell, 145 başvuru ile Türkiye genelinde ise ikinci oldu…


TURKCELL, teknoloji ve bilimsel çalışmalara verdiği değerin karşılığım patent rekoru kırarak aldı. Turkcell’in Ar-Ge ve inovasyon üssü Turkcell Teknoloji, 2015 yılında geliştirdiği 145 buluş için patent başvurusunda bulunarak iletişim ve haberleşme sektöründe liderliğini sürdürdü.

Türk Patent Enstitüsü’nün 2015 yılı patent başvuruları değerlendirme ve şirket sıralama sonuçlarına göre Turkcell Teknoloji, 145 başvuru ile sektöründe birinci, Türkiye genelinde tüm sektörlerde ikinci oldu. 2012 yılından bu yana üst üste dört yıldır patent başvuru sıralamasında sektöründe şampiyon olan Turkcell Teknoloji, 700’e yakın mühendisle gece gündüz bilimsel çalışmalara imza atıyor.

Turkcell patent

TEKNOLOJİDE ÖNCÜLÜK HEDEFİ

Turkcell Teknoloji, bugüne kadar ürettiği projelerle 513 ulusal, 56 uluslararası ve ülkesel patent başvurusunda bulundu. Turkcell’in Ar-Ge ve inovasyon üssü Turkcell Teknoloji, kuruluşundan itibaren amacını teknolojide sürekli öncülük olarak belirledi. TurkceU’in bu anlamda hedefi, Türkiye’nin hedeflerine ulaşmasında lider özel sektör gücü olmak, bu bağlamda yaratılan Ar-Ge hacmiyle ortaya çıkan yenilikçi ürün ve servislerle ‘İnsan Merkezli Akıllı Toplum’ dönüşümüne öncü katkı sağlamak.

Hayatın her alanına dokunan Turkcell patentleri

Uzaktan hasta yönetim cihazı ve yöntemi: Kronik hastalıklar için hastadan periyodik olarak alınması gereken ölçümlerin kolayca alınmasını, ölçüm değerlerinin analiz edilmesini ve gerekli durumlarda hasta yakınıyla ilgili sağlık personellerinin bilgilendirilmesini sağlayan bir çözüm.Afetzedenin yeri belirleniyor: Geliştirilen yazılımla afet anında göçük altında ya da afet bölgesinde kalan abonelerin lokasyon ile hareket bilgilerinin belirlenmesi ve otomatik olarak gerekli yerlere iletilmesi sağlanıyor.

Tüm cihazlara tek merkezden kontrol: Sahip olunan bağlı cihazların [connected device) tek bir sistemden kolaylıkla izlenebilmesini ve yönetilebilmesini sağlayan bir sistem. Kendi cihazlarını tanımlayabilme, cihaz paylaşabilme, güvenlik, bağlı cihaza komut, dosya, içerik gönderebilme, bağlı cihazın komuta reaksiyon göstermesi-komutu uygulaması, bağlı cihazın notifikasyon üretmesiyle bağlı cihazların her yerden yönetilebilmesini sağlayan bir çözüm.

Araç içi bilgi sunma ve acil yardım cihazı, servisi: Buluş araç içinde araba kullanırken sürücünün ya da yolcuların aracın seyrine ara vermeden ellerini ya da telefonlarını kullanmadan istedikleri bilgiye konum tabanlı olarak ulaşma ihtiyacına bir cevap olarak sunulmuştur. Cihazın bir diğer fonksiyonu da üzerindeki hasar sensörü sayesinde herhangi bir çarpışmayı algılaması ve çağrı merkezine bildirmesidir. Çağrı merkezi çalışanı aracı cihaz üzerindeki mikrofon ve hoparlör sayesinde en geç 1 dakika içinde arar ve bir yardıma ihtiyacı olup olmadığını sorar. Cevap alamadığı ya da aldığı cevap doğrultusunda ilgili acil durum mercilerine haber verir.

Çipli kartlarda kart sahibinin doğrulamasını sağlayan sistem ve yöntem: Bu buluş, çipli kartların POS cihazlarında kullanımında kart sahibini doğrulamak için mobil imzanın kullanılmasını sağlayan bir sistem ve yöntemle ilgili.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu