Şirket Haberleri

Tavros, turizmde iddialı projeleri devreye aldı

Türk Rus ortaklığı ile beş yıl önce kurulan Tavros, uzun süren bir hazırlık döneminden sonra turizmde iddialı projeleri devreye aldı. İkisi Türkiye’de ve ikisi de Kazakistan’da olmak üzere dört lüks otelin inşaatma başlanırken, Rusya’da da karma bir proje faaliyete geçirilecek. Tayros İcra Kurulu Başkam ve Yönetim Kurulu Üyesi Tayfun Döşkaya, “Önümüzdeki beş yılda 600-700 milyon Euro’luk yatırım planlıyoruz” diyor.

Tavros

Son dönemde Türkiye’de yabancı-yerli ortaklığıyla kurulan şirketler geliştirdikleri projelerle öne çıkıyor. Rus-Türk ortaklığıyla kurulan Tavros da bunlardan biri. Temelleri 2009’da atılan şirket, önümüzdeki yıllarda iddialı turizm ve gayrimenkul geliştirme projeleriyle ses getirecek.


İstanbul, Samsun ve Kazakistan’da 400 milyon dolarlık yatırım gerçekleştiren Tavros’un icra kurulu başkanı ve yönetim kurulu üyesi Tayfun Döşkaya, “Ekonomik ve sosyal tablonun istikrarlı seyretmesi halinde önümüzdeki beş yılda 600-700 milyon Euro’luk daha yatırım hedefliyoruz” diyor.

Ahıska Türkü olan ve Rusya, Özbekistan, Kazakistan’da yatırımları bulunan işadamı Tarık Celaloğulları ve Rus işadamı Rostislav Gurevich ortaklığıyla 2009 yılında kurulan Tavros Yatırım Holding, turizm ve gayrimenkul geliştirme olmak üzere iki temel sektörde faaliyet gösteriyor. Ancak şu anda sadece turizm yatırımlarıyla varlık gösteriyor. Dedeman Park Denizli ve Özbekistan’daki Dedeman Silk Road Tashkent otelleriyle hizmet veren Tavros Turizm Grubu’nun yeni otel yatırımları da söz konusu.

DÖRT OTEL GELİYOR

2014 ve 2015 yılını yeni otel açılışlarıyla geçireceklerini söyleyen Döşkaya, “Eski yıllara dayanan bir dostluğum olan Tarık Celaloğulları’nın teklifini geri çeviremeyerek turizm sektörüne geri döndüm. İstanbul Ataköy, Samsun, Kazakistan Oskemen ve Almatı otel yatırımlarımız sürüyor. Bu dört proje için 400 milyon Euro’luk yatırım gerçekleştirdik. Doğru nokta olarak gördüğümüz dünyanın farklı noktalarında, doğru zamanda yeni ve özgün projelere imza atmayı hedefliyoruz” diye konuşuyor.

İŞLETME TERCİHLERİ

Faaliyette olan otelleri Dede-man Hotels & Resorts International tarafından işletilen grubun bundan sonraki otelleri de Dedeman’ın yanı sıra ABD’li turizm devi Hyatt International tarafından işletilecek. Hyatt International ile çalışmaya, açılışı Temmuz 2014’te yapılması planlanan ve 150 milyon dolara mal olan Hyatt Regency & The Residence Tavros İstanbul – Ataköy oteliyle başlayacaklarını söyleyen Döşkaya, şunları ekliyor: “Bizce, yatırım yatırımcı kimliğiyle, işletme ise işletmeci kimliğiyle yapılmalı. Herkesin kendi işini yapması gerektiğini düşünüyoruz. Ancak böyle yapılırsa projeler başarılı olur.

Hyatt bugün 46 ülkede 535 oteli olan bir grup. Keza Dedeman da adını turizm sektöründe kanıtlamış bir marka. Bundan sonra da bu tarz güven veren işletmecilerle çalışmayı planlıyoruz. Samsun’da kaba inşaatını tamamladığımız şehir oteli projemizi ise Haziran 2014’te hizmete açacağız. Yaklaşık 100 milyon Euro’luk bir yatırım bu. Kazakistan’da Oskemen’de inşa ettiğimiz otelimizi Mart 2014’te Dedeman Park Otel adıyla açacağız. Almatı’daki otelimizi ise 2015’te hizmete sunmayı planlıyoruz.”

ATAKÖY OTELİ NİKE OLACAK!

2009 yılında Başbakanlık Toplu Konut idaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından İstanbul Ataköy kıyı şeridinde ihalesi yapılan üç araziden en küçüğünü satın alan grubun burada hayata geçirdiği otel projesi Mimar Haşan Sökmen’in imzasını taşıyor. Antalya’da Titanik’ten Kremlin Sa-rayı’na kadar farklı tematik otellerin mimarı olan Sökmen’in İstanbul Ataköy’deki bu projede ise Yunan mitolojisindeki zafer tanrıçası Ni-ke’ın heykelinden esinlendiği belirtiliyor.Bir sürat teknesi şeklindeki otelin inşaatının hızla sürdüğünü dile getiren Döşkaya, otel hakkında şu bilgileri veriyor: “Otelimiz, 255 standart ve 29 tane suit olmak üzere toplam 287 odası ile hizmet verecek. Her türlü iş toplantısı ve konferansı kaldırabilecek kapasite ve büyüklükte yedi adet toplantı ve organizasyon salonu bulunacak. Otellerdeki standart odalar 22-28 metrekare arasındadır. Bu otelimizde ise standart odalarımız 32 metrekare olacak. 2 bin 520 metrekarelik SPA bölümümüz ve manzaralı ‘Cloud Bar’ımızla da iddialı olacağız.”

Döşkaya, bulundukları lokasyonda pek çok otelin bulunduğunu, Hyatt Regency’nin ise onlardan farklı olarak üst segment müşteriyi Ataköy’e çekeceğini sözlerine ekliyor.

RUSYA’DA KARMA PROJE

Grup, Rusya’da Krasnodar şehrinde karma bir projeye daha hazırlanıyor. Fuar alanları, şehir merkezi ve havaalanı üçgeninde yer alacak olan projenin AVM ve otel yatırımından oluşması planlanıyor.

Rusya’nın yeni gelişen bu bölgesinde fırsat gördüklerini belirten Döşkaya, “2015 yılında start vereceğimiz bu proje yaklaşık 50 milyon Euro’luk bir yatırım olacak. Grubumuz gayrimenkul geliştirme faaliyetlerine 2015’ten sonra ağırlık vermeyi hedefliyor” diye konuşuyor. Döşkaya, gayrimenkul sahasına ilişkin yeni projeleri konusunda ise şu görüşleri paylaşıyor: “Dünyanın doğru bulduğumuz her yerinde proje yapabiliriz.

Global düşünen ve hareket eden bir şirketiz. Buna yönelik olarak yabancı tasarım ofisleriyle de çalışmayı planlıyoruz. Beklentiler artık çok yüksek ve bunlara hitap eden projeler yapmak gerekiyor. Seyahatin yoğun olduğu illerin şehir merkezleri ve özellikle İstanbul Avrupa yakası, projeler için öncelik verdiğimiz yerler. ”

TURİZM SEKTÖRÜNDEN GELİYOR

Bayraktar Grubu’nun oütlet, AVM, otel, eğlence merkezi ve gayrimenkul projeleri son yılların en başarılı projeleri olarak değerlendiriliyor. Bunda 2010-2013 arasında Via Properties icra Kurulu Başkanı ve Gürsoy & Bayraktar Yatırım ve Yönetim Anonim Ortaklığı Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Tayfun Döşkaya’nın da payı var. Via projelerindeki gelişmelerin ardından Döşkaya, iş hayatına adım attığı turizm sektörüne dönüş yapmayı tercih etti. Daha önce birçok ulusal ve uluslararası otel zincirinde üst düzey görevlerde bulunduğunu belirten Döşkaya, “1990-2010 yılları arasında Dedeman Grubu’nda farklı kademelerde görev yaptım. En son Dedeman Otelleri’nde bölge direktörlüğü görevini yürüttüm. Tavros ile birlikte ilk gözağrım olan turizm sektörüne dönüş yaptım. Bayraktar Grubu da bu tercihimi anlayışla karşıladı” diyor.

ÖZLEM BAY YILMAZBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu