Haberler

Tayyip erdoğana AB’den kutlama mesajı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. Cumhurbaşkanı olarak seçilmesi tüm dünya liderleri tarafından kutlandı…

AB’den kutlama mesajı

secimGEÇTİĞİMİZ hafta 10 Ağustos’ta Türkiye ilk defa cumhurbaşkanını doğrudan oyla seçti. Bu seçimin galibi üç aday arasından Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan oldu. Aslında bu hem Türkiye’de hem de yurtdışında beklenen bir sonuçtu. Yurtdışında yabancı basın organları seçimden çok önce bunu belirtmişlerdi.

Seçimden hemen sonra 11 Ağustos Pazartesi günü AB Konsey Başkam Herman van Rumpuy ve AB Komisyon Başkanı Jose Manuel Barrosa yeni seçilen cumhurbaşkanım kutlayarak Türk toplumunun içindeki çeşitliliğin önemine vurgu yaptılar. Yaptıkları yazılı açıklama şöyle idi:


“Sizin Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’na seçilmenizi kutluyoruz. Türkiye AB için önemli bir partnerdir. Aday ülke olarak üyelik görüşmeleri yapan, önemli bir komşu ve dış politika bakımından da önemli bir müttefiktir.

işbirliğimizin tüm bu saydığımız konularda derinleşmesini arzu etmekteyiz. Sizin de doğru olarak altım çizdiğiniz gibi, barıştırıcı bir rol oynayacağınıza ve bu rolü sürdüreceğinize güveniyoruz. Yeni görevinizin gerektirdiği gibi Türk toplumu içinde var olan tüm grup ve inançlara, duyarlılıklara, fikir ve yaşam biçimlerine saygı duyacağınıza güveniyoruz. Ayrıca Kürt sorununun çözümünde gösterdiğiniz çabaların ve yapmakta olduğunuz katkının sürmesi ile Kıbrıs’ta da bir birleşmeyi hedefleyeceğinize seviniyoruz.”

KUTLAMANIN YANI SIRA BEKLENTİLER

Bu bir kutlama mesajı olmasının yanı sıra diplomatik olarak AB’nin Türkiye’den beklentilerini de yansıtıyor.

Almanya Federal Şansölyesi ise, 14 Ağustos günü Sayın Erdoğan’ı kutladı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Erdoğan’a mesajında “Ülkelerimiz arasındaki dostça ilişkileri sizinle beraber tüm vatandaşların yararına sürdürmek ve derinleştirmek benim özel isteğim” ifadesini kullandı.

Erdoğan’ın seçimi kazanmasını SWF televizyonunda değerlendiren Alman Hükümeti’nin Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth da Erdoğan’ın uzlaşma döneminden bahsettiğine dikkat çekerek, “Bu kesinlikle acil olarak gerekli” dedi. Roth, Alman hükümetinin Erdoğan’dan yeni cumhurbaşkanı olarak birleştirici bir rol üstlenmesini beklediğini söyledi.Erdoğan’ın seçim zaferinin ardından yaptığı konuşmada verdiği sözleri hayata geçirmesini umduğunu belirten Roth, “Türk toplumu bölünmüş durumda. Türkiye’de nefes kesici ekonomik ve sosyal ilerlemeler sağlandı. Ancak demokrasi, hukuk devleti ve özgürlük konularında yapılacak çok iş var” diye sözlerini sürdürdü.

Erdoğan’ın gündeme getirdiği başkanlık sistemine ise olumsuz bakmadıklarına işaret eden Sosyal Demokrat politikacı Roth, başkanlık sisteminin demokratik hukuk devleti ilkelerine aykırı olmadığını belirtti. Roth, “Şu anda önemli olan, AB ile üyelik müzakerelerine ivme kazandırabilmemiz ve geçtiğimiz dönemde hukuk devleti, demokrasi, basın özgürlüğü ve yargı bağımsızlığı gibi eleştirilere konu olan hassas konularla ilgili konuşabilmemiz” dedi.

OBAMA’DAN TEBRİK MESAJI

Yeşiller Meclis Grubu’nun Avrupa sözcüsü Manuel Sarrazin ve eski eşbaşkan Claudia Roth da Türkiye’nin demokrasiden uzaklaştırılamayacağım kaydettiler.

Kutlamalar böyle iken Almanya’da siyasi iktidarın ortağı Alman Sosyal Hıristiyan Partisi (CSU), yaptığı açıklama ile Türkiye ile AB görüşmelerinin askıya alınmasını önerdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak seçim zaferini tebrik etti..

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Caitlin Hayden, ABD Başkanı Barack Obama’nın, “Başbakan Erdoğan ile bu yeni görevinde çalışmayı sabırsızlıkla beklediğini” söyledi. Hayden, Başkan Obama’nm Erdoğan’ın yerine geçecek başbakanla da çalışmayı arzuladığını ifade etti.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu