İş Fikirleri

ROPO perakende

ROPO perakende

ROPO tabiri son dönemin dikkat çekici trendlerinden birine işaret ediyor. Dijitalleşmenin hızlanmasıyla perakendede online mecralann daha dinamik olduğu ve daha çok tercih edildiği algısı yaygınlaştı. Halbuki offline mecralar halen önemli bir paya sahip. ROPO trendi tam da bu saptamanın üzerinde yükseliyor.

ROPO perakende

ROPO, (Research Online, purchase offline) online üzerinde ürünleri araştmp, onlan offline mecralardan satın almayı anlatıyor. Bu iki mecra arasında tüketicilerin gösterdiği tüketim davranışları perakende şirketlerini de önemli ölçüde ilgilendiriyor. Bu alanda kimi şirketler online ile offline arasındaki bağlantıya ilişkin servisler sunuyor. Tulip Retail bunlardan bir tanesi. Kabaca online’da ürünler hakkında araştırma yapan tüketicilerin verilerini analiz ederek, perakendecilere fiziki kanallarındaki stoklarının yönetimi ile ilgili stratejik veriler sunuyor. Tam anlamıyla ROPO tüketiciyi yönetme işlevi görüyor.


Bu iş fikri son dönemin yükselen bir başka trendi omnichannel ile ilgili olarak da önemli ipuçları barındırıyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu