Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Tropik kuşların rengarenk olmalarının sebebi nedir?

Tropik kuşların rengarenk olmalarının sebebi nedir?renkli kusDünyanın neresinde olursa olsun, tüm kuşlar renk ve süslerini karşı cinsi etkileyip çiftleşmek için kullanırlar. Hatta bunu yapan genelde dişiler değil, erkeklerdir. Güvercin ya da tavus kuşu olması fark etmiyor, kuş türlerinin çoğunda erkekler dişilerden daha çarpıcı renklere sahip. Etkileme oyunu bir tarafa, bir de zamanla çevresel koşullara uyum sağlayarak kolay kamufle olabilmeye yarayan renkler geliştiriyorlar.
2019'da Çok Para Kazanma Yolları ve İş Fikirleri İçin Tıklayınız...

Avcı türlerden saklanabilmek için geliştirilen en etkili yollardan biri kamuflajdır. Kuşlar da yaşadıkları floraya uyumlu renklerdeler. Yağmur ormanları diğer ormanlar gibi yoğun yeşil tonlarından ibaret değil. Yer yer değişiklik gösterse de genelde ortama bir renk cümbüşü hakim.

Dolayısıyla yeşil ve sarı renkli canlılar kamuflaj açısından büyük avantaja sahip. Gri veya kahve tonlarındaki bir canlı ise kolay bir av haline geLiyor. Özellikle de ağaçların tepelerine doğru renk çeşitliliği artış gösteriyor. Çapıcı renkleri sayesinde kolayca kamufle olabildikleri için avcı türlerin onları fark etmesi zorlaşıyor.

Kısa cevap: Düşmanı şaşırtmak, kolayca saklanabilmek

  Dropleton adı verilen parçacığımsı
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Gece gören mobil haritalama sistemi

Mitsubishi Electric, yol yüzeyleri ve yol kenarı özellikleri hakkında 3D konumlandırma verileri toplamak üzere araca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir