Şirket Haberleri

Sürdürülebilir bir franchising sistemine sahibiz

McDonald’s olarak, dünyadaki önemli mimarlar tarafından tasarlanan ve misafirlerimizin kendilerini daha rahat hissedecekleri dekorasyon unsurlarını kullanarak farklı restoran konseptleri yaratmaya özen gösteriyoruz. Bu konseptin yaratılma aşamasında ise tabiî ki işletmecilerimizin de görüşlerine başvuruyoruz.


McDonald’s Türkiye’nin başarı grafiğinin her geçen gün artmasının sırrı nedir?

McDonald’s olarak sırrımız; dünyanın en değerli dördüncü markası olarak değerlerimizle, kalitemizle, misafir odaklı yaklaşımımızla ve işletmecilerimizle birlikte canla başla çalışmamızdır. Özellikle son yıllardaki başarılı çalışmalarımızın, iş sonuçlarımıza olumlu yansıdığını belirtmeliyim. 2012 ve 2013’te yüzde 30 büyüdük. 2013 yılında, bağlı bulunduğumuz APMEA bölgesinde 37 ülke arasında restoran satışlarını en çok artıran ülke ödülünü kazandık. 2014 yılında çift haneli rakamlarla büyümemizi sürdürmek istiyor, yılı yüzde 30’luk bir büyüme ile kapatmayı planlıyoruz.

Geçtiğimiz iki yıl içerisinde çift haneli rakamlarla büyümenin yanı sıra,Türkiye genelinde yeni restoran açılışlarını hız kesmeden sürdürdük. 2012 yılında 34, 2013 yılında 31 yeni restoran açtık. Böylece iki yıl üst üste McDonald’sTürkiye tarihinin en yüksek restoran açılışlarını gerçekleştirmiş olduk. Halihazırda restoran sayımız 237’ye ulaştı. 2014 yılı içerisinde 42 yeni restoran açmayı planlıyoruz. Son yıllardaki büyümemizde işletmecilerimizin de çok büyük katkısı var. 2013 yılında işletmeci ağımızı da genişletmeye devam ettik. Sistemimize 19 yeni işletmeci katıldı. Bundan sonraki dönemlerde de Türkiye’nin tüm potansiyel illerinde girişimciler ile büyümeyi hedefliyoruz.

McDonald’s

Biz McDonald’s’ta daima sektörümüzde iyi uygulamalara öncülük edip, tüketicilerimizin bizden beklentilerini henüz onlar talep etmeden anlamayı ve karşılamayı hedefliyoruz. Bizim amacımız bu beklentilerin gelişme yönlerini iyi analiz ederek bunları karşılayacak çalışmalar yapmak ve bunu deneyimin bütününe yaymak. Bunlar arasında McDonald’s’ın sunduğu vazgeçilmez lezzetleri Türk damak tadına uygun olarak, dünya mutfağından farklı lezzetler sunarak, mevcut ürünlerimize alternatifler geliştirilmesini sağlamak, yeni lokasyonlarda restoranlar açmak, ve sisteme daha çok işletmeci katmak yer alıyor. Bunların yanı sıra restoranlarımızın modern mimarisi, yeni dekoru, özel müzik yayını, McD Cafe’leri gibi yeniliklerimizin de öncü anlayışımızın birer göstergesi olduğunu düşünüyorum. McDonald’s olarak bu yöndeki öncü çalışmalarımızı sürdürmeye kararlıyız.

McDonald’s, her zaman sektörünün vizyonunu genişleten ve standartlarını yükselten itici bir güç olmuştur. McDonald’s olarak her konuda olduğu gibi sürdürülebilirlik konusunda da Türkiye’deki hızlı servis sektörüne öncülük ediyoruz. Bu yıl ilkini yayımlamakta olduğumuz Sürdürülebilirlik Raporu ile 2011 -2012 yıllarına ait sürdürülebilirlik performansımızı paylaşıyoruz. 1986 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren McDonald’s, ülkemizi hızlı servis sektöründeki dünya standartları ve know-how ile tanıştırdı. Şimdi de sürdürülebilirlik stratejimizi, taahhütlerimizi, uygulamalarımızı ve performansımızı paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu rapor; kalitemize, ürünlerimize, sistem ve uygulamalarımıza ne kadar güvendiğimizin bir göstergesidir.

Mevcut kaç adet McDonald’s işletmecisi bulunuyor? Kaçı kendinize ait?

238 restoranımızın 58 tanesi işletmeciler tarafından çalıştırılıyor. 179 restoran kendimize ait.

Lokasyon bulma aşamasında destek veriyor musunuz? “Kesinlikle hayır” dediğiniz lokasyon var mı?

Lokasyonu McDonald’s olarak biz buluyoruz. Bununla ilgili işletmecimizden bir beklentimiz olmamakla birlikte, işletmeci adaylarının bulduğu lokasyonlardan uygun olduğunu düşündüklerimizi de değerlendiriyoruz. Türkiye’de her bölgeyi değerlendiriyoruz. Potansiyel gördüğümüz her il veya yerleşim bölgesinde yer almayı hedefliyoruz. Restoran açmak istediğimiz bölgelerde öncelikle ayrıntılı bir fizibilite çalışması yapıyoruz. Ardından restoranın açılıp-açılmamasına karar veriyoruz.

İşletmecilik şartlarınız hakkında bizi bilgilendirebilir misiniz?

Bir McDonald’s işletmecisi olmak için başlangıç bedeli olarak 30 bin dolar artı KDV ödemek gerekiyor. Ortalama yatırım maliyeti ise, restoranın tipine ve büyüklüğüne bağlı olarak 350 bin ile 400 bin dolar arasında gerçekleşiyor, işletmecilik şartlarımız hakkında bilgi almak isteyenler ise bize 0212 336 34 00 nolu telefon numarasından ya da www.mcdonalds.com.tr adresinden ulaşabilir.

McDonald’s açmak isteyen bir yatırımcı adayı hangi evrelerden geçiyor?

Geçirilen evreleri, işletmeci adayının başvuru formunun değerlendirilmesi, franchising müdürü ile ilk mülakat, adayın bir McDonald’s restoranında 5 günlük iş Başında Değerlendirme (İBD) programına katılması ve yönetim tarafından da onaylanması durumunda 6-8 ay sürecek eğitim programına başlaması olarak sıralayabiliriz.İşletmecilik sisteminin girişimciler açısından avantajları nelerdir? Girişimcilere önerileriniz nelerdir? McDonald’s, bütün dünyada başarısını işletmecileri, çalışanları ve tedarikçilerinden oluşan sac ayağının başarısına bağlayan bir şirket. Bu üç ortağın birlikte kazandığı sistemleri geliştirme konusunda McDonald’s’ın literatüre geçmiş uygulamaları var. McDonald’s; işletmeciyi eğitiminin başlangıcından lisans süresinin sonuna kadar her anlamda destekleyen ve geliştiren bir altyapıyı sağlayan, sürdürülebilir gerçek bir işletmecilik sistemine sahip. McDonald’s’ta işletmecilik sistemi hali hazırda kendini kanıtlamış bir sistemin parçası olma faydasını sağlıyor. Bununla birlikte her sistemin oturmuş olduğunu söylemek biraz zor. işletmecilik sisteminde asıl süreç, işletmecilik haklarının satın alınmasından sonra başlıyor, işletmecilik sistemleri ciddi bir altyapı, tedarik sistemi, know-how, standartlar ve organizasyon gerektirir. Bu nedenle işletmecilik almayı düşünen adayların işletmecilik veren şirketi çok iyi araştırmaları, o şirketin diğer işletmecileriyle önceden görüşmeleri ve özellikle tedarik, altyapı ve know-how konusunda ne kadar destek alabileceklerinden emin olmaları gerekir.

Açılacak olan restoranın dekorasyon konsepti nasıl belirleniyor? İşletmeci, bu konuda inisiyatif sahibi mi?

Restoranın dekorasyon konseptine, açılacak restoranın niteliğini ve ziyaretçilerimizin beklentilerini göz önüne alarak karar veriyoruz. McDonald’s olarak, dünyadaki önemli mimarlar tarafından tasarlanan ve misafirlerimizin kendilerini daha rahat hissedecekleri dekorasyon unsurlarını kullanarakfark-lı restoran konseptleri yaratmaya özen gösteriyoruz. Bu konseptin yaratılma aşamasında ise tabiî ki işletmecilerimizin de görüşlerine başvuruyoruz.

Anadolu’dan gelen talepler nasıl?

Dünyanın en değerli dördüncü markası olan ve Türkiye’de Anadolu Grubu çatısı altında faaliyet gösteren büyük bir marka olarak, yeni girişimciler için çok cazip bir işletmecilik modeli sunuyoruz. Dolayısıyla Anadolu’da da özellikle talep edilen bir franchising işletmesiyiz. Girdiğimiz Anadolu şehirlerinde yerel işletmecilerimizle çok iyi sonuçlar alıyoruz.

Yıllardır herkes ürünlerinizi severek yiyor. Biraz bundan bahsedebilir misiniz?

McDonald’s olarak her konuda sektöre öncülük etmekten gurur duyuyoruz. Biz de Türkiye’de ürün yelpazemizi sürekli geliştiriyor ve yeniliyoruz. Bir yandan mevcut ürünlerimizin malzeme ve hazırlama koşullarını geliştirirken, diğer yandan yeni ürünler ile tüketicilerimizin değişen ihtiyaçlarına yanıt veriyoruz. Tüketicilerimizin bizden beklentilerini henüz onlar talep etmeden anlamayı ve karşılamayı hedefliyoruz. Amacımız bu beklentilerin gelişme yönlerini iyi analiz ederek bunları karşılayacak çalışmalar yapmak. Bu çalışmalar neticesinde iki yıl boyunca 60’ı aşkın yeni ürün tasarladık. Tamamen Türkiye’ye özel üretilen McBeefy, Suudi Arabistan, Birleşmiş Arap Emirlikleri, Kuveyt, Katar, Umman, Bahreyn ve Ürdün’den oluşan bölgede ‘TheTurkish’ ismiyle Limited Time Offer olarak dünya lezzetleri arasında satışa sunuldu. Yine Türkiye için tasarladığımız tavuk topları fikrini de APMEA bölgesine ihraç ettik. McDonald’s olarak bu yöndeki öncü çalışmalarımızı sürdürmeye kararlıyız.

 

McDonald’s Gayrimenkul ve Franchising Direktörü Ayperi SakızlıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu