Haberler

Tarlabaşı çehresini değiştiriyor

tarlabasiÇalık Gayrimenkul tarafından gerçekleştirilen ve Türkiye’nin ilk kentsel yenileme projesi, Tarlabaşı 360, bölgede yaşayan halkın tepkileri ile tanınan bir proje olmuştu. Bölge halkı, evlerinden zorla atılıp bölgeden uzaklaştırıldıkları gerekçesi ile bir demek bile kurmuşlardı…

Tüm bu yaşananlara karşın proje hızla devam etti ve önümüzdeki günlerde satışı yapılmaya başlanacak. Bu proje ile bölgenin eski metruk görüntüsünden sıyrılıp çehresinin değişeceği belirtiliyor.


Ofis ve rezidans bölümleri için Kasım ayı içinde ön talep toplanmaya başlanan proje, Avrupa’nın “En İyi Kentsel Yenileme” projesi seçilmişti.

Toplam 20 bin metrekarelik alan üzerinde yaklaşık 150 bin metrekare inşaat alanına sahip olan proje, Tarlabaşı Bulvarı’na 220 metrelik cephesiyle de dikkat çekiyor.Beyoğlu Belediyesi’nin önderliğinde hazırlanan ve Türkiye’de kamu ve özel sektör ortaklığıyla yapılan ilk yenileme projesi olma özelliği taşıyan Tarlabaşı 360’da, 9 ada arasındaki sokak ve caddeler, sanat galerileri, şık mağazalar ve yemek mekanlarıyla nostaljik bir atmosfer oluşturulması amaçlanırken, açık hava ressamları ve müzisyenlerle yaşayan sokak kavramının da hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Tarihi doku modern mimari ile birleşiyor Taksim meydanına sadece 350 metre uzaklıkta ve İstiklal Caddesi paralelinde yer alan projenin cephe mimarisi tarihi dokuyu modern mimari ile birleştirirken aynı zamanda bulvar üzerinde yer alacak ticari alanlar, mağazalar ve kafelerle bölgenin yeni bir sosyal çekim alanı olmayı hedefliyor. Proje, geçtiğimiz günlerde sonuçlanan ve Avrupa’nın en prestijli gayrimenkul ödüllerinden biri olarak kabul edilen “European Property Awards”ta Avrupalı rakiplerini geride bırakarak “Kentsel Yenileme” kategorisinde birincilik ödülünü aldı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu