Haberler

Tatilde Erken Rezervasyon Avantajları 2015

yaz sezonu kampanyalariRUSYA ekonomisi zor günler yaşıyor. Ruble bir yıldan kısa bir sürede neredeyse yarı yarıya değer kaybetti. Ülkede devam eden kriz sadece alım gücü giderek düşen Rusları değil, Türkiye ekonomisini de doğrudan etkiliyor. Bu krizden negatif etkilenen sektörlerin başında ise turizm geliyor. Antalya’ya gelen Rus turist sayısında gözle görülür bir düşüş yaşanmaya başladı. Ekim ve Kasım aylarında yüzde 35’i bulan düşüşün, 2015 yaz döneminde artarak devam edeceğinden endişe ediliyor. Öte yandan Avrupa’da devam eden durgunluk ve Euro’da yaşanan değer kaybının da etkisiyle, turizm sektörü iyiden iyiye yön değiştirmeye başladı. Özellikle 2015 sezonu için yüzünü yerli turiste dönen şirketler, erken rezervasyon kampanyalarıyla alışılmışın dışında kampanyalar yapmaya başladı. Yüzde 50’yi bulan indirimler, vazgeçme hakkı sunan sigortalar, ücretsiz transfer ve özel uçak paketleri turizm şirketlerinin yerli turiste sunduğu avantajlar arasında.

NEREYE, NE ZAMAN GİTMELİ?

Rus turistlerin en popüler destinasyonu olan Antalya, erken rezervasyonda en çok fırsat sunan bölgelerden biri. Side, Kemer, Belek gibi beldelerin başı çektiği kampanyalarda indirim oranları yüzde 30’dan başlayarak yüzde 50’lere çıkıyor. Antalya’yı ise Muğla takip ediyor. Fethiye, Marmaris, Bodrum ve Datça bu bölgede en çok alternatif sunan beldeler. Kampanyalar kapsamında Nisan sonunda başlayan konaklama seçenekleri Ekim sonuna kadar devam ediyor. En avantajlı fiyatlar ise Nisan ve Mayıs ayları için geçerli. Mayısta Bodrum’da geceliği 27, Kuşadası’nda 28, Fethiye’de 38, Kemer’de ise 41 TL’ye konaklama imkanı var. Fiyatların en çok arttığı dönem ise 15-21 Temmuz tarihleri arası.


“FİYATLAR YÜZDE 5-10 DÜŞTÜ”

Erken rezervasyon kampanyalarıyla Etstur yüzde 40, Didimtur ise yüzde 50’ye varan oranlarda indirimler sunuyor. Yerli turistin son üç yıldır erken rezervasyon kampanyaları sürecinde fiyat avantajının yüksek olduğu bölgelere yüksek talep gösterdiğini anlatan Etstur ve Didimtur Yurtiçi Operasyon Direktörü Suat Özbek, “Tüketici artık daha bilinçli. Karşılaştırıyor, araştırıyor ve ağırlıklı olarak en avantajlı fiyatları elde ettiği kampanyanın ilk dönemlerinde satın alma yapıyor” diyor.

Yurtdışı talebin düşmesi ile otellerin yüzlerini iç pazara döndüğünü belirten Özbek, birçok tesiste fiyatların geçen sene ile mukayese edildiğinde yüzde 5-10 arasında düştüğünü gözlemlediklerini söylüyor. Bu düşüşe bir de erken rezervasyon indirimlerinin eklenmesiyle, yerli turist için ciddi avantajlar ortaya çıkıyor. Özbek, özellikle belli bölgelerden gelen yabancı turistlerin erken rezervasyon oranlarında bir düşüş yaşandığını doğruluyor. Belçika- Hollanda, İngiltere, Rusya, Almanya gibi dominant pazarlarda kayıplar söz konusu olduğunu söyleyen Özbek, Antalya için özellikle ciddi bir potansiyeli olan Rusya pazarındaki olumsuz gelişmelerin altını çiziyor.

YENİ KAMPANYALAR SUNULUYOR

Tatil.com da yerli turiste yönelik yüzde 50’ye varan oranlarda erken rezervasyon fırsatları sunuyor. Ta-til.com Genel Müdürü Levent Çardaklı, yerli turiste yönelik kampanyaların devam edeceğini şu sözlerle anlatıyor: “Özellikle yerli turiste yönelik olarak farklı dönemlerde ve ürünlerde, süreklilik arz eden ücretsiz transfer, özel uçak paketleri, ücretsiz çocuk konaklamaları ve ‘altı gecelemede bir geceleme ücretsiz’ gibi kampanyalar sunmayı planlıyoruz.”

Yerli turistin erken rezervasyona ilgisinin her yıl artarak devam ettiğini belirten Çardaklı, erken rezervasyon sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 52 oranında yükseldiği bilgisini veriyor. Çardaklı, Rus turist sayısında beklenen düşüşten ziyade dikkatleri Arap ve Ortadoğu pazarlarından gelecek artışa yöneltmek gerektiğini söylüyor.“ALIŞKANLIKLAR DEĞİŞTİ”

Jolly Tur Genel Müdürü Figen Erkan ise, son yıllarda pek çok şirket tarafından uygulanan çok avantajlı erken rezervasyon fırsatlarının, yerli turistin satın alma alış kanlıklarını değiştirdiğine değiniyor. Bu kampanyaların yerli turist tarafından her yıl daha yoğun şekilde talep gördüğü bilgisini veren Erkan, Jolly Tur’un son birkaç yıldır erken rezervasyon sistemini yurtiçi otel özelinden çıkartarak Kıbrıs otelleri, kurvaziyer, kültür ve yurtdışı turlarında da uyguladığına dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıl toplam yurtiçi otel satışlarının yüzde 50’sinin erken rezervasyonlu satışlardan geldiğini hatırlatan Erkan, “2015’te bu oranm yüzde 55’e ulaşmasını bekliyoruz” diyor.

Oktay TEMELLER / Setur Turizm Genel Müdürü
“Kararınızı erkenden verin”

Tatil paketlerini normal fiyatından çok daha uygun almayı sağlayan erken rezervasyon kampanyaları, taksit seçenekleriyle de ödeme kolaylığı sunuyor. Ayrıca, erken rezervasyon fırsatları dilenen yer ve kategoride oda bulma sıkıntısını da ortadan kaldırıyor. Setur olarak 24 Kasım itibariyle yüzde 45’e varan indirimlerle satışa başladık. Seyahat severlerin dönemlere göre azalarak devam edecek erken rezervasyon indirimlerinden en yüksek faydayı sağlayabilmeleri için erken karar vermeleri gerekiyor. Yer problemi yaşamak istemeyenlerin hem otel hem de uçak için hızlı davranmasını tavsiye ediyoruz. Yerli turistlerin erken rezervasyona her geçen yıl ilgisi artıyor ve artık AvrupalIlar ile aynı koşullarda tatil yapabiliyorlar. Yaz sezonu rezervasyonlarının yüzde 50’si erken rezervasyon döneminde gerçekleşiyor. Otellerin önceliği de mümkün olduğunca erkenden oteli doldurmak ve boş kalan yerlere daha doğru aksiyonlar almak oluyor. 2015’te toplam bireysel yurtiçi tatil rezervasyonlarının yüzde 40’ının erken rezervasyon döneminde gerçekleşmesini öngörüyoruz. Yıl içerisinde dönemsel olarak yurtiçi ve yurtdışı turlar için de yeni kampanyalarımız olacak.

Sigorta ile tüketici korunuyor

Erken rezervasyon kampanyalarında özellikle altı çizilen erken rezervasyon sigortası ile tüketiciye vaçgeçme hakkı tanınıyor. Hemen hemen tüm şirketlerin sunduğu uygulama ile tüketicilere cezasız iptal hakkı tanınıyor. Uygulama kapsamında tüketiciye tatil dönemine 72 saat kalana kadar koşulsuz iptal hakkı sağlanıyor. Herhangi bir ceza veya ek ödeme olmadan verilen bu güvenceye, yüzde 1 gibi düşük oranlarda bir bedel karşılığında sahip olunabiliyor. Etstur ve Didimtur Yurtiçi Operasyon Direktörü Suat Özbek geçen sene tüketicilerin yüzde 94’ünün erken rezervasyon sigortasından yararlandığı bilgisini veriyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu