Şirket Haberleri

Selçuklu, AB’ye açılım belgesi aldı

ismail oncelTürkiye ilaç sanayiinde Anadolu’ya bir kalemde gerçekleşen en büyük yatırım, Konya merkezli Selçuklu Holding imzasını taşıyor. 2012 yılında başlanan İlko İlaç toplam 100 milyon dolarlık yatırım ile iki yıl içinde faaliyete geçirildi. Meyvelerini de kısa sürede aldığını söyleyebiliriz bu yatırımın. Güney Koreli Genexine ile yüzde 50 ortaklık ile kurulan İlkogen, kanser ağırlıklı AR-GE çalışmalarına imza atacak. 2017 yılına kadar biyoteknolojik alanda üretilecek ilaçlar, Türkiye ve dünya piyasalanna sunulacak.

Grubun ilaçta bir önemli adımı da geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. İlko İlaç, İngiltere’den alınan CMP belgesi ile Avrupa Birliği’ne akredite şirket ünvanını elde etti. Bu belge için uzun süreli bir çalışmanın gerçekleştiği şirkette, yoğun prosedürler ve denetimler neticesinde alman belge ile AB ülkelerine ilaç üretiminin önü açıldı. Selçuklu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Öncel, “Çok iyi bir tesis kurduğumuza inanıyorduk. Yaptığımız ortaklık ve aldığımız uluslararası belgeler teknolojimizi ve hizmet anlayışımızı en iyi şekilde perçinledi” dedi.


Hali hazırda iç pazara satış gerçekleştiren İlko’nun ilk etapta hedef pazarları arasında Türk Cumhuriyetleri var. İlk etap ürün de Azerbaycan ve Gürcistan’a gerçekleştirilmiş. Saman içerisinde ihracat pazarları Avrupa ülkelerine dönük de genişletilecek.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu