Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Tropik kuşların rengarenk olmalarının sebebi nedir?

renkli kusDünyanın neresinde olursa olsun, tüm kuşlar renk ve süslerini karşı cinsi etkileyip çiftleşmek için kullanırlar. Hatta bunu yapan genelde dişiler değil, erkeklerdir. Güvercin ya da tavus kuşu olması fark etmiyor, kuş türlerinin çoğunda erkekler dişilerden daha çarpıcı renklere sahip. Etkileme oyunu bir tarafa, bir de zamanla çevresel koşullara uyum sağlayarak kolay kamufle olabilmeye yarayan renkler geliştiriyorlar.

Avcı türlerden saklanabilmek için geliştirilen en etkili yollardan biri kamuflajdır. Kuşlar da yaşadıkları floraya uyumlu renklerdeler. Yağmur ormanları diğer ormanlar gibi yoğun yeşil tonlarından ibaret değil. Yer yer değişiklik gösterse de genelde ortama bir renk cümbüşü hakim.


Dolayısıyla yeşil ve sarı renkli canlılar kamuflaj açısından büyük avantaja sahip. Gri veya kahve tonlarındaki bir canlı ise kolay bir av haline geLiyor. Özellikle de ağaçların tepelerine doğru renk çeşitliliği artış gösteriyor. Çapıcı renkleri sayesinde kolayca kamufle olabildikleri için avcı türlerin onları fark etmesi zorlaşıyor.

Kısa cevap: Düşmanı şaşırtmak, kolayca saklanabilmekBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu