Girişimcilik Haberleri

SambaPOS, E-Tohumdan 20 Bin Dolarlık Melek Yatırım Aldı

Restoran koordinasyonu yapıyor

Restoranlarda sipariş almaktan mutfak koordinasyonuna kadar birçok işi koordine etmeyi sağlayan SambaPOS, Türkiye’de 2 binden fazla noktada kullanılıyor. Melek yatırım alan proje, ABD, Brezilya gibi ülkelerin yam sıra Avrupa’da da yaygınlaşıyor.

SambaPOSSambaPOS, dünyadaki tüm restoranların çalışma şekillerine uygun olarak hazırlanmış, restoran, kafe, bar gibi işletmelerin yönetimsel ihtiyaçları doğrultusunda verimliliği ve kârlılığı artırmak için oluşturulmuş bir restoran otomasyon projesi. Yaptığı temel iş, müşterilerden siparişler gelirken arka planda çalışarak mutfak ve servis bölümleri arasındaki koordinasyonu sağlamak. Bu sayede en yoğun restoranlarda bile hesapların kanşması, siparişlerin gecikmesi gibi sorunlar yaşanmıyor.

SambaPOS, restoranın kalbinde duran ve sipariş ile başlayarak maliyetlerin hesaplanmasına kadar devam edeN sürecin takip edilebildiği bir program. Bunun yanı sıra restoranın ihtiyaç duyabileceği tüm servisleri kendi çatısı altında birleştiriyor.


Emre Eren ve Mehmet Akyıldız’m başlattığı bu girişim, E-Tohumdan 20 bin dolarlık yatırım aldı.

OTOMASYON PROJESİ

Emre Eren, Dokuz Eylül Üniversitesinde turizm eğitimi aldıktan sonra kurumsal yazılım şirketlerinde ticari yazılım geliştirme ve ekip liderliği yaptı. Mehmet Akyıldız da makine mühendisliği eğitiminden sonra kurumsal yazılım şirketlerinde satış ve pazarlama takım lideri olarak çalışmaya başladı.

Bu iki isim 2010 yılında SambaPOS projesine start verdi. İki girişimci bu projeyi oluştururken konuk ağırlama sektörünün kemikleşmiş problemlerini çözebilmeyi, kullanıcılan daha verimli ve daha kârlı işletmeler haline getirmeyi hedefledi. Otel otomasyonu yapma fikri ile başlayan girişimciler, ilk olarak otellerin içinde bulunan restoranların satış yönetimi ihtiyacını çözdüler.Akyıldız, “Aslında bizler çok sayıda farklı işletme ile iç içe olduğumuzdan süreç tam bir danışmanlık hizmeti gibi çalışıyor. Burada restoranın uygulamak istediği sadakat sistemindeki detayların hesaplanmasından menülerin özelleştirilmesine kadar her türlü hizmeti sayabiliriz” diyor.

YURTDIŞINDA YAYGINLAŞIYOR

SambaPOS, açık kaynaklı ve ücretsiz olarak dağıtılan bir program. İnternetten indirerek kurulumu yapılabiliyor. Türkiye’de 400’ün üzerinde işletmede kullanılan SambaPOS, internetten indirilenlerle birlikte 2 bin civarında noktada kullanılıyor.

Emre Eren, Türkiye’nin yanı sıra ABD, Avustralya, Brezilya, Arjantin, İtalya ve diğer Batı Avrupa ülkelerinde de uygulamanın kullanıldığını söylüyor. Eren, sundukları hizmetin hızla yayılmasını şu şekilde açıklıyor: “insanlar internetten veya çevrelerinden SambaPOS’u öğrendikten sonra alıp kolayca kuruyorlar ve görüyorlar ki SambaPOS para verip aldıkları programlardan çok daha üstün özelliklere sahip.”

“Çözüm getirecek projeler üzerinde çalışın”

Emre Eren, maddi destek dışında E-Tohum’un projelerine sağladığı en önemli katkının sahip olduğu tüm imkanları ve iş deneyimini kendileri için seferber etmiş olması olduğunu söylüyor. Bu yatırımın ardından çok sayıda yeni iş bağlantısı kurduklarını ifade eden Mehmet Akyıldız ise melek yatırım almak isteyen girişimcilere şunları tavsiye ediyor: “Gerçek bir probleme çözüm getirecek projeler üzerinde çalışmalılar. Bıkmadan usanmadan sürekli kendilerini de geliştirerek çalışmalılar. Bunları yaptıktan sonra zaten melek yatırımcılar kendilerini bir şekilde bulacaktır.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu