Şirket Haberleri

Rebul Kozmetik’te yaşanan dönüşümün

Türkiye’nin en eski kozmetik üreticilerinden biri olan Rebul, geçtiğimiz 10 yılda adeta yepyeni bir kimliğe büründü. Ürün sayısını sekiz kalemden 110 kaleme çıkaran şirket, hem ihracatta hem de private label da hızlı bir büyüme içünde. Şirketin son atılımı ise kısa sürede yedi mağazaya ulaşan perakende operasyonu oldu. Rebul, bu konsepti yurtdışına da taşımak istiyor.


Geçmişi 1895’te Beyoğlu’nda kurulan Büyük Paris Eczanesi’ne dayanan Türkiye’nin en köklü kozmetik üreticilerinden Rebul, sessiz sedasız çok önemli bir değişim yaşıyor.

Rebul Kozmetik

Bundan 10 yıl önce yaklaşık 3 milyon TL cirosu olan ve Lavanda Kolonyası ile tanınan şirket, bugün bambaşka bir hüviyete bürünmüş durumda. Cirosunu 40 milyon TL’ye çıkaran, hem ihracata hem de private label üretimine başlayan şirket, geçtiğimiz yıl da Ate-lier Rebul markasıyla mağazalaşmaya başladı. 1,5 yılda yedi mağaza açan şirket, üç yıl içinde 35 mağazaya ulaşacak. Üstelik bu konsepti yurtdışma da taşıyacak.

Rebul Kozmetik’in yaşadığı bu değişimde, dördüncü kuşak yöneticisi Kerim Miiderrisoğlu ile 2004’te aile dışından Rebul’a ortak olan Korel Bingöl ve Nüket Filiba’nın önemli rolleri

4 BİN NOKTADA VAR

Rebul Kozmetik’te yaşanan dönüşümün birkaç ayağı var. Önce üretimden başlayalım: Rebul’un şu an kolonyadan parfüme, deodoranttan duş jeline kendi markasıyla tam 110 kalem ürünü bulunuyor. Bu rakam 10 yıl önce sadece sekizdi. Tüm bu ürünler şirketin 2006’da İstanbul Gaziosmanpaşa’da 3 bin 500 metrekare kapalı alanda kurduğu fabrikada üretiliyor. Bu fabrikanın aylık üretimi ise 1 milyon adet. Rebul, üretiminin yüzde 40’ını iç piyasada, yüzde 30’unu ihracatta, kalanını ise private label kategorisinde kullanıyor.

Rebul markalı ürünler iç pazarda discount marketlerden parfümeri zincirlerine kadar uzanan geniş bir yelpazede tam 4 bin noktada tüketiciyle buluşuyor. Kerim Miiderrisoğlu, yeni yapılanmayla birlikte oldukça kuvvetli bir dağıtım ağı kurduklarını dile getirirken, bu güçlü dağıtım ağının son bir yılda Rebul’a yeni iş sahaları açtığını da söylüyor. Rebul yaklaşık bir yıldır kendi üretimi dışında Eros Prezervatifleri, Vepa Fırça ve Good Skin’in Türkiye dağıtımını da yürütüyor.

EKONOMİK ÜRÜNLER

Rebul un en önemli özelliği pazara ekonomik ürünler sunması. Hatta dönemsel olarak 100 mİ parfümü ve bir deodorantı 25 TL’ye sattığı bile oluyor. İyi bir ürünü olabilecek en uygun şartta müşterilerine sunduklarını söyleyen Kerim Müderrisoğlu, Türkiye’de kozmetik ürünlerin fiyat ortalamasının oldukça düşük olduğunu dile getiriyor.

Faaliyet gösterdikleri iş sahasında pazara ilişkin net veriler olmadığını söyleyen Kerim Müderrisoğlu, organize kozmetik perakende zincirlerinin raponına göre ucuz limon kolonyası dışında kalan özellikli kolonya kategorisinde adet ve pazar payı olarak lider olduklarını ifade ediyor. Yine aynı rapora göre, Rebul Men markalı parfümleriyle parfüm kategorisinde ilk üçe oynadıklarını dile getiren Müderrisoğlu, kadın parfüm serisinde ise altıncı büyük oyuncu olduklarını söylüyor.

32 ÜLKEYE İHRACAT

Rebul, 2006’dan bu yana ihracat da yapıyor, ilk olarak Suriye ile başlayan ihracat, bugün 32 ülkeye çıkmış dunımda. İhracatlarını parfüm ağırlıklı gerçekleştirdiklerini söyleyen Mü-derrisoğlu, en Batı’da İsviçre’ye kadar ürün satmaya başladıklarını söylerken, “Dış pazarlarda distribütörle çalışıyoruz. Fakat yurtdışında yerleşik personelimiz olmaması nedeniyle hangi ülkede kaç noktada olduğumuzu iç pazar gibi takip edemiyoruz. Buna rağmen Azerbaycan, Iran ve Mısır gibi ülkelerde marka haline gelmeyi başardık” yorumunda bulunuyor.Şu ana kadar ağırlıklı olarak komşu coğrafyaya ihracat gerçekleştiren Rebul, bölgede yaşanan sorunlardan ötürü gözünü Güney Amerika pazarına dikti. Hatta bu ay ilk kez Paraguay’a ihracat başlayacak. Paraguay’daki parfüm pazarının Türkiye pazarının 5 katı büyüklüğünde olduğunu söyleyen Müderrisoğlu, Paraguay’ın ardından diğer Güney Amerika ülkelerine de gireceklerini belirtiyor.

DEVLERE ÜRETİYOR

Son yıllarda hazır giyim markalan kozmetiğe girerek başta parfüm olmak üzere kendi kozmetik ürünlerini mağazalarında satmaya başladı. Rebul, bu yeni iş sahasında en önemli tedarikçilerden biri haline gelmiş du-mmda. Her yıl büyüyen bu yeni iş sahası şu an Rebul’un üretiminin yüzde 30’unu kapsıyor.

Neredeyse tüm hazır giyim markalarıyla çalıştıklarını dile getiren Kerim Müderrisoğlu, “Son üç yıldır pri-vate label kategorisinde hızlı bir büyüme yaşıyoruz. Sadece yerli oyuculara değil, uluslararası hazır giyim markalarına da ürünler üretiyoruz. Duş jelinden vücut losyonuna, deodoranttan ortam kokulandıncılanna kadar ünlü markaların tüm kozmetiklerini biz üretiyoruz” diyor.

35 MAĞAZAYA ÇIKACAK

Rebul cephesindeki en önemli yenilik ise perakendeye giriş yapması. Şirket, geçtiğimiz yıldan bu yana Ate-lier Rebul ismiyle mağazalar açıyor. İlk mağazasını Mart 2013’te Brandium AVM’de açan Rebul, şu an yedi mağazaya ulaşmış durumda. Nüket Fili-ba, perakendeye giriş nedenlerini, “Üretebildiğimiz fakat marketlerde tüketiciye sunarken zorlandığımız ürün gruplarını bir araya toplayıp Rebul’un neler yapabildiğini göstermek” olarak açıklıyor.

Rebul, yeni mağaza konsepti Ate-lier Rebul için tamamen yeni bir ürün gamı oluşturdu. Büyüklüğü 10 ile 35 metrekare arasında değişen mağazalarda ev kozmetiğinden cilt bakımına sekiz kategoride yaklaşık 100’ün üzerinde ürün bulunuyor. Bu ürünlerin tümünü Rebul kendisi üretiyor.

Zorlu, Capasity, Akasya, Cevahir ve Bağdat Caddesi gibi popüler noktalarda kısa sürede yedi mağaza açan Rebul, üç yıl içinde mağaza sayısını 35’e çıkarmayı planlıyor.

Fakat şirketin asıl hedefi yurtdı-şmda büyümek. Atelier Rebul kon-septini yurtdışına taşımak istediklerini söyleyen Nüket Filiba, Rusya ile görüşmelerin oldukça olumlu gittiğini, önümüzdeki yıl bu ülkeye gireceklerini ifade ediyor. Filiba, görüşmelerin başladığı ve belli bir noktaya geldiği bir başka ülkenin ise Almanya olduğunu söylüyor.

Şu an tüm mağazalarını kendisi açan Rebul, önümüzdeki yıldan itibaren İstanbul dışına çıkıp bayilik vermeyi de planlıyor.

Rebul bünyesindeki en yeni iş kolu oteller. 5 yıldızlı oteller dahil Türkiye’deki birçok otelde sunulan temizlik ve bakım ürünlerinin müşteriler tarafından beğenilmediğini ifade eden Nüket Filiba, yeni bir departman kurarak otellere yönelik ürün hazırlamaya başladıklarını söylüyor. Şu an 5 yıldızlı 30 otel müşterilerine Rebul markalı şampuan, vücut kremi, duş jeli, kolonya sunuyor. Bunların içinde Divan ve Titanic gibi zincirler de var.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu