Haberler

Şirketlerin Topluma ve Çevreye Katkıları

Türkiye İş Bankası
Farklı alanlara destek veriyor

İş Bankası 2005 yılından beri Türkiye Satranç Federasyonu’nun ‘ana sponsorluğunu yürütüyor. Satrancın özellikle çocuklar arasında yaygınlaşmasını amaçlayan banka devlet ilkokul ve ortaokullarında 14 bine yakın satranç sınıfı açtı. Ayrıca sekiz yıl önce başladığı “81 İlden 81 Öğrenci” projesi ile her yıl Darüşşafaka sınavını kazanan 81 ilden 81 öğrencinin tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. “Altın Gençler, Ateşböceği Gezici Öğrenim Birimi” gibi kampanyaları da olan bankanın son yıllarda yürüttüğü “Karneni Göster Kitabını Al” kampanyası da çok ses getirdi. 2007-2008 Eğitim Öğretim yılından bu yana kampanya ile 8 milyon öğrenciyi 10 milyondan fazla kitapla buluşturdu. İş Bankası’nın ‘çevre’ konusundaki kurumsal sosyal sorumluluk projesi, “81 İlde 81 Orman” adıyla biliniyor. 2008 yılı sonunda TEMA Vakfı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı işbirliğinde başlatılan ve dikimleri beş yıl süren proje kapsamında tüm illerde toplam 1.500 hektar alana 2 milyon 205 bin adet fidan dikildi. Proje kapsamında KKTC’de de 22 hektar alana 35.200 adet fidan dikerek “Türkiye İş Bankası KKTC Ormanı”nı oluşturduğunu da belirtelim.


İş Bankası kültür sanat projelerini 2000 yılında kurulan İş Sanat çatısı altında yürütüyor. “Yıl Boyu Sanat, Yıl Boyu Festival” sloganıyla sanatsevere hizmet veren İş Sanat çatısı altında konserlerden sergilere kadar birçok aktivite gerçekleştiriliyor. Cumhuriyet tarihi iktisat tarihinde uzmanlaşmış ilk ve tek müze olan Türkiye İş Bankası Müzesi’nde bu sene düzenlenen “Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915 Sergisi” 125 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Dünyanın önde gelen açık hava müzelerinden biri olan Zeugma Antik Kenti’nde sürdürülen “Muzalar (Esin Perileri) Evi” kazı çalışmaları da 2012 yılından beri İş Bankası desteğiyle sürüyor. Bu destek 2017’ye kadar devam edecek.

HUAWEI TÜRKİYE
Geleceğe tohum ekiyor

Huavvei’nin bilgi ve iletişim teknolojilerine yatırım niteliğindeki küresel kurumsal sosyal sorumluluk projesi, Seeds For The Future’a (Gelecek İçin Tohumlar) bu yıl Türkiye de dahil edildi. Proje çerçevesinde Temmuz ayında Çin’e davet edilen 15 Türk öğrenci, eğitim ve kültür programını tamamlayarak Türkiye’ye döndü. Katılımcı öğrenciler, yaşadıkları deneyimleri ve projenin kendilerine sağladığı katkıları, farklı açılardan değerlendirdiler. Seeds For The Future projesine gelecek yıl da Türkiye’nin katılım sağlaması bekleniyor. Huavvei Gelecek İçin Tohumlar projesine, bugüne kadar dünya çapında 30’dan fazla üniversiteden 10 binden fazla öğrenci katıldı. Projenin temel amaçları arasında, genç nüfusa farklı bir kültürel bakış açısı kazandırmak, iş odaklı bir eğitim programının uygulanması, gençlerin kariyer hedeflerine katkı sağlamak, Türkiye’de Huawei teknoloji elçileri yaratmak ve bilişim alanında nitelikli bir insan kaynakları profili oluşturulması yer alıyor.

ING BANK
Turuncu Kalpler İşbaşında

ING Bank Türkiye, özellikle 2012’den bu yana uzun soluklu toplumsal yatırımlara odaklandı. Nisan 2013’ten bu yana “Turuncu Damla” sosyal sorumluluk programını ilkokul üç ve dördüncü sınıflarda uygulamaya başlayan banka, sekiz haftalık program boyunca çocukların tasarruf davranışlarını güçlendirmeye ve gelecek odaklı davranış, limitli kaynaklar, cazip ürüne karşı durabilme, istek ve ihtiyaç arasındaki fark, bütçeleme, sabırlı davranma ve grup kararları alabilme konularında bakış açılarım geliştirmeye katkı sağlayan eğitimler gerçekleştiriliyor. Turuncu Damla kapsamında bugüne kadar 20 bine yakın öğrenciye ulaşıldı.

Banka, çalışanlarım gönüllülük faaliyetlerine yönlendirmek için ise “Turuncu Kalpler” kurumsal gönüllülük programını hayata geçirdi. Program kapsamında, ING Bank çalışanları hem sosyal sorumluluk projelerine zaman-yetenek ve maddi destek yönünden katkıda bulunabiliyor hem de kendi projelerini paylaşabiliyor. Turuncu Kalp-ler’in ilk gönüllü etkinliği çocuklara fi-nansal okuryazarlık ve tasarruf eğitimi vermek oldu. ING Bank çalışanları bugüne kadar 2 bin 200 öğrenciye eğitim verdi. ING Grubu globalde sosyal sorumluluk ortağı olan UNICEF ile ise Türkiye’de okul öncesi eğitime destek veriliyor.

ING Bank Kurumsal İletişim Grup Müdürü Buket Okumuş, projelerin gelecek hedefleriyle ilgili şu açıklamada bulunuyor: “Turuncu Damla programımızın uzun soluklu bir proje olarak devam edeceğini belirtmek isterim. İstanbul’da uygulamaya alınan, öğretmenler ve gönüllülerin katkılarıyla birlikte şu anda dokuz ilde hayat bulan programımızın etki alanı genişlemeye, faaliyet alanına da yeni şehirler eklenmeye devam edeceğiz.Diğer yandan, UNICEF ile birlikte destek verdiğimiz okul öncesi eğitim merkezimizi Kahramanmaraş’ta gönüllülerimizin katkılarıyla bu yıl içerisinde açmayı hedefliyoruz. Bu merkez, hem bölgede ihtiyaç sahibi çocukların okul öncesi eğitime erişmelerine olanak tanıyacak, hem de anneler için mesleki eğitimlerin verileceği bir nokta haline gelecek.”

MASTERCARD
Kadınları finansal okuryazar yaptı

MasterCard, finansal okuryazarlığın ve finansal katılımın artmasını sosyal sorumluluğu olarak görüyor. Bu nedenle dünyada 50’den fazla ülkede, 500’den fazla finansal katılım programında 150 milyondan fazla insanın finansal hizmetlere ulaşmasını sağladı.

Hedefi, 2020’ye kadar 500 milyon kişiyi finansal hizmetlerle tanıştırmak.

MasterCard, Türkiye’de kadınların ekonomik yaşama aktif katılımını artırmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumu ve Turkish WIN iş birliğiyle “Evin Hesap Uzmanı Kadın” eğitim projesini hayata geçirdi. Projenin birinci fazı, Mayıs ve Haziran aylarında Türkiye’nin 10 şehrinde tamamlandı. Hedef, Ankara, Sakarya, Zonguldak, Manisa, Adana, Eskişehir, Kayseri, İstanbul, Bursa ve Antalya illerinde üç yılda 100 bin çalışan kadına ulaşarak eğitim almaları sağlanacak. Eğitimin ilk bölümünde kadınlar Sosyal Güvenlik Kurumu haklarını öğrenirken, FODER (Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği) tarafından hazırlanan ikinci bölümde ise finansal okuryazarlık konularında bilgi sahibi oluyorlar.

MasterCard kültür ve sanata desteğini “Paha Biçilemez İstanbul” projesi çatısı altında sürdürüyor. Ayrıca İKSV’nin sponsorları arasında olan şirket, 21-40 yaş arası, modern ve çağdaş sanata ilgi duyan gençleri İstanbul Modern bünyesinde buluştur-mayı amaçlayan Genç Mo-dern’in ana sponsorluğunu üstlendi.

MasterCard Türkiye Ülke Müdürü Yasemin Bedir, “Toplumsal sorumluluk duygumuz ve İstanbullu olma bilincimizle, İstanbul’un kültür ve sanat yaşamının zenginleşmesine İKSV aracılığıyla destek oluyoruz. Destek olduğumuz faaliyetlerden biri de MasterCard iş birliğiyle İstanbul Modern’de iki senedir klasikleşen açık hava sinemaları” diye konuşuyor.Önceki sayfa 1 2 3 4 5 6 7 8 9Sonraki sayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu