Pazar , Eylül 16 2018
Anasayfa / İş Fikirleri / Şirketlerin finansmanında yeni iş fikirlerinin gelişimi

Şirketlerin finansmanında yeni iş fikirlerinin gelişimiMini bono

Şirketlerin finansmanında yeni iş fikirlerinin gelişimi devam ediyor. Meksika’da ortaya konan bir iş fikri bu anlamda yeni bir modele işaret ediyor. MeksikalI bir gıda zinciri olan Chilango, müşterilerine bir “mini bono” yatırımı sunuyor. Buna göre şirkete en az 500 dolarlık yatırım yaparak yüzde 8 yıllık faiz ödemesiyle bu gıda zincirinin ürünlerinden belli ölçüde ücretsiz edinebiliyorsunuz.

Mini bono
Bir nevi alacağınız ürünler için paranızı peşin veriyorsunuz. Bu durum sizin daha uygun fiyatla bu ürünleri alabilmenize olanak sağlarken, şirket için de finansman anlamına geliyor. Tabii bu modelde sadece bedava ürün üzerine kurulan bir ilişki yok. Geleneksel bono yönteminde uygulanan model de geçerli. Crowdfunding sitesi Crowdtube tarafından altyapısı sağlanan bu iş fikri MeksikalI şirkete önemli bir kaynak sağlanmasına da yol açtı. The Economist’in paylaştığı rakamlara göre, Chilango bu şekilde 3 milyon dolara yakın kaynak sağladı. Bu rakam, hedefinin yüzde 80 üzerindeydi. Şirketin açtığı mini bonoları satın alan 585 yatırımcı var. Bu yolla yatırım yapan birçok şirket var. Bu modelin kendisi şirketler için de yeni bir iş fikri olarak değerlendirilebilirken, bu modelin altyapısına yönelik girişimler için de temel alınabilir.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

myfikirler.org

Bunu da İnceledinizmi ?

Para Kazandıran 50 İş Fikri Önerisi

Elektrikle çalışan mini traktör, tedarikçi seçimini kolaylaştıran mobil uygulama, rüzgar tribünlerinde ses azaltan metot… Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir