Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Turizm ikinci çeyrekte toparlandı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, ikinci çeyrekte turizmden 9 milyar dolara yakın gelir elde ettik. Geçen yılın aynı dönemindeki turizm geliri 8,3 milyar dolardı. Buna göre ikinci çeyrekte turizm gelirimiz yüzde 7,9 oranında artış gösterdi.

Turizm ikinci çeyrekte toparlandı

Turizm gelirlerinde ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,4lük artış vardı. Buna göre ikinci çeyrekteki artış önemli bir toparlanmaya karşılık geliyor. Bu toparlanmanın da önemli bir bölümünün haziran ayında gerçekleştiği dikkati çekiyor. Turizm gelirlerinde haziran ayında yaşanan yıllık artışın çift haneyi bulduğu ve yüzde 10,5 olduğu görülüyor. Bu arada 2014’ün ilk yansında geçen yılın aynı dönemine göre yaşanan artış ise yüzde 6,3 olarak hesaplanıyor.


Turizm gelirlerindeki bu toparlanmanın bir bölümü yabancı ziyaretçi sayısındaki artıştan kaynaklanıyor. Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre, ilk çeyrekte yüzde 3,2 olan yabancı ziyaretçi sayısındaki yıllık artış ikinci çeyrekte yüzde 5,3’e çıkmıştı. Geçen yıl ilk çeyrekte kişi başına 747 dolar harcama yapan yabancı ziyaretçilerin bu yıl aynı dönemde 12 dolar daha fazla harcaması da turizmdeki toparlanmaya katkıda bulundu.

Geçen yılın tamamındaki turizm geliri 32,3 milyar dolar olmuştu. Yılın ilk yarısındaki performans sürerse bu yıl turizm gelirimiz 34 milyar doları aşacak.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu