Şirket Haberleri

System Denim Yurtdışında Mağazalaşıyor

Türkiye’nin önemli denim üreticilerinden System Denim, BigBlue markasıyla sürdürdüğü mağazacılıktan bu yıl itibariyle tamamen çıktı.


Olivium’daki son mağazasını da kapatan şirket, Almanya’da mağazalaşma kararı aldı. System Denim, Almanya’da kendi mağazalarını açmak yerine 10-15 şubeli bir zincir markayı satın alarak büyümeyi planlıyor.

Massimo Dutti ve Zara gibi ‘çok sayıda dünya markasına üretim yapan ve BigBlue markasıyla yurtiçinde mağa-zalaşan Türkiye’nin önemli denim üreticilerinden System Denim, strateji değiştirdi. Uzun yıllardır hem üretici hem de perakendeci kimliğiyle faaliyet gösteren şirket, yurtiçinde sayısı 15’e ulaşan BigBlue markasıyla açtığı mağazalarını bu yıl itibariyle tamamen kapatırken mağazacılığa yurtdı-şında devam etme kararı aldı. Bunun için Almanya’yı seçen şirket, bu ülkedeki 10-15 şubeli bir zincir markayı satın almak için görüşmeler yürütüyor.

System Denim

Almanya’da uzun yıllardır bir ortakla çalıştıklarım ancak bu yıl pazara kendileri girme kararı aldıklarını söyleyen System Denim Yönetim Kurulu Üyesi Şeref Fayat, “Yüzde 50 ortak olduğumuz bir yapıdan pazarlamayı yüzde 100 kendimizin yapacağı bir yapıya geçiyoruz. Amacımız Almanya’daki 10-15 şubelik bir markayı satın alarak mağazalaşmak. Bunun için görüşmelerimiz sürüyor” diye konuşuyor.

Almanya’ya aylık 10 bin adetlik satışları olduğunu belirten Fayat, “Çin gündeme gelmeden önce Almanya’ya aylık 50 bin satış yapıyorduk.

Çin’in ucuz ürünleri devreye girince bu rakam geriledi. Şimdi ilk aşamada 15 bin adet satışa ulaşmayı ve daha da artırmayı hedefliyoruz” diyor.

ÇİN VE ABD GÜNDEMDE

Yıllık 1 milyon 800 bin adetlik üretim yapan System Tekstil, AB ülkeleri başta olmak üzere çok sayıda ülkeye ihracat yapıyor. Şirketin yeni hedefinde ise Çin ve ABD pazarı var.System Denim geçen yıl 25 milyon dolar olan cirosunu bu yıl 30 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor. Büyüme hedefleri doğrultusunda yatırım yapan şirket, İstanbul Habip-ler’deki yıkama tesisinin bulunduğu noktaya paketlemeyi de getirerek 1 milyon TL’lik bir yatırım yaptı. Böyle-ce 8 bin metrekarelik bir alanda yıkama ve paketlemeyi birleştirdi. Şirket, ayrıca 8 bin metrekarelik alanda faaliyet gösteren dikim tesislerine de 1,5 milyon TL’lik yatırım yaptı.

CEYLANPINAR’A FABRİKA KURUYOR

System Denim’in önemli bir yatırımı da Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde açılması planlanan fabrika. Mayıs ayında bitmesi planlanan proje bir takım sorunlar nedeniyle gecikti. Yetkililerin gösterdiği araziyi aldıklarını, yatırım teşviğinin çıktığını söyleyen Fayat, “Sonbahara kadar fabrikanın 2 bin metrekarelik kısmının tamamlanması planlanıyor. İlk aşamada 150 kişi işe alınacak. 4 milyon dolarlık yatırım tamamlandığında ise burada 500 kişi çalışacak” dedi.

Kendisi Kayserili olan Fayat’ın Ceylanpınar’a yatırım yapmasında 15 yıldır birlikte çalıştığı bir atölye sahibinin büyük etkisi oldu. Ceylanpınarlı olan atölye sahibine de küçük bir ortaklık verdiklerini söyleyen Fayat, bu kişinin bölgeye giderek üretim yapacak ekibi yetiştireceğini belirtiyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu