Salı , Ocak 16 2018

Swype KlavyeSwype KlavyeAkıllı cep telefonlarımızda kullandığımız klavyelerde hızlı ve hatasız yazı yazmak pek çoğumuz için zor. Bu klavyelerin kullanım kolaylığı, kullanıcının parmak kalınlığı ile ters orantılı. Hatta İngilizcede dokunmatik ekran kullanıcıları tarafından yapılan yazım hatalarını betimleyen bir tanım bile ortaya çıkmış: Şişman parmak sendromu.

Bu yazımızın konusu, şişman parmak sendromuna karşı geliştirilen klavyelerden biri olan Swype. Svvype’ın çalışma ilkesini, parmağınızı kaldırmadan klavye üzerinde uygun harfler üzerinde gezdirmeniz, programın da yazmak istediğiniz kelimeyi tahmin etmesi şeklinde açıklayabiliriz. Örneğin “TÜBİTAK” kelimesini yazmak için T-Ü-B-İ-T-A-K harfleri üzerinde parmağınızı gezdiriyorsunuz.
Normal şartlarda 7 harfe basmanız gerekirken, Svvype ile sadece parmağınızı ekranda hızlıca gezdiriyorsunuz. Svvype ile dakikada 40 kelime yazabiliyorsunuz.

Svvype ayrıca daha önceki yazım alışkanlıklarınızı öğrenerek hem yazdığınız kelimeyi daha iyi tahmin edebiliyor, hem de yazacağınız bir sonraki kelimeyi tahmin ederek size önerebiliyor. Örneğin ben telefonumda “Osman”kelimesini girdiğimde soyadım olan “Topaç” kelimesini öneriyor. Svvype sadece kelime kullanım alışkanlıklarınızı değil, dinamik olarak değişen dil kullanımını da toplumsal bazda takip ederek kelime veri bankasını sürekli yeniliyor. Dolayısıyla örneğin “Soma” yazdığınızda “maden” kelimesini size önerebiliyor. Ayrıca Dragon Dictation özelliğini kullanarak klavyeye hiç gerek duymadan sesli komutla da metin girebiliyorsunuz. 1990’lardan günümüze kadar üzerinde çalışılan Dragon Dictation ses tanımlama sisteminin,Türkçemiz için de bu kadar başarılı olması sevindirici.

Mutlaka Okuyun:  Hızlı teslimat işinde rekabet kızışıyor
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Çok Geç Olmadan Mars’ta Yaşamı Bulmalıyız

YAKIN ZAMANDA ASTROBIO-LOGY DERGİSİNDE HERKESİN DÜŞÜNDÜĞÜ AMA KONUŞMAKTAN ÇEKİNDİĞİ ALBERTO FAIREN VE ARKADAŞLARININ KALEME ALDIĞI …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir