Haberler

TEM yolu proje yolu oldu

İstanbul’un ulaşımdaki ana arterlerinden biri olan TEM yoluna yapımı süren ve planlama aşamasında olan 16 yeni gayrimenkul projesi geliyor. TEM’in Avrupa bölümünde özellikle Halkalı, Gaziosmanpaşa ve Seyrantepe’de yoğunlaşan projelerde metrekare fiyatları 4 bin TL’den başlayıp kent merkezine yaklaştıkça 8 bin TL’ye kadar ulaşıyor. TEM çevresindeki semtlerdeki kentsel dönüşüm de yeni projeleri tetikliyor.


Avrupa’nın gelişmiş kentlerinde otoyolların kenarlarında gürültü nedeniyle pek fazla yerleşim yeri bulunmaz. Daha çok sakin bölgeler tercih edilir. Oysa Türkiye’de tam tersi bir eğilim söz konusu. Yerleşim yerleri daha çok ulaşım akslarının çevrelerinde yükseliyor. Tıpkı TEM ve E5’te olduğu gibi.

tem yolu

İstanbul’u Avrupa’ya bağlayan yol olan TEM yolu, son yılarda konut projeleri ile çevrelenmeye başladı. Artaş İnşaat tarafından yaklaşık altı yıl önce Avrupa Konutları TEM projesinin yapılmasıyla başlayan TEM yolu üzerinde proje geliştirme trendi, Finanskent, Mail of İstanbul, Ağaoğlu Europe Ayazma, Batışehir, Venedik Sarayları ve Tema Park projeleri ile hız kazandı. Mar-yapı, Sur Yapı, İhlas Yapı ve Demir İnşaat bölgede yeni projeler geliştiren inşaat şirketleri olurken, Mutlu inşaat, DKY inşaat ve Artaş İnşaat’ın da aralarında bulunduğu birçok inşaat şirketinin proje geliştirmek üzere yer arayışında oldukları vurgulanıyor.

İstanbul’un en popüler lokasyonları olan Maslak, Levent, Etiler gibi merkezlere kısa sürede bağlanılması ile öne çıkan TEM aksında yapımı süren ve planlama aşamasında olan 16 yeni proje var. TEM yolu üzerinde yaşanan proje yarışını analiz eden TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, büyük karma projeler üretmeye uygun boş arsa stokunun fazla olmasının ve ulaşım kolaylığının bu bölgede proje sayısının artmasında etkili olduğunu vurguluyor. Projelerin kolay ulaşım için yol güzergahları üzerlerinde konumlandırıldığı-na dikkat çeken Maya, “Bu projeler hayata geçtikten soma yolun gürültüsü ve trafik sorunu nedeniyle insanlar burada yaşamaktan mutlu olacaklar mı?” yorumunu da yapıyor.

4 BİN TL’DEN BAŞLIYOR

Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, TEM yolu etrafında proje sayısının artmasını yol bağlantılarına kolay ulaşıma ve yapılan projelerin kolay satılmasına bağlıyor. Beşiktaş, Levent ve Ulus aksında oturmak isteyip de yüksek fiyatlar nedeniyle buralarda oturamayanların TEM ve E5 aksında oturmayı tercih ettiklerine dikkat çeken Yazıcı, bu bölgelerde proje geliştiren konut üreticilerinin projelerini daha kolay sattıklarını söylüyor.

TEM’in Avrupa bölümünde özellikle Halkalı, Gaziosmanpaşa ve Seyran-tepede yoğunlaşan projelerde metrekare fiyatları 4 bin TL den başlayıp kent merkezine yaklaştıkça 8 bin TL’ye kadar ulaşıyor.

Mar yapı yönetim kurulu başkanı Münir Özkök, TEM bölgesinde biri kentsel dönüşüm projesi olmak üzere iki proje planladıklarını söylüyor. Basm Ekspres Yolu’nun TEM ile birleştiği noktada planlanan tek blokluk TriG projesi ile geçtiğimiz yıl Fransa’daki MI-PIM gayrimenkul fuarında mimari ödül aldıklarını belirten Özkök, projenin en geç gelecek yıl inşaatına başlanmasının planlandığım belirtiyor. Kentsel dönüşüm projeleri için araştırma yapan Mar Yapı ilk olarak Gaziosmanpaşa’da 38 bin metrekare arazi üzerinde proje geliştirecek. Proje konusunda çalışmalar sürerken iki yıl içinde inşaata başlanması planlanıyor.

Gaziosmanpaşa’da büyük bir proje hazırlığında olan İhlas Yapı, Avrupa Konutları TEM’in yakınında 350 bin metrekare alan üzerinde 4 bin 500 konut ve ticari alanlar geliştirerek yaklaşık 1 milyar 860 milyon dolar ci-roluk bir kentsel dönüşüm projesine imza atacak.

499 bin 816 metrekarelik alana yayılan Finanskent 2 projesi de Torunlar İnşaat tarafından inşa edilmeye başladı.

KOLAY SATILIYOR

Gaziosmanpaşa’da TEM yolu üzerinde proje geliştiren bir diğer şirket Sur Yapı. Kentsel dönüşüm kapsamında inşaatına başlanan ve 150 milyon TL’lik yatırımla hayata geçirilmesi planlanan Sur Yapı TEM projesinde toplam 239 konut bulunuyor. İstanbul’un birçok ticari merkezine kolay ulaşımıyla dikkat çeken TEM çevresinin markalı konut üreticilerinin yeni yatırım üssü haline geldiğine dikkat çeken Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, bölgenin her geçen yıl giderek daha da değerlendiğini ve burada hayata geçirilen projelerin çok hızlı bir satış grafiği izlediğini söylüyor.

TEM yolunu ilk keşfeden ve Avrupa Konutları TEM ve Avrupa Konutla-n TEM 2 projelerini hayata geçiren Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, TEM bölgesinin ulaşım kolaylığı nedeniyle öne çıktığını, ürettikleri projelerle bölgenin fiyatlarını yukarı taşıdıklarını vurguluyor. Avrupa Konutlan TEM 2 projesinin ilk projeleri kadar ilgi gördüğüne işaret eden Çetinsaya, bölgede başka fırsatlar çıkması halinde yeni projeler geliştirebileceklerini de söylüyor.

SULTANGAZİ DE ÖNE ÇIKIYOR

TEM yoluna cephesi bulunmasına karşın şimdiye kadar pek ilgi görmeyen Sultangazi semti de artık markalı konut üreticileri tarafından keşfedildi. Bu bölgede birçok inşaat firmasının araştırmalar yaptıkları konusunda duyumlar alıyoruz.Bu bölgede bir proje geliştiren Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, Sultangazi’de TEM’e yakın bir lokasyonda 50 dönümlük bir araziye bin 200 konut planladıklannı, yıl sonunda projenin temellerini atmayı hedeflediklerini söylüyor. Bölgenin merkezi konumuyla ilgilerini çektiğini belirten Demir, “Buradaki ilk projemizi hayata geçirmemizin ardından çıkacak başka fırsatları da değerlendirebiliriz” diyerek bölgeye önümüzdeki dönemde de yatırımlar yapabileceklerinin sinyalini veriyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM TETİKLİYOR

TEM yoluna sınırı bulunan Gaziosmanpaşa semti kentsel dönüşüme ihtiyaç duyan bir konut stokuna sahip. Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin kentsel dönüşüm konusunda aktif olması inşaat şirketlerinin işini kolaylaştırırken bölgede proje üretme iştahını da kabartıyor. Tıpkı Sur Yapı ve İhlas Yapı’mn projelerinde belediye ile yapılan sözleşmelerde olduğu gibi.

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, kentsel dönüşümde Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin verdiği desteğin ve dönüşüm konusunda son çıkarılan yönetmeliğin sağladığı avantajların önümüzdeki dönemde daha çok proje üretilmesini sağlayacağına dikkat çekiyor. Markalı konut üreticilerinin merkezi lokasyonda proje üretmek için fırsat kolladıklarını vurgulayan Kiraz, “TEM yolu çevresi ulaşımının kolaylığı ve merkeze yakınlığı ile dikkat çekiyor. Bu bölgede üretilen projelerin hızlı pazarlandığı konusunda da duyumlar alıyoruz. Durum böyle olunca da inşaat şirketlerinin bölgede proje geliştirme konusunda iştahlan artıyor” diyor.

HANGİ ŞİRKET NEREYİ İNCEL YOR?

► Demir İnşaat: Sultangazi’de aldığı parsellere yenilerini eklemek üzere çalışmalar yürütüyor.

► Mutlu İnşaat: Gaziosmanpaşa ve Alibeyköy bölgelerinde dönüşüm için araştırmalar yapıyor.

► Mar Yapı: Gaziosmanpaşa’da dönüşüm yapacağı parsel sayısını arttırmak için görüşmeler yürütüyor.

► Gül İnşaat: Alibeyköy’de dönüşüm yapılabilecek alanlarla görüşmeler yürütüyor.

► DKY İnşaat: Kağıthane’de dönüşüm yapmak üzere yapılan görüşmelerde sona yaklaşmış durumda.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu