Şirket Haberleri

Samsung’u KOBİ’lere Götürecek

tansu yegenTüm dünyada bulunduğu alanlarda rakiplerine kafa tutan, Apple gibi bir devin tahtını zorlayan Güney Koreli Samsung’un bu performansı aslında işin uzmanlarını şaşırtmıyor. Bizi de.

Taa 2000’li yılların başında grubu, örneğin cep telefonu pazarında daha ilk beşte bile yoklarken yakından tanıma fırsatı bulmuştuk çünkü. Hem de Seul’de, insanların arı gibi çalıştığı, ilaç fabrikasını aratmayan üretim tesislerini gezerken.


Güney Kore 1998 krizinden yeni çıkmıştı ve ayağa kalkma hamleleri yaparken en çok güvendiği üç devden biri Samsung idi. Bugün televizyondan akıllı telefona, bilgisayardan fotoğraf makinesine, kameraya, beyaz eşyaya, tıbbi cihazlara kadar uzanan onlarca değişik alanda boy gösteriyor. Bu yıl sonunda 187,8 milyar dolarlık ciroya imza atmaya hazırlanıyor.

79 ülkede 235 bin çalışanı bulunan Samsung, başansını iyi sanayiciliği kadar her ülkede iyi bir yönetim ekibi kurmasına da borçlu. Bu beceriyi Türkiye’de de gösteriyor. Bilişim ve telekomünikasyon teknolojileri sektörünün yakından tanıdığı bir isim olan Tansu Yeğen, kurumsal ve KOBİ pazarına yönelik çalışmaları yönetmek üzere, Samsung Electronics Türkiye de kurumsal çözümler direktörü olarak göreve başladı.Yalnızca alanının değil, tüm iş dünyasının çok yakından tanıdığı bir isim Tansu Yeğen. 1985 yılında Alman Lisesi’ni bitirmesinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olan ve Marmara Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamlayan Yeğen, bugüne kadar ulusal ve uluslararası şirketlerde önemli pozisyonlarda çalıştı.

1991de çalışma hayatına Digital Equipment’ta IT uzmanı olarak başladı. Ardından önemli şirketlerde uzun süreli üst düzey sorumluluklar aldı. Hewlett Packard (HP) Türkiye’de dört yıl satış ve pazarlama müdürü, Microsoft’ta yedi yıl genel müdür yardımcısı olarak görev yaptı. Apple IMC’de genel müdür, Turkcell’in dış operasyonlarında üst düzey yönetici pozisyonlannda bulundu. Yeğen, bu görevinden önce de IBM Türkiye için ter döküyordu.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu