Haberler

Şirketlerin Topluma ve Çevreye Katkıları

P&G TÜRKİYE
Önceliği toplum ve çevre sorunları

P&G Türkiye, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında gençlerin hijyen ve eğitimine önem veren, gençlerin özgüven duygularını sporla arttırmaya yönelik projeler yürütüyor. Bu projelerden biri “Olimpik Anneler”. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) ile Türkiye çapında çocukların spora teşvik edilmesi amacıyla bu projeyi başlatan P&G Türkiye, ünlü sporcu anneleri, çocuklarına spor yaptıran anneler ve fikir önderlerinden oluşan “Olimpik Anneler Kurulu”nun da desteğini aldı. Proje kapsamında tüm marketlerde hayata geçirilen “Paket = 1 Destek” kampanyası ile P&G ürünlerinden alan tüketicilerin spora destek olması sağlandı.


2004’ten beri Migros ve Özel Olimpiyatlar Türkiye Organizasyonu ile birlikte “Özel Olimpiyatlar Projesi”ni yürüten firma, zihinsel engelli çocuk ve gençlerin özgüven kazanmalarına ve kişisel karar verme becerilerinin gelişmesine ortam sağladı. 5 bine yakın özel sporcu projeden yararlandı. Tüm çabaların da katkısıyla özel sporcular son 10 yılda 44’ü altın, toplam 124 madalya kazandı.

Bu arada P&G markalarından Orkid’in 1993’de Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle başlattığı ERDEP (Ergenlik Dönemi Değişim Programı) kapsamında bugüne kadar 81 ilde toplam 15 milyon öğrenciye ve annelerine ergenlik konusunda eğitim verildiğini belirtelim.

P&G Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu, “Ekonomik, çevresel ve ope-rasyonel iyileştirmeler anlamında büyük değer taşıyan sürdürülebilir
kalkınma politikalarımızın en önemli ayaklarından birini hiç kuşkusuz insan odaklı sosyal politikalar oluşturuyor. P&G olarak önümüzdeki yıllarda da toplum ve çevre sorunlarına çözüm üretmeye devam edeceğiz” diye konuşuyor.

TEKFEN HOLDİNG
Somali kadınlara hibe

Tekfen Holding, topluma hizmet niteliğinde sürdürdüğü faaliyetlerini daha ileriye götürmek üzere, 1999 yılında Tekfen Vakfı’m kurdu. Vakfın ana faaliyet alanı, eğitim ve kültür-sanat. KSS projelerinde, sürdürülebilirliği esas alarak, bu alanlardaki uzun soluklu projelere odaklanıyorlar. Vakıf, her yıl lise ve üniversite öğrencisine karşılıksız eğitim bursu veriyor. Bugüne kadar 2 bine yakın öğrencinin mezun olmasında katkısı olan vakıf, bu yıl da 500 öğrenciye burs verecek. Başvurular, 7-20 Eylül 2015 tarihleri arasında, Tekfen-burs.org adresi üzerinden online olarak kabul edilecek.

Holding, 1992’de kurulan Tekfen Filarmoni Orkestrası ile 23 yıldır kültür-sa-nat alanında hizmet veriyor.

Tekfen, maden kazasıyla büyük yaralar alan Soma’yı da unutmadı. Facia sonrası Tekfen Vakfı’nda oluşturulan 2 milyon TL’lik fon ve TİSVA işbirliği ile Kasım 2014’te, Soma Tekfen Vakfı Mikrokredi Şubesi kuruldu. Yaklaşık 2 bin kadına ulaşmayı amaçlayan mikrokredi uygulaması çerçevesinde geçtiğimiz Temmuz ayı sonu itibariyle 231 kadın mikrokredi aldı.

Tekfen Vakfı YK Üyesi ve Tekfen Holding Kurumsal iletişim Koordinatörü Dori Kiss Kalafat, “Mikrokre-diden faydalanan kadınlar ile yakın temas halindeyiz ve Tekfen ailesi ve paydaşlarımıza yönelik ortak çalışmalar gerçekleştirmeye gayret ediyoruz. Bunun ilk örneği, geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda Somali kadınların bizim için yaptığı ve tüm çalışanlarımıza hediye ettiğimiz çilek reçeli oldu” diyor. Grup şirketleri de kendi KSS çalışmalarını yürütüyor. Örneğin Toros Tarım, 3 yıl süreyle “Mevsimlik Tarım işçileri ve Ailelerinin Sağlığının Geliştirilmesi” programına destek veriyor.

TEKZEN
Sokak hayvanlarına yuva buluyor

Tekzen Yapı Marketi, geçmişte TEMA, ENAT ve ÇEBDIK (Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği) gibi kurum ve kuruluşlarla gerçekleştirdiği projeler ve mağaza açtığı illerin ihtiyaç sahibi okullarına destek vererek topluma katkısını yansıttı. Firma şimdi de sokak hayvanlarını yeni ailelerine kavuşturuyor. Sokak hayvanlarının uyutulduğu, bakımsızlık ve sevgisizliğe terkedildikleri günümüzde firma, milyonlarca ziyaretçisi olan Tekzen.com.tr web sayfasında bir sosyal sorumluluk platformu, “Pet Çağrı Merkezi”ni oluşturdu. Pet Çağrı Merkezi, sahipsiz, kaybolan ve yuva arayan sokak hayvanlarını hayvansever-lerle buluşturuyor. Tekzen, ‘Turkey Cali Çenter Awards 2014′ yarışmasında “Sokak Hayvanlarını Sahiplendirme” isimli projesiyle ‘En Övgüye Değer Sosyal Sorumluluk Projesi’ ödülünün sahibi oldu.

TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ
Bebek için dev bağış

Türkiye Bankalar Birliği, tıbbi destek ve sosyal yardım programı olan “Çok Yaşa Bebek” kampanyasını, 2003 yılında, bebeklere tam ve yeterli tıbbi müdahale sunulmasına katkı sağlamak amacıyla başlattı. Birlik, kampanyayı, Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği, Türk Pediatri Kurumu ve Hacettepe Üniversitesi’nden uzmanlarca oluşturulan Danışma Kurulu işbirliğinde sürdürüyor.“Çok Yaşa Bebek” kapsamında bugüne kadar Türkiye’nin 66 ilindeki 135 hastaneye bağışta bulunuldu. Hastanelerin yenidoğan ve çocuk bölümlerine 12 yılda 12 milyon TL kaynak kullanarak bağışlanan 1.181 cihazla bugün yaklaşık 50 bini aşkın bebek hayata tutunuyor.

UNILEVER
çevresel ayak izini yarıya indirecek

Unilever, dünya çapında uygulanan “Sürdürülebilir Yaşam Planı” çerçevesinde 2020 yılına kadar üç temel hedef belirledi. Bu hedeflerden biri, 1 milyarı aşkın insanın sağlık ve hijyen düzeyinin geliştirilmesine yardımcı olmak. 2020 yılına kadar işini iki kat büyütmeyi hedefleyen Unilever, bunu yaparken de üretim ve ürünlerinin kullanım sürecinden kaynaklanan çevresel ayak izini yarıya indirmeyi amaçlıyor, Unilever’in üçüncü hedefi ise, 2020 yılına kadar küresel ölçekte tarımsal hammaddelerin yüzde 100’ünü sürdürülebilir kaynaklardan tedarik etmek ve 5 milyon kadına iş yaşamında fırsat sunarak daha güçlü olmalarına yardımcı olmak.

Bu hedef doğrultusunda, Türkiye’de bugüne kadar 18 binden fazla çay yetiştiricisine birebir eğitim veren Unilever, çay yetiştiricisi “Çaya Ses Ver” korosu ile Türkiye’de daha iyi çay tarımı uygulamalarını geliştirme çabalarını da Türkiye’ye duyurdu. Unilever markaları, hijyen bilincini yerleştirmek için de birçok projeyi hayata geçirdi.

Unilever Türkiye Dış ilişkiler Direktörü Ebru Şenel Erim, şu değerlendirmeyi yapıyor: “Sürdürülebilir yaşamı temel amaçlarının bir parçası haline getiren markalara sahibiz. “Unilever Sürdürülebilir Yaşam Planı” da bu markaların daha yaşanabilir gelecek adına yaptığı tüm yatırımlara yön verdiği gibi KSS çalışmalarının yol haritasını da çiziyor. Bu kapsamda markalarımızın gerçekleştirdiği projelerle 27 bin küçük ölçekli çiftçiye destek sağladık.”

KOSGEB
Girişimci kadınlara fırsat sunuyor

KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı), KalDer (Türkiye Kalite Derneği) ve iklimlendirme sektörünün öncü markalarından Daikin’in kadın girişimcilere destek olabilmek amacıyla geçtiğimiz yıl başlattıkları Daikin Sakura Programı, üç yıllık hedefini adım adım gerçekleştiriyor.

Eğitim ve işyeri desteği sağlayarak üniversite mezunu girişimci kadınlara fırsat sunan ve üç yılda 100 kadın girişimciyi iklimlendirme sektörüne kazandırmayı amaçlayan Daikin Sakura Programı, tamamlanan ikinci yıl seçmelerinin ardından

26 kadın girişimciyi daha iklimlendirme sektörüne kazandıracak. İlk yılında olduğu gibi ikinci yılında da büyük ilgi gören Daikin Sakura Programı, zorlu bir seçim sürecinin ardından yeni girişimci adaylarını belirledi. Eğitimlerini tamamlayan 8 kadın girişimciyi kendi işinin patronu yapan Daikin Sakura Programı’na bu seçmeler ile birlikte 26 genç girişimci adayı daha katılmış oldu.

Eylül ayı itibariyle 120 saat sürecek bir eğitim programına başlayacak olan bu 26 genç girişimci, finans, girişimcilik, perakende ve yönetim eğitimlerinin yanı sıra teknik konuları da içeren derslere katılacak.Önceki sayfa 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu