Haberler

Şehitkamil dönüşerek modernleşme yolunda

Şehitkamil Belediyesi, İpekyolu, Onatkutlar ve Yaprak Mahallesi kentsel dönüşüm bölgelerinde başlattığı çalışmalarına devam ediyor. Belediye, özellikle küçük ve orta ölçekli sanayicilerin önünü açmak amacıyla ilçenin farklı noktalarında altyapı ve üstyapı çalışmaları yürütüyor…


ŞEHİTKAMİL Belediyesi, Türkiye çapında örnek projeler uygulayarak ilçenin görünümünü değiştirmeyi sürdürüyor. Şehitkamil genelinde başlatılan kentsel dönüşüm, yol açma, imar ve konut çalışmaları vatandaştan büyük destek buluyor. Türkiye’ye örnek projeleri hayata geçirme başarısı gösteren Şehitkamil Belediyesi, çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Hizmetlerle değişen Şehitkamil, her geçen gün daha da modernleşiyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM MEMNUN EDİYOR

Şehitkamil Belediyesi, vatandaşın hayat standardını yükseltmek amacıyla İpekyolu, Onatkutlar ve Yaprak Mahallesi kentsel dönüşüm bölgelerinde başlattığı çalışmalarına devam ediyor. Türkiye genelinde uygulanan kentsel dönüşüm çalışmaları içerisinde hayata geçirdiği örnek projelerle adından sıkça bahsettiren Şehitkamil Belediyesi, vatandaşı mağdur etmeden ev sahibi yapıyor.

Şehitkamil Belediyesi, Türkiye’deki belediyeler içerisinde kentsel dönüşüm kapsammda evi yıkılan kişilere koşulsuz, kurasız ev alma hakkı tanıyan ilk belediye oldu. TOKİ işbirliğiyle önemli projelerin altına imza atan Şehitkamil Belediyesi’nin hareket noktası insanların en ekonomik şekilde ve en nitelikli konutu almasını sağlamak. Şehitkamil Belediyesi, kentsel dönüşüm çalışmaları sonucunda dezavantajlı bölgeleri avantajlı ve modern yaşam alanlarına çeviriyor. Şehitkamil Belediyesi, bugüne kadar hiç kimseyle kamulaştırma konusunda sorun yaşamadı.

sehitkamil-kentsel-donusum

KALİTELİ VE YAŞANABİLİR KONUTLAR

Gaziantep’te yaşanan konut sıkıntısını sonlandırmak ve yeni yaşam alanları oluşturmak amacıyla çalışmalarına aralıksız devam eden Şehitkamil Belediyesi, tamamladığı ve teslim ettiği konutların ardından yeni konutlar inşa etmeyi sürdürüyor. Vatandaşı mağdur etmeden ev sahibi yapmayı amaçlayan Şehitkamil Belediyesi, Türkiye’deki belediyeler içerisinde kentsel dönüşüm kapsammda evi yıkılan kişilere koşulsuz, kurasız ev alma hakkı tanıyan ilk belediye olma unvanını elinde bulunduruyor. Daha önce Şiri-nevler’de 722 konut, Gazikent’te 223 konut, Seyrantepe’de bin 700 konut inşa eden Şehitkamil Belediyesi, son olarak da Selimiye Mahallesi’ndeki 147 konuttan oluşan Zeytinli Konutlarını tamamladı ve halkın hizmetine sundu. Şehitkamil Belediyesi, vatandaşın konut ihtiyacının karşılanması adına yeni konut projelerine devam ediyor.

İMAR BÜYÜK YANKI UYANDIRDI

İbrahimli, Beykent, Gazikent, Karacaahmet bölgelerinde gerçekleştirdiği imar çalışmalarıyla halkın takdirini kazanan Şehitkamil Belediyesi, özellikle îbrahimli’de uyguladığı projeyle büyük ses getirdi. Şehitkamil Belediyesi, 7 milyon 500 bin metrekarelik büyük bir alanda aynı anda hem imar uygulaması hem de altyapı çalışması yapan ilk belediye oldu. İbrahimli 2 bölgesine uygulanan çalışma, Türkiye’ye örnek teşkil edecek. Sona yaklaşılan çalışmaların tamamlanmasıyla çok nitelikli bir alan Gazianteplilerin hizmetine sunulmuş olacak.

YENİ YOLLARLA MODERN ŞEHİTKAMİL

Türkiye’nin en hızlı büyüyen kentlerinden biri olan Gaziantep, Şehitkamil Belediyesi’nin katkılarıyla gelişimini sürdürüyor. Şehitkamil Belediyesi, özellikle küçük ve orta ölçekli sanayicilerin önünü açmak amacıyla ilçenin farklı noktalarında altyapı ve üstyapı çalışmaları yürütmeye devam ediyor.

Kentin hızlı büyüyen ekonomisine katkı sunabilmek adına yeni iş sahaları açan Şehitkamil Belediyesi, KÜSGET bölgesinin devamı olan Çimento Fabrikası arazisindeki yol çalışmalarını tamamladı. Ayrıca bu bölgede bulunan Halıcılar Sitesi ve 25 Aralık Sanayi Sitesi ile otoban arasında kalan bölgede de yol açma ile genişletme çalışmaları devam ediyor. Karacaahmet bölgesinin Beylerbeyi tarafında kalan kısmında da çalışmalar sürüyor.

Özellikle imara yeni açılan yerleşim alanlarında örnek altyapı çalışmaları gerçekleştiren Şehitkamil Belediyesi; Gazikent, Beylerbeyi ve Beykent bölgesinde altyapı ile yol açma çalışması başlattı ve tamamladı. Türkiye’ye örnek teşkil edecek ibrahimli 2 bölgesi ve Karacaahmet bölgesindeki altyapı ile yol açma çalışmalarında da sona yaklaşıldı.

ÇİFTÇİNİN YÜZÜ GÜLDÜ

Şehitkamil Belediyesi, köyden mahalleye dönüştürülen alanların arazi yollarını açıyor. Çiftçinin işini kolaylaştırmak amacıyla kayalık alanlarda büyük zorluklarla açılan arazi yolları, çiftçilerin güzünü güldürdü. Şehitkamil Belediyesi’nin ‘Yol Medeniyettir’ anlayışıyla yürüttüğü çalışmalar, kırsal alanların modernleşmesine katkı sağlıyor.Büyükşehir Yasası ile birlikte hizmet ağı genişleyen Şehitkamil Belediyesi, ilçe sınırları içerisindeki mahalle olan köylere en kaliteli hizmeti ulaştırıyor. Mahalle sakinlerinin sıkıntı yaşadığı arazi yolları üzerinde çalışmalar yapan Şehitkamil Belediyesi Fen işleri Müdürlüğü ekipleri, bugüne kadar 124 kilometre arazi yolu açarken, açılan arazi yollarına 165 ton mıcır döktü.

Şehitkamil Belediyesi’nin açmış olduğu arazi yollarıyla Acaroba, Aktoprak, Atalar, Battal, Bayatlı, Bedirköy, Beyreli, Bozobası, Büyükpınar, Cerit Yeniyapan, Dımış-kılı, Durnalık, Eski Şarkaya, Yeni Şarkaya, Güngürge, Işıklı, İncesu, Iskenderli, Kabasakız, Karadede, Karpuzkaya, Kozluyazı, Küllü, Sarılar, Sofalıcı, Suboğaz, Tokdemir, Tuğlu, Üçgöze, Yamaçoba, Yeşilce ve Zülfikar mahallesi olmak üzere toplam 32 mahalle birbirine bağladı.

ÖDÜLLÜ SANAT MERKEZİ YAPILACAK

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Sanat Merkezi Ulusal Mimari Fikir Projesi Yarışması’na ilişkin, “Amacımız; Gaziantep’te nitelikli ve yaşayan bir mekan elde edebilmek” dedi.

EKSİKLİK GİDERİLECEK

Şehitkamil Belediyesi, Türkiye’nin ve bölgenin en önemli organizasyon adreslerinden biri olan Şehitkamil Kültür ve Kongre Mer-kezi’nin ardından şimdi de ilçeye bir sanat merkezi kazandırmak için kolları sıvadı. Şehitkamil Belediyesi, TMMOB Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi ile birlikte ilçeye önemli bir kültür-sanat yatırımı daha kazandırmaya hazırlanıyor. Ulusal çapta bir proje oluşturmayı hedefleyen Şehitkamil Belediyesi, uzun yıllardan sonra kamu eliyle ulusal bir mimari yarışması düzenleniyor. Şehitkamil Belediyesi, düzenlediği yarışma sonrasında Gaziantep’te yaşanan sanat merkezi eksikliğini giderecek.

ŞEHİTKAMİL BELEDİYESİ SANAT MERKEZİ

Projenin yarışma yolu ile yapılmasındaki amaç, kültür, sanat, bilim ve çevre değerlerinin çok sayıda seçenekten ekonomik, işlevsel ve yenilikçi çözümlerin seçilmesine uygun ortam sağlamak. Projede birinci olana 50 bin TL, ikinci olana 40 bin TL, üçüncü olana 30 bin TL ödül verilecek. Yarışma 14 Haziran 2016 günü saat 17.00’da sona erecek. Proje hakkında ayrıntılı Dİlgi Şehitkamil Belediyesi resmi internet sayfasından elde edilebilecek.

YOĞUN KATILIM OLDU

Amaçlarının nitelikli ve yaşayan bir mekan elde edebilmek olduğunu kaydeden Başkan Rıdvan Fa-dıloğlu, sembol olacak bir yapı oluşturmayı hedeflediklerini söyledi. Yapılan yarışmaya yoğun bir talep olduğunu kaydeden Başkan Fadıloğlu, “TMMOB Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi ile birlikte başlatmış olduğumuz yarışma devam ediyor. Geçen hafta itibariyle proje noktasındaki soruları aldık. Bunlarla ilgili cevaplar yazıldı, süreç devam ediyor. Amacımız, Gaziantep’te nitelikli ve yaşayan bir mekan elde edebilmek. Bu konuda da yerel unsurlara bağlı kalmadan ulusal ölçekte bir yarışma düzenledik. Şu ana kadar Türkiye’nin her noktasından yoğun bir katılım olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

SEMBOL BİR YAPI

Ulusal çapta bir yarışma düzenlemenin heyecan verici olduğunu belirten Başkan Rıdvan Fadıloğlu, “Böyle bir yarışmanın Gaziantep’te yeniden yapılıyor olması, bir heyecan uyandırdı. En son Gaziantep Hükümet Binası yarışma projesiyle yapılmıştı. Ondan sonra bir yarışma projesi gerçekleşmemişti. Biz, hem katılımcılığı arttırmak hem de daha farklı fikirleri ortaya koyabilmek adına bir çalışma yapmaya çalıştık. Yarışmanın jürisinin de şehir dışından ve bu konunun üstadı şahıslar tarafından yapılıyor olması da ayrıcalıklı bir olay. Bizim buradaki amacımız hem içerdeki fonksiyonları kazanabilmek hem de dışıyla ilgili olarak da sembol bir yapı olmasını sağlamak. Şehrimize gelen vatandaşlarımızın önünde resim çektirebileceği veya ‘benim mutlaka bu mekanı görmem gerekir’ diyeceği bir çalışma olmasını istiyoruz. Umarım yarışma sonuçlandıktan sonra da bu projeyi en kısa sürede hayata geçiririz” ifadelerini kullandı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu